Wychowywanie i dbanie o dziecko wymaga zaangażowania wielu osób. Projekt edukacyjny „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej kieruje swoje działania zarówno do młodych, jak również rodziców i opiekunów. Z myślą o nich, wspólnie z Parenteen.pl, opracowany został program wspierający umiejętności rodzicielskie, który ma pomóc w budowaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych.
Filmy edukacyjne w ramach cyklu będą publikowane w każdy piątek. Wszystkie bezpłatne materiały można znaleźć na stronie mlodeglowy.pl.
Eksperci podkreślają znaczenie roli, jaką pełnią w procesie rozwoju dziecka rodzice i opiekunowie, oraz konieczność rozwijania szerokiego zakresu umiejętności rodzicielskich. Te umiejętności obejmują efektywną komunikację między rodzicem/opiekunem a dzieckiem, zwiększanie ilości czasu spędzanego razem, rozumienie potrzeb dziecka, wspieranie jego rozwoju psychicznego, a także zarządzanie i monitorowanie dostępu do Internetu, przy jednoczesnym zrozumieniu jego roli w życiu młodych ludzi.
Wsparcie rodziców i opiekunów jest kluczowe. Badanie poczucia własnej wartości i sprawczości MŁODE GŁOWY pokazuje, że właśnie do rodziców dzieci i młodzież najczęściej zwracają się po pomoc (odpowiedziało tak 53,2% osób biorących udział w badaniu). Dlatego tak ważne jest, żeby młodzi, którzy nabywają nowe umiejętności podczas lekcji w ramach Programu Profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, w domu spotkali rodziców świadomych i gotowych do dialogu, zarówno merytorycznie, jak i emocjonalnie.
Działania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w ramach programu „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” realizowane są w 1500 szkołach i obejmują 300 000 dzieci i młodzieży z każdego krańca Polski.
Projekt MŁODE GŁOWY oferuje również inicjatywy, które mają na celu zachęcenie rodziców do aktywnego wsparcia i podniesienie ich kompetencji rodzicielskich. Program wspierający dla rodziców opracowany został wspólnie z Parenteen.pl, organizacją, która zrzesza społeczność specjalistów i rodziców dorastających dzieci i nastolatków. Program ma na celu wsparcie rodziców przez cały rok szkolny, oferując im narzędzia, które mogą wspomóc ich w radzeniu sobie z wyzwaniami rodzicielskimi.
Co składa się na program wspierający umiejętności rodzicielskie?
Jest to cykl 19 filmów szkoleniowych, który podejmuje najważniejsze i najbardziej aktualne tematy, w tym metody wsparcia dzieci w kryzysie, reagowanie na depresję i zaburzenia odżywiania u młodych ludzi, oraz sposoby pomocy dzieciom w przypadku rozwodu rodziców. Składa się z pięciu bloków tematycznych: „Dziecko w kryzysie: jak go rozpoznać i jak z niego wychodzić”, „Głos z gabinetu – rozmowy ze specjalistami na temat tego, czym jest i z czego wynika kryzys psychiczny młodych osób”, „Lepiej nie wiedzieć – rozmowy młodych dorosłych o problemach okresu dorastania”, „Rodzice pod presją i w kryzysie” oraz „Nabieranie mocy rodzicielskiej – edukacja rodziców”. Filmy będą ukazywały się cyklicznie co tydzień, w każdy piątek.
Już 11.03 premiera specjalnego odcinku podcastu Madame Monday – po dorosłemu psycholożki i ekspertki projektu MŁODE GŁOWY Joanny Flis o wypaleniu rodzicielskim. Zostały do niego zaproszone specjalistki: Joanna Bylinka (Parenteen) i Aleksandra Rodzewicz (MŁODE GŁOWY) oraz rodzice – Karolina Malinowska i Rafał Szymański, bohaterowie kolejnej odsłony kampanii „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.
Ponadto, w każdym semestrze szkolnym organizowane będą webinary (łącznie 8), z których będą mogli skorzystać rodzice dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Pierwszy webinar – dla rodziców dzieci w klasach I-III – już 20 marca! W kolejnych tygodniach zaplanowane są również spotkania z rodzicami dzieci z klas IV-VI, VII-VIII i szkół ponadpodstawowych.
Wszelkie informacje o działaniach podejmowanych w ramach programu będą dostępne na stronie internetowej mlodeglowy.pl, profilach w mediach społecznościowych, a także na kanałach Parenteen.pl.
Misją działań projektu MŁODE GŁOWY jest nie tylko edukacja, ale również tworzenie społeczności, która oferuje wsparcie rodzicom w rozwijaniu kompetencji świadomego rodzica, a tym samym zadbanie o dobrostan swojego dziecka. Kierujemy działania na skuteczne wzmacnianie dziecka w procesie stawiania się odpornym psychicznie, dojrzałym emocjonalnie i społecznie dorosłym.
DAJEMY RODZICIELSTWU MOCY!
Dostępne wideo
WSPARCIE EMOCJONALNE DZIECKA W RAMACH PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO „GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW”
Dla kogo: Rodzice dzieci w Programie Profilaktycznym Godzina dla „MŁODYCH GŁÓW”
Opis: Program „Godzina Dla Młodych Głów” od kilku miesięcy realizowany jest w 1500 placówek w Polsce. Jak wesprzeć dziecko, które bierze udział w programie? Jaka jest w nim rola rodzica? Jak dodać rangi rodzicielstwu? Specjalnie z myślą o rodzicach, których dzieci uczestniczą w programie, przygotowaliśmy nagranie, w którym wyjaśniamy, co leży u podstaw programu i jaki jest jego cel i jak towarzyszyć dzieciom i rodzicom w radzeniu sobie z wyzwaniami dzisiejszego, dynamicznie zmieniającego się świata. Posłuchaj rozmowy ekspertów: Justyny Żukowskiej-Gołębiewskiej i Joanny Bylinki.
2. CZYM JEST KRYZYS W WIEKU NASTOLETNIM?
Dla kogo: Rodzice dzieci nastoletnich
Opis: Wszechobecny stres, emocje, których nagle pojawia się bardzo dużo naraz. Presja związana ze szkołą, obowiązkami domowymi, relacjami romantycznymi i przyjaciółmi, czy wreszcie ta, którą młodzi ludzie sami na siebie nakładają – to wszystko może przyczynić się do kryzysu psychicznego. Posłuchaj rozmowy ekspertów. Joanny Bylinki – psycholożki, konsultantki rodzicielskiej i dyrektorki Neufeld Institute Poland, Renaty Korolczuk – konsultantki rodzicielskiej, nauczycielki, tutorki, edukatorki oraz Janka Nizińskiego – współzałożyciela Parenteen.pl, nastolatka.
O FUNDACJI UNAWEZA
Fundacja UNAWEZA została założona przez Martynę Wojciechowską w 2019 roku. Daje skrzydła podopiecznym poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełnia marzenia. Pomaga w Polsce i na krańcach świata. Teraz skupia swoje działania również na młodych ludziach w ramach projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Słowo UNAWEZA pochodzi z suahili i po angielsku oznacza YOU CAN. MOŻESZ. Każdy z nas może. A razem możemy więcej.
MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym
Zainicjowany przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej edukacyjny projekt MŁODE GŁOWY ma na celu normalizowanie sięgania po pomoc, rozwijanie u młodych ludzi poczucia sprawczości i wzmocnienie u nich poczucia własnej wartości. Cele te można osiągnąć tylko wtedy, gdy zaangażuje się w działanie zarówno młodych, jak i rodziców oraz nauczycieli. W ramach projektu Fundacja oddaje młodym głos, normalizuje sięganie po pomoc i dostarcza narzędzi potrzebnych do przezwyciężania kryzysu psychicznego. Celem działań Fundacji jest uświadamianie, czym jest pierwsza pomoc psychologiczna i dlaczego może ona uratować czyjeś życie.
Więcej informacji na stronie www.mlodeglowy.pl.
Parenteen.pl
Parenteen.pl to społeczność specjalistów i rodziców dorastających dzieci i nastolatków, którzy chcą zapewnić dobrostan psychiczny sobie i swoim dzieciom. Wzmacniamy poczucie mocy, kompetencji i bezpieczeństwa w drodze od dzieciństwa do dorosłości. Wskazujemy scenariusze zachowań, możliwe strategie postępowania oraz zasady i metody, dotyczace ochrony dzieci przed presją, zagrożeniami i ryzykami. Wzmacniamy umiejętności rodzicielskie przydatne w rozmowach z nastolatkami, słuchaniu ich potrzeb, wyrażaniu uczuć, prowadzeniu otwartej komunikacji. Potwierdzone przez Naturę. Zweryfikowane przez Naukę. Zatwierdzone przez Nastolatków.
Więcej informacji na stronie www.parenteen.pl.
Źródło: Fundacja UNAWEZA