Młodzi Europejczycy: UE zasłużyła na Nagrodę Nobla, ale potrzeba w niej więcej demokracji
Wielu młodych ludzi uważa, że Unia Europejska zasłużenie otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Taki jest wynik ostatniego badania z cyklu European Youth Polls (Ogólnoeuropejskie Badania Opinii Młodzieży). Jednak podczas, gdy 61% jest zdania, że to wyróżnienie Unii się należy, 60% przyznaje także, iż chciałoby, aby UE rozwijała się w kierunku prawdziwej federacji.
Młodzi respondenci z Belgii (86%), Włoch (77%), czy Francji (70%) zdają się być bardziej proeuropejscy w tej kwestii, zaś Czesi (43%), Norwegowie (38%) i Szwedzi (35%) pozostają sceptyczni w stosunku do do ewentualnego utworzenia federacji europejskiej.
W badaniu opinii, które jest regularnie przeprowadzane przez Europejski Parlament Młodzieży we współpracy z Fundacją Mercator oraz innymi organizacjami młodzieżowymi, udział wzięło 3189 młodych ludzi w wieku od 16 do 27 lat z 45 krajów Europy. Sondaż odbył się w dniach od 22 listopada do 3 grudnia 2012 r.
Mimo iż wielu uczestników badania wykazało raczej proeuropejskie nastawienie, nie obyło się bez krytyki: niemal 70% z nich sądzi, że Unia Europejska w swej obecnej formie nie ma wystarczającej legitymizacji demokratycznej. Ponadto, choć większość popiera debatowane obecnie zwiększenie budżetu, zdania są wyraźnie podzielone w sprawie pomysłu pobierania podatków przez UE. Co ciekawe, respondenci z krajów, które najbardziej popierają integrację europejską, są najbardziej krytyczni wobec deficytu demokratycznego UE (Francuzi - 82%, Holendrzy i Niemcy - po 79%).
Wśród młodych Polaków widać pewną polaryzację poglądów - nie ma zdecydowanej większości ani np. w sprawie słuszności przyznania UE Nagrody Nobla, ani na temat zmierzania Unii w kierunku systemu federacyjnego.
Europejski Parlament Młodzieży (EYP) jest niezależną i apolityczną organizacją pozarządową działającą od 1987 r. Dziś jest jedną z największych platform debaty i edukacji politycznej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi. EYP składa się z sieci 36 komitetów narodowych, a jego przedstawicielem w Polsce jest EYP Poland. Ogólnoeuropejskie Badania Opinii Młodzieży przeprowadzane są 4 razy rocznie i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi w Europie.
Pobierz
-
Informacja prasowa
pdf ・67.1 kB
-
Pełne wyniki w języku angielskim
pdf ・674.16 kB
Źródło: European Youth Parliament (EYP)