Wsparcie uczenia pozaformalnego, zaangażowanie młodzieży w procedury decyzyjne na wszystkich szczeblach, implementację i ewaluację polityk, które ich dotyczą oraz utworzenie ośrodków młodzieżowych, gdzie wszyscy młodzi ludzie mogą się spotykać… To tylko niektóre z deklaracji, które zostały podpisane przez Minister Edukacji Narodowej. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych chce dopilnować, aby znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Po 18 miesiącach zakończyło się tzw. Trio Prezydencji Polska-Dania-Cypr. W tym czasie politycy debatowali nie tylko nad zagadnieniami gospodarki czy transportu, ale także młodych ludzi oraz organizacji młodzieżowych. Jednym z przyczynków do tego są wyniki dialogu usystematyzowanego z młodzieżą. Dialog usystematyzowany (ang. structured dialogue) to forma komunikacji między młodymi ludźmi a decydentami. Angażuje nie tylko młodzież i organizacje młodzieżowe, ale także kraje obejmujące prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Europejskie Forum Młodzieży, krajowe rady młodzieży (w Polsce: Polska Rada Organizacji Pozarządowych – PROM) oraz Narodowe Agencje Programu „Młodzież w działaniu”. Tematy wskazywane przez kraj prezydencji poddawane są szerokim konsultacjom z młodymi ludźmi w całej Europie i dyskutowane na wielu spotkaniach w tym podczas Unijnych Konferencji Młodzieżowych.
Na podstawie rekomendacji wypracowanych wspólnie przez młodzież i przedstawicieli ministerstw Rada Unii Europejskiej przyjmuje tzw. konkluzje i rezolucje, które wskazują najważniejsze kierunki zmian potrzebnych dla polepszenia sytuacji młodych w Europie i rozwoju polityki młodzieżowej. Wprawdzie dokumenty nie są bezpośrednio wiążące, ale fakt złożenia pod nimi podpisu przez minister edukacji narodowej jest ważnym narzędziem w procesie wdrażania zmian na rzecz młodzieży. Polska Rada Organizacji Młodzieżowych będzie się zabiegać o wprowadzenie ich w życie.
Rada Unii Europejskiej, której członkami są ministrowie rządu RP w konkluzjach Rady w sprawie wschodniego wymiaru zaangażowania młodzieży i jej mobilności przyjętych w dniu 20.12.2011 wezwała rządy krajów członkowskich m.in. aby promowały wymiany młodzieżowe i programy mobilności skierowane do młodzieży i organizacji młodzieżowych (…) tak by każda młoda osoba mogła mieć szansę na mobilność i zaangażowanie w obrębie Europy. Zebrani na spotkaniu Rady zachęcili też Państwa członkowskie, aby wzmacniały międzysektorową współpracę między różnymi obszarami polityki i stosownymi organami (…) w stosownych przypadkach i w razie potrzeby łagodzić formalności wizowe dla młodych ludzi z krajów Europy Wschodniej.
Rada i przedstawiciele rządu Państw członkowskich zebrani w Radzie w Konkluzji Rady z dnia 11 maja 2012 r. w sprawie pobudzania kreatywności i innowacyjności młodych ludzi zwrócili się do państw członkowskich by wspierały kreatywność, innowacyjność i talenty młodzieży (…)poprzez uczenie się pozaformalne i nieformalne, wolontariat (…) zapewniając, jeśli to możliwe, odpowiednie i trwałe środki finansowe, ułatwiły i zwiększyły uznawanie i walidację uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, zachęcały do podejmowania inicjatyw promujących współodpowiedzialność młodych ludzi za problematykę młodzieżową w celu zaangażowania młodzieży w demokratyczne procedury decyzyjne na wszystkich szczeblach. Co więcej, Rada zwróciła się do Państw Członkowskich i Komisji, by optymalnie wykorzystały rok 2013, ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli.
27 listopada 2012 Rada Unii Europejskiej przyjęła dwa dokumenty – dotyczące wyników Konferencji młodzieżowej na Cyprze oraz podsumowująca cały proces dialogu usystematyzowanego podczas Trio. W konkluzjach Rady na temat partycypacji i włączenia społecznego młodych ludzi ze szczególnym uwzględnieniem tych z pochodzeniem imigranckim
Rada zwróciła się do Państw członkowskich m.in. by rozpoznali rolę jaką organizacje młodzieżowe odgrywają w procesie włączania społecznego wszystkich ludzi, w tym rozpoznawalności edukacji pozaformalanej, zaangażowanie wszystkich młodych ludzi w rozwój, implementację i ewaluację wszystkich polityk, które ich dotyczą, wspieranie młodych imigrantów w nabyciu umiejętności posługiwania się językiem urzędowym kraju, w którym żyją, rozwijanie uczenia się rówieśniczego we współpracy z organizacjami i pracownikami młodzieżowymi.
Rezolucja Rady w sprawie dialogu usystematyzowanego z młodymi ludźmi na temat udziału młodzieży w demokratycznym życiu Europy przyjęta tego samego dnia, co poprzedni dokument, mówi m.in. o potrzebie uznania organizacji młodzieżowych oraz pracy z młodzieżą jako kanały dla rozwijania umiejętności i kompetencji młodych ludzi, wspierania uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach, silniejsze wsparcie dla wszystkich działań młodzieży koncentruje się na udziale i dialogu młodzieży z UE i spoza UE, utworzenia ośrodków młodzieżowych, gdzie wszyscy młodzi ludzie mogą się spotykać, tworzyć i angażować się w projekty.
Przyjmując wspomniane dokumenty rząd rozpoznaje potrzebę podjęcia nowych działań w ramach polityki wobec młodych ludzi. Czy w ślad za tym pójdą konkretne działania?
Pobierz
-
201301210054010825
837459_201301210054010825 ・38.72 kB