Młodzi społecznicy z okazji Światowego Dzień Młodzieży pokazują, jak zmieniać świat
Po ciężkim roku, naznaczonym pandemią, niezwykle ważne staje się popularyzowanie inicjatyw, które pokazują młodym ludziom, że mogą zmieniać świat na lepsze i rozwijać lokalne społeczności. Uczestnicy Akademii Liderów opowiadają o swoich projektach, które mogą być inspiracją do działania dla innych osób w ich wieku.
Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w wieku 16-20 lat. Wszyscy uczestnicy to młodzi, lokalni społecznicy. Wielu z nich zasiada w młodzieżowych radach miasta, a także angażuje się w wolontariat. Biorący udział w Akademii uczniowie i studenci cały czas rozwijają swoje kompetencje, aby zmieniać świat i swoją najbliższą okolicę. Wielu z nich jest laureatami konkursów i programów stypendialnych.
– Karolina i Magda są siostrami i pochodzą z Rzeszowa. Muzyka pasjonuje je od zawsze. Uważają, że jest to najprostsza droga do serca człowieka, bo niesie radość i pozwala oderwać się od codziennych kłopotów. Chciały również podzielić się swoją pasją z innymi i stworzyły projekt, w ramach którego będą organizować specjalne koncerty w hospicjach, domach seniora i domach opieki społecznej w swoim mieście. Razem z nimi koncertować będą ich znajomi i przyjaciele z orkiestry oraz szkoły muzycznej. Chcą, aby młodzi ludzie spędzili czas z osobami chorymi i starszymi, żeby razem mogli muzykować, śpiewać i po prostu cieszyć chwilą. Wierzą, że ich projekt może zmienić życie nie tylko pensjonariuszy tych domów, ale także młodych ludzi – opowiada o uczestniczkach Akademii Liderów Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Ola pochodzi ze Strzałkowa, wsi położonej w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim. Odkryła, że jej koledzy i koleżanki bardzo często nie znają lokalnej historii, dlatego jest w tracie opracowywania trasy na wycieczki rowerowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych z przystankami w ważnych dla historii Strzałkowa miejscach.
– Zorganizuję też wystawę starych pocztówek ze Strzałkowa, żeby każdy mógł zobaczyć, jak nasza wieś kiedyś wyglądała i dowiedzieć się czegoś więcej o naszej lokalnej historii – mówi liderka. Ola ma w domu duży, stary samowar i postanowiła zorganizować także „Spotkanie przy samowarze”, czyli herbatkę dla mieszkańców jej wsi połączoną z recytacją wierszy i wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych.
– Kiedyś na mieszkańców Strzałkowa mówiono „bażanty” dlatego cały mój projekt postanowiłam nazwać „W krainie Bażantów” – mówi Ola.
Kamil z Katowic uczy się w klasie o profilu mechatronicznym, jest uczniem szkoły muzycznej drugiego stopnia oraz działa w młodzieżowym teatrze w swojej szkole. Bardzo leżą mu na sercu tematy związane z ekologią i ochroną środowiska. Wie również, że edukację najlepiej zacząć od maluchów, przygotowuje więc swój autorski projekt skierowany do przedszkolaków.
– Postanowiłem przygotować serię krótkich przedstawień teatralnych skierowanych do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Tematy muszą być proste. Razem z koleżankami i kolegami z zespołu teatralnego będziemy więc uczyć dzieci jak oszczędzać wodę, energię elektryczną i dlaczego to jest takie ważne – mówi Kamil. W przedstawienia chce wpleść elementy muzyczne i połączyć naukę z zabawą. Pierwsze przedszkole już zaprosiło Kamila na wrzesień.
Akademia Liderów to roczny program Fundacji Świętego Mikołaja, w ramach którego młodzież o liderskim potencjale realizuje swoje pierwsze autorskie projekty społeczne, obywatelskie, historyczne lub na rzecz środowiska naturalnego. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą młodzież, jak postawione cele przekuć w plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi. Program został stworzony w 2015 roku przez fundację, aby dać szansę młodym ludziom pochodzącym z różnych środowisk i miejscowości w Polsce na zdobycie praktycznej wiedzy i realizację ciekawych pomysłów. Program stwarza okazję na rozwój kompetencji liderskich, zdobycie praktycznych umiejętności z prowadzenia projektów, tutoring, jak również otrzymanie 2000 zł rocznego stypendium.
W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG.
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja