Ekonomiczne zmagania gimnazjalistów biorących udział w programie Młodzi Przedsiębiorczy dobiegły końca. Za nami m.in. emocjonujące wybory profilu działalności wirtualnych firm, badania rynku, tworzenie budżetu i harmonogramu wycieczek szkolnych, research i analiza ofert bankowych. Do pierwszej edycji Młodych Przedsiębiorczych przystąpiło w 2009 roku ponad 450 sześcioosobowych zespołów.
Program był realizowany przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej przy finansowym wsparciu Narodowego Banku Polskiego.
Na specjalnie zaprojektowanej platformie internetowej gimnazjaliści zmagali się z zadaniami z zakresu ekonomii i gospodarki rynkowej. Program składał się z dwóch etapów. W pierwszym (marzec - czerwiec) uczniowie zakładali i prowadzili wirtualną firmę. W drugim (wrzesień - grudzień) uczyli się oszczędzania i inwestowania własnych środków oraz tworzenia budżetów.
Młodzi Przedsiębiorczy dowiedzieli się m.in.: jak założyć firmę, która odniesie sukces na rynku? jak planować wydatki i racjonalnie oszczędzać? w jaki sposób skutecznie zarządzać dostępnymi zasobami? jak skonstruować budżet szkolnej wycieczki? na co zwracać uwagę pisząc strategię marketingową produktu? czym kierować się przy wyborze kredytu mieszkaniowego? Program Młodzi Przedsiębiorczy realizuje treści zgodne z nową podstawą programową z zakresu gospodarki rynkowej i przedsiębiorczości przewidziane na lekcje WOS-u w gimnazjum.
Co o swoich postępach powiedzieli sami Młodzi Przedsiębiorczy?
- Naszymi największymi sukcesami było osiągnięcie porozumienia w grupie oraz umiejętność ustąpienia drugiej osobie w różnych sytuacjach.
- Założenie i prowadzenie firmy nie jest łatwe, ale daje wiele satysfakcji, szczególnie, gdy udaje się pokonać pewne trudności.
- Do naszych sukcesów możemy zaliczyć poznanie realiów rynku panujących w świecie biznesu.
Dla nauczycieli koordynujących prace zespołów organizatorzy przygotowali pakiet wsparcia w postaci:
- cyklu stacjonarnych szkoleń z zakresu podstaw ekonomii i pracy z uczniami metodą projektu,
- strony internetowej z newsami ze świata gospodarki i ekonomii oraz opisami najciekawszych projektów uczniowskich z zakresu przedsiębiorczości,
- trzech bezpłatnych publikacji do pobrania ze strony internetowej programu: „Zakładamy i prowadzimy firmę – jak realizować projekty uczniowskie w szkole”, „Alfabet finansowy gimnazjalisty”, „Zarządzamy własnym budżetem – czyli jak kierować własnymi finansami”.
Źródło: CEO