Wypracowanie projektu informacji europejskiej oraz dyskusja nad rolą poszerzonej Europy na świecie – takie były główne cele międzynarodowej konferencji pt. ‘Młodzież, Europa, Przyszłość. Rola Europy na scenie światowej, a nowe warianty globalizacji’ zorganizowanej przez Polską Radę Młodzieży.
Konferencja realizowana była w ramach Europejskiego Roku Akademickiego (ERA) pod patronatem Prezydenta RP, Pana Aleksandra Kwaśniewskiego. Na zaproszenie Polskiej Rady Młodzieży do Warszawy przyjechało 90 młodych ludzi z 26 krajów - reprezentantów narodowych rad młodzieży.
Od 22 do 26 października 2003 uczestnicy konferencji mieli za zadanie opracowanie projektu informacji europejskiej, który będzie realizowany od zakończenia konferencji do 1 maja 2004, czyli momentu wejścia Polski i innych krajów do Unii Europejskiej
- Zauważamy dużą dysproporcję, pomiędzy integracją państw, czyli integracją rządu i elit społecznych, politycznych, kulturalnych, a integracją zwykłych ludzi. Ciągle mamy do czynienia ze stereotypami, ciągle informacja jest niewystarczająca. Szczególnie, mówiąc szczerze, w krajach zachodniej Europy w stosunku do krajów wstępujących.– mówi Piotr Uhma, sekretarz generalny Polskiej Rady Młodzieży. - Uważamy, że będzie dużo lepiej, jeżeli ten projekt informacji europejskiej będą robili młodzi ludzie dla młodych ludzi, czy organizacje społeczne dla organizacji społecznych, a nie rządy dla rządów. Dlatego chcemy sięgnąć z tą informacją najniżej, jak tylko się da, żeby informacje nie zostały tylko w resortach, gdzieś w centrali, tylko, żeby były rozprzestrzenione.
Ponadto uczestnicy konferencji zajmowali się zagadnieniami związanymi z rolą, jaką Europa powinna odgrywać wobec innych regionów na świecie.
- Można powiedzieć, że Europa, która jest skoncentrowana na integracji, na powiększaniu się, zapomniała trochę o tym, że jest jednak organizmem działającym na skalę globalną. Pojawia się pytanie, jak Europa będzie realizowała swoją misje – wspólnie czy w konkurencji do Stanów Zjednoczonych, ale jest również kwestia tego, w jaki sposób podchodzi do problemów Czarnej Afryki, krajów arabskich, czy innych punktów zapalnych na świecie – tłumaczy dobór tematów w grupach dyskusyjnych Piotr Uhma.
Rozmawiano także o roli etycznej polityki międzynarodowej oraz o globalizacji i roli trzeciego sektora w tej sytuacji.
Konferencję zorganizowano od auspicjami komitetu honorowego, w skład którego weszli: Premier RP - Leszek Miller, Marszałek Sejmu - Marek Borowski, Marszałek Senatu Longin Pastusiak, Przewodniczący Sejmowej Komisji Europejskiej - Józef Oleksy, Minister Edukacji Narodowej i Sportu - Krystyna Łybacka, Minister Spraw Zagranicznych - Włodzimierz Cimoszewicz, Minister Lech Nikolski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa - Lech Kaczyński.
W organizacji spotkania Polską Radę Młodzieży wspierało Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Źródło: inf. własna