Według sondażu European Youth Polls ponad 70% młodych Europejczyków jest przeciwko ściślejszemu egzekwowaniu praw autorskich w Internecie, tym samym opowiadając się przeciwko jednemu z głównych założeń ACTA.
Niedawna fala protestów przeciwko ACTA zaskoczyła polityków w Europie. Podczas gdy kontrowersyjne porozumienie jest dla nich kwestią techniczną, młodzi ludzie postrzegają je jako istotny problem polityczny.
Wyniki najnowszego sondażu European Youth Polls jasno obrazują ową różnicę między zdaniem młodzieży a polityków – ponad 70% uczestników wyraziło swoje niezadowolenie ze ściślejszego egzekwowania praw autorskich w Internecie, tym samym opowiadając się
przeciwko jednemu z głównych założeń ACTA.
W badaniu opinii, które jest regularnie przeprowadzane przez Europejski Parlament Młodzieży we współpracy z Fundacją Mercator, udział wzięło 3484 respondentów z 44 europejskich krajów, co podkreśla wagę tematu dla młodych. Rezultaty pokazują, że mają oni zupełnie inny stosunek do tematu: większość z nich (63,2%) nie sądzi, że pobieranie plików z Internetu jest niewłaściwe.
Takie stanowisko prezentuje pierwsze pokolenie, które w pełni rozumie zarówno możliwości, jak i zagrożenia płynące z nowych technologii. Średnio trzech na czterech młodych ludzi używa mediów społecznościowych, aby zaangażować się w politykę. To za ich pośrednictwem 71% otrzymuje informacje, a połowa uczestników sondażu deklaruje, iż podpisuje petycje online. Jednak podczas gdy sami politycy poświęcają coraz więcej uwagi mediom społecznościowym, aby kontaktować się z obywatelami, ich próba komunikacji pozostaje w dużym stopniu jednokierunkowa – zaledwie 23% respondentów przyznaje, że używa mediów społecznościowych do kontaktu z decydentami.
Europejski Parlament Młodzieży (EYP) jest niezależną i apolityczną organizacją pozarządową działającą od 1987 r. Dziś jest jedną z największych platform debaty i edukacji politycznej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi. EYP składa się z sieci 36 komitetów narodowych, a jego przedstawicielem w Polsce jest EYP Poland.
Po szczegółowe wyniki oraz dodatkowe informacje zapraszamy na: http://www.eyp.org/youthpolls.
Pobierz
-
20120315154914_Press_Release_PL.pdf
pdf ・175.11 kB
Źródło: European Youth Parliament