Młodzi ludzie są nie akceptują siebie, są bezradni i samotni. Alarmujący raport Fundacji UNAWEZA
Prawie co 10. uczeń podjął próbę samobójczą, jak wynika z raportu ”MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Badanie opublikowała założona przez Martynę Wojciechowską Fundacja UNAWEZA. Według niego młodzi ludzie nie akceptują siebie, czują się bezradni i osamotnieni oraz przytłacza ich stres. Ankiety uzupełniło ponad 180 tys. uczniów w wieku 10-19 lat.
Jest to pierwsze w Polsce badanie dotyczące poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi na tak szeroką skalę. Kolejne etapy projektu są realizowane ze wsparciem zbiórki w hipermarketach Auchan przeprowadzonej dzięki zaangażowaniu Donateo.
„MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” to ogólnopolski projekt badawczy i kampania edukacyjna dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Działania mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc.
– Często my, dorośli, debatujemy nad tym, co byłoby dobre dla naszych dzieci, ale ich samych nikt nie pyta o zdanie. Dlatego w naszym projekcie oddajemy głos młodym, bo to oni są tutaj najważniejsi. Z założenia chcieliśmy się dowiedzieć, dlaczego jest tak źle, jakie jest ich poczucie wartości i sprawczości – mówi w raporcie Martyna Wojciechowska, prezeska Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.
Z czym zmagają się młodzi ludzie?
Alarmujące wyniki badania jasno pokazują, że młodzi ludzie są osamotnieni, mają skrajnie niską samoocenę i poczucie sprawczości, a także są przytłoczeni stresem dnia codziennego. Tym uczuciom towarzyszy niski poziom zaufania społecznego młodych, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia. Obecny w ich życiu jest również hejt oraz przemoc ze strony rówieśników i rodziny.
Z raportu wynika, że:
• Ponad połowa młodych odczuwa brak motywacji do działania, a 30,6 proc. badanych zgłasza kłopoty w nauce.
• 28 proc. uczniów nie ma chęci do życia, a aż 16 proc. okalecza swoje ciało. Szczególnie niepokojące jest to, że prawie 40 proc. dzieci myślało o podjęciu próby samobójczej.
• 37,5 proc. młodych ludzi czuje się samotnych i 12 proc. czuje się niekochana przez swoich rodziców. 43,1 proc. uczniów uważa, że nauczycielom nie zależy na ich przyszłości.
• 32,5 proc. młodych nie akceptuje tego kim jest i jak wygląda, prawie połowa badanych objada się lub głodzi, a 32,8 proc. regularnie się odchudza. 29,3 proc. uczniów ma podejrzenie depresji.
• Dla ponad połowy młodych ludzi największym wsparciem jest rodzina, a dopiero potem koledzy i nauczyciele.
O badaniu
Badanie „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” było realizowane we współpracy Fundacją Dbam o Mój Z@sięg w ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo od 25 października 2022 r. do 10 marca 2023 r. Wzięło w nim udział ponad 184 tysięcy osób z całego kraju.
Wraz z publikacją raportu, Fundacja UNAWEZA uruchomiła stronę www.mlodeglowy.pl oraz rozpoczyna kampanię edukacyjną „Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, mającą na celu wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.
Zaangażowanie Donateo
Działania edukacyjne realizowane w ramach projektu MŁODE GŁOWY są wspierane również dzięki zbiórce w sklepach Auchan, za pośrednictwem aplikacji Donateo. W ramach akcji zebrano ponad 500 tys. zł.
– Mam nadzieję, że temat zdrowia psychicznego na dobre zagości w dyskusji społecznej. Nowoczesny świat może być przytłaczający, towarzyszy mu wiele zmian i nawet nam, dorosłym, ciężko jest nadążać za jego tempem. Jak więc duży ciężar muszą czuć młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają go poznawać? Wyniki badań utwierdziły nas w przekonaniu, że problem jest ogromny i należy jak najszybciej wesprzeć najmłodszą części naszego społeczeństwa. Dobro dzieci i młodzieży pośrednio dotyczy nas wszystkich i powinno być traktowane priorytetowo – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.
Źródło: Fundacja Unaweza