Zrealizowany w ramach projektu Decydujmy razem film „Młodzi mają głos. Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica” to nie tylko świetny reportaż. To inspiracja dla samorządowców i społeczności lokalnych innych gmin i powiatów w pokonywaniu barier we wspólnym decydowaniu i planowaniu przyszłości wraz z młodzieżą i mieszkańcami.
Kto by się tam liczył ze zdaniem gimnazjalistów? Zwłaszcza gdy chodzi o Bardzo Ważną Wizję Rozwoju Gminy. Chociaż powstają w Polsce młodzieżowe rady gmin (MRG), mają one najczęściej marginalne znaczenie. Według Joanny Pietrasik z Fundacji Civis Polonus: większość działań MRG koncentruje się wokół realizacji doraźnych projektów charytatywnych, rozrywkowych, wymiany międzynarodowej. Natomiast działania konsultacyjne, które zgodnie z art. 5b ustawy o samorządzie gminnym są celem działalności MRG, są jedynie marginesem ich aktywności.
W niewielkiej gminie Płużnica (woj. kujawsko-pomorskie) do stworzenia spójnej wizji rozwoju, opisanej w strategii, zaproszono młodzież i pozostałych mieszkańców, dając im możliwość uczestniczenia w kilku typach działań. Posłużono się sprawdzonymi metodami, dostosowanymi do lokalnych warunków i wymagań. Dodatkowo uznano, że udział w procesie może być doskonałą praktyczną nauką dla młodych – przyszłych radnych, działaczy NGO, pracowników, a także wszystkich pozostałych mieszkańców.
Zrealizowany w ramach projektu Decydujmy razem film „Młodzi mają głos. Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica” to nie tylko świetny reportaż. To również inspiracja dla samorządowców i społeczności lokalnych innych gmin i powiatów w pokonywaniu barier we wspólnym decydowaniu i planowaniu przyszłości wraz z młodzieżą i mieszkańcami.
oraz krótszej (3’53’’):
Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy