Karkonoski Park Narodowy, we współpracy z Fundacją Drzewo i Jutro, realizuje ambitny projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Dzięki różnorodnym warsztatom i zajęciom, młodzi mieszkańcy regionu mogą odkrywać tajemnice karkonoskiej przyrody i kształtować swoją świadomość ekologiczną.
Od czerwca 2024 Karkonoski Park Narodowy realizuje projekt „Serce dla przyrody z Karkonoskim Parkiem Narodowym” dofinansowany przez Fundację Drzewo i Jutro.Jest to kontynuacja współpracy obu partnerów, która rozpoczęła się w 2023 r.
Wspólne przedsięwzięcie jest projektem edukacyjnym skierowanym do uczniów i młodzieży szkolnej z regionu Karkonoszy – głównie z powiatu karkonoskiego, realizowanych w trzech ośrodkach edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Pałac Sobieszów w Jeleniej Górze, Centrum Edukacyjnym Domek Laboranta w Karpaczu oraz Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie. Cykl zajęć, których realizacja rozpoczęła się w tym roku, obejmował różnorodne tematy związane z poznawaniem przyrody Karkonoszy i podnoszeniem świadomości ekologicznej. W ramach projektu odbyły się następujące warsztaty i zajęcia:
– Warsztaty ”Ptasie radio” to fascynujące zajęcia dla dzieci, podczas których uczestnicy poznawali różnorodny świat ptaków zamieszkujących Karkonosze. Uczestnicy zajęć uczyli się rozpoznawać ptasie odgłosy, naśladując je i odkrywając ich znaczenie w przyrodzie. W programie znalazła się również obserwacja wybranych gatunków ptaków za pomocą lornetek. Warsztaty były doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę i rozbudzania ciekawości przyrodniczej.
– Warsztaty ”Śmieci skrzydeł nie mają” to edukacyjne zajęcia, podczas których uczestnicy uczyli się zasad prawidłowego segregowania odpadów oraz znaczenia recyklingu dla ochrony środowiska. Dzieci dowiedziały się, jak śmieci zagrażają światu roślin i zwierząt, poznając realne skutki zanieczyszczenia przyrody. Warsztaty poruszyły również problematykę „Fast fashion” i uświadomiły dzieciom, jak szybka moda zaśmieca planetę i marnuje zasoby. Uczestnicy poznali ekologiczne alternatywy oraz sposoby dbania o ubrania, by chronić środowisko.
– Podczas cotygodniowych wakacyjnych warsztatów „Wakacje w Klimatycznych Karkonoszach” dzieci brały udział w różnorodnych zajęciach przyrodniczych. Na pierwszym spotkaniu poznały karkonoskiego motyla – niepylaka apollo, którego udało się przywrócić w Karkonosze. Dzieci wykonały również magnesy w jego kształcie. Kolejne zajęcia poświęcono owcom, których wypas sprzyja roślinności – dzieci stworzyły wtedy drewniane zawieszki w kształcie owieczek. Na następnym spotkaniu omawiano znaczenie owadów zapylających oraz zakładania kwietnych łąk. Podczas warsztatów o drzewach uczestnicy z kolei uczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki rosnące na terenie ośrodka. Na zajęciach „Sploty natury” dzieci odkrywały różnorodność roślinnych kształtów, wykonując makramy w kształcie liści. Kolejnym tematem były domki dla owadów – uczestnicy stworzyli własne drewniane schronienia dla zapylaczy. Pod koniec wakacji dzieci zgłębiały tajemnice nietoperzy, wykonując duże skrzydła inspirowane tymi ssakami. Ostatnie zajęcia poświęcono światu wody – dzieci stworzyły piękne chmurki, które mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.
– „W ogrodzie Ducha Gór”, podczas których uczestnicy spotkali się z edukatorkami KPN oraz specjalistką lichenologiem na zajęciach poświęconych porostom. W Centrum Edukacyjnym Domek Laboranta odbyła się prelekcja o tych fascynujących organizmach oraz obserwacje pod binokularami, a w ogrodzie przy ośrodku uczestnicy poszukiwali i rozpoznawali porosty, co okazało się wcale nie tak trudnym zadaniem, mimo zimowej aury.
– „Karkonosze w powiększeniu” – to zajęcia w Centrum Edukacyjnym Domek Laboranta w Karpaczu podczas których uczestnicy przyglądali się roślinom, skałom i innym obiektom z bliska korzystając z mikroskopów stereoskopowych. Podczas prelekcji posłuchali o znaczeniu roślin w codziennym życiu, o Karkonoskim Parku Narodowym, poznali jakie skały budują Karkonosze i sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą roślin i zwierząt.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji Drzewo i Jutro zakupiono zarówno pomoce dydaktyczne i sprzęt do obserwacji terenowych, jak i zapewniono transport uczestników do ośrodków edukacyjnych na zajęcia.
Projekt „Serce dla przyrody z Karkonoskim Parkiem Narodowym” będzie kontynuowany w latach 2025 – 2027. Fundacja Drzewo i Jutro przeznaczyła na ten cel środki w wysokości 211 100 PLN
Źródło: Karkonoski Park Narodowy