Młodzi Liderzy zrealizują projekty dla lokalnych społeczności
Chcieć znaczy móc! Już 2 sierpnia rozpoczyna się Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Uczestnicy dowiedzą się, jak zrealizować swoje autorskie projekty, które zainspirują najbliższe otoczenie do zmian na lepsze. Wiedzą dzielić się będą tutorzy oraz zaproszeni goście, a wśród nich prof. Jan Żaryn, prof. Marek Cichocki, Jan Ołdakowski, Piotr Dardziński oraz Paweł Kowal.
W ramach projektu społecznego „Kolory świata – wielokulturowość w XXI wieku” młodzież z Działdowa chce zwrócić uwagę na kwestię tolerancji, a uczniowie z Lipna zrealizują projekt „Nasi (nie)pełnosprawni przyjaciele”. Zespół z Leska będzie promować zdrowy tryb życia zgodnie z hasłem „1:0 dla zdrowia”, a ich koleżanki ze Stąporkowa przekonywać, że „Żyć znaczy pomagać – czyli nie boję się udzielać pierwszej pomocy”.
W sumie w ramach Akademii zrealizowanych zostanie 29 projektów, które mają zaangażować lokalne środowisko i spowodować zmianę w życiu najbliższego otoczenia.
„To wielka satysfakcja patrzeć na młodzież, która jest tak świadoma lokalnych potrzeb i problemów, a jednocześnie chętna, aby je rozwiązywać. Mamy nadzieję, że dzięki Akademii Liderów uwierzą w swoją siłę sprawczą i utwierdzą w przekonaniu, że chcieć znaczy móc. Zebraliśmy kadrę, która z pewnością przybliży uczestnikom praktyczne aspekty realizacji takich projektów, ale także natchnie energią do działania i nauczy społecznej odpowiedzialności.” – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja.
Uczniowie będą przygotowywać swoje projekty podczas szkoły letniej Akademii Liderów. To dwutygodniowy bezpłatny wyjazd, gdzie uczestnicy dowiedzą się jak zaplanować projekt, stworzyć harmonogram i kosztorys takiego przedsięwzięcia oraz podszlifują swoje zdolności przywódcze, aby skutecznie kierować zespołem i nadzorować przebieg projektu. Indywidualne warsztaty poprowadzą tutorzy – trenerzy i edukatorzy rozwoju osobistego i programów młodzieżowych – m.in. Bartosz Fingas, Beata Master, Damian Godlewski, Monika Czyżewska.
W kolejnym etapie, od września do listopada, uczestnicy będą realizować swoje projekty, a wnioski i efekty z ich przebiegu omówią z tutorami podczas szkoły zimowej, która odbędzie się pod koniec roku. Uczestnikom przez cały czas trwania Akademii towarzyszyć będą ubiegłoroczni finaliści, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o zrealizowanych projektach.
Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
O Fundacji Świętego Mikołaja
Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja