Stowarzyszenie „PODBESKIDZIE” otrzymało zaproszenie z Irlandii do wzięcia udziału w projekcie „Life Style” organizowanym w ramach programu „MŁODZIEŻ”. Już 9 kwietnia 2005 10-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunem i tłumaczem wylatuje z do Dublina, a stamtąd do Bangor Erris w hrabstwie Mayo na zachodnim wybrzeżu Irlandii.
Jednym z celów Stowarzyszenia "PODBESKIDZIE" jest działanie na rzecz
integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Od kilku lat
młodzież, zarówno ta ucząca się zawodu w ramach OHP, jak również nie zrzeszona w hufcach, dzięki
nawiązanym kontaktom ma możliwość wyjazdu do krajów Unii Europejskiej, gdzie poznaje zasady i
metody kształcenia zawodowego w innych krajach, odbywa praktyki zawodowe, poznaje kulturę i
zwyczaje, ale przede wszystkim nawiązuje koleżeńskie kontakty ze swoimi rówieśnikami.
W ramach programów Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dziewczęta
i chłopcy z Bielska-Białej w poprzednich latach poznawali ośrodki szkolenia zawodowego prowadzone
przez Internationaler Bund we Frankfurcie n/Odrą i Neuenhagen k/Berlina. W ramach unijnego programu
"MŁODZIEŻ" grupy młodzieży uczestniczyły w dwuletnim cyklu pn. "Nasz wspólny dom - Europa" w
Niemczech oraz we Włoszech. W ubiegłym roku pozyskano nowego partnera w Niemczech - UBV Schwedt. Z
inicjatywy tej organizacji bielskie Stowarzyszenie "PODBESKIDZIE" otrzymało zaproszenie z Irlandii
do wzięcia udziału w projekcie "Life Style" organizowanym w ramach programu "MŁODZIEŻ".
W programie oprócz młodych Polaków z Bielska-Białej udział biorą również 10-osobowe grupy młodzieży z organizacji pozarządowych Niemiec, Francji oraz gospodarze. Podczas tygodniowego pobytu młodzież będzie miała możliwość podzielić się informacjami na temat stylu życia w swoich krajach, zapoznać się z kulturą i zwyczajami oraz stylem życia społeczeństwa irlandzkiego. W programie jest również zwiedzanie miejsc związanych z kulturą Celtów (wykopaliska archeologiczne) oraz historią Irlandii. Młodzież uczyć się będzie tańców irlandzkich, uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych oraz zwiedzi ośrodek sportów wodnych. Efektem projektu ma być bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa obrazująca styl życia młodzieży irlandzkiej widziany oczyma cudzoziemców, ale na pewno dodatkowym walorem tego pobytu, będą również nawiązane przyjaźnie z młodzieżą niemiecką, francuską i irlandzką oraz wiele wrażeń natury estetycznej.
Działające od ponad 5 lat w Bielsku-Białej Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Młodzieży "PODBESKIDZIE", w ramach swoich statutowych funkcji jako główny cel określa wspieranie systemu edukacyjnego państwa, aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży oraz daleko idącą pomoc dla młodzieży zaniedbanej społecznie, zagrożonej marginalizacja społeczną. W tym ostatnim aspekcie Stowarzyszenie ściśle współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Ochotniczych Hufców Pracy funkcjonującymi na Podbeskidziu. Formuła działania Stowarzyszenia jako organizacji pożytku publicznego, jest znacznie szersza. Organizowane są tu m.in. półkolonie letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży, których rodzin nie stać na opłacenie drogich wyjazdów na kolonie i obozy w czasie wakacji, czy też ferii zimowych. Organizowane są dla młodzieży różnego rodzaju imprezy sportowo-rekreacyjne, turystyczne i kulturalno-oświatowe - wszystko po to, aby wypełnić czas wolny po lekcjach, promować aktywny i zdrowy tryb życia, uczyć zaradności i przedsiębiorczości w dorosłym życiu.
Od ponad roku Stowarzyszenie "PODBESKIDZIE" prowadzi Gminne Centrum Informacji. Centrum wyposażone jest w 10 stanowisk komputerowych, każde z dostępem do Internetu. Jego utworzenie okazało się możliwe dzięki dotacji z ówczesnego Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Przez rok zgodnie z umową zawartą z Wojewódzkim Urzędem Pracy wszystkie usługi dla klientów GCI były nieodpłatne. Z tej formy dostępu do nowoczesnych technik informacyjnych skorzystało dotychczas ponad 5 tysiący osób, przede wszystkim absolwentów szkół, bezrobotnych lub poszukujących zatrudnienia dla siebie i innych, ale również młodzież szkolna i studenci.
Nie byłoby możliwe realizowanie tak różnorodnych przedsięwzięć, gdyby
nie otrzymywane dotacje i dofinansowania do programów od donatorów, do których należą przede
wszystkim: Urząd Miasta Bielska-Białej, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląska
Wojewódzka Komenda OHP, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, MENiS i inni.