MKiDN: Wprowadziliśmy zmiany w Programach Ministra
Dobre projekty kulturalne są dla nas ważne, dlatego wprowadziliśmy szerokie zmiany w Programach Ministra w oparciu o rozmowy ze środowiskami. Zwiększaliśmy rolę niezależnych ekspertów – to oni będą oceniać i decydować o wysokości przyznawanych punktów. Wprowadzaliśmy nowe limity finansowania, zrezygnowaliśmy z oceny wkładu własnego, zastąpiliśmy tryb odwoławczy rezerwą Ministra. Co ważne urealniamy terminy rozpatrzenia naboru, będą one określane na podstawie liczby złożonych wniosków. Zadbaliśmy też o lepszą komunikacje wprowadzając System Obsługi Programów, dzięki któremu papierowe formularze nie będą już konieczne.
To tylko niektóre ze zmian, które wprowadzamy w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby usprawnić ich działanie i pomóc Wam w otrzymaniu wsparcia.
Nabory do pierwszych trzech programów – „Ochrona Zabytków”, „Promocja kultury polskiej za granic” i „Edukacja artystyczna” – rozpoczynamy 4 października. Wnioski możecie składać do 5 listopada. Termin ogłoszenia wyników podamy do 12 listopada. Nabory do kolejnych programów zostaną ogłoszone na przełomie października i listopada.
– Rozpoczynamy nabory do Programów Ministra. To jest moment, na który czeka bardzo dużo osób i wiele instytucji i od którego zależy, jak będzie wyglądała polska kultura w przyszłym roku – mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej. – Przez kilka ostatnich miesięcy spotykaliśmy się z grupami eksperckimi z różnych środowisk, żeby zadecydować, co i jak można zmienić oprócz planowanej zmiany systemu informatycznego. Po wsłuchaniu się w głosy ekspertów, zdecydowaliśmy się wprowadzić zmiany, które sprawią, że cały proces przyznawania dotacji w ramach Programów Ministra będzie transparentny, efektywny, sprawiedliwy i dający możliwość realizacji ambitnych, wysokobudżetowych projektów przy zachowaniu równych szans dla mniejszych inicjatyw – podkreśliła.
To, co zrobiliśmy, jest bardzo ważne dla wnioskodawców, którzy wreszcie będą znać realny termin publikacji wyników naboru. Po 5 dniach roboczych od zamknięcia naboru będziemy informować o tym, kiedy będą wyniki. Minimalnie będzie to 27 dni, maksymalnie 3 miesiące - w zależności od tego, ile wniosków wpłynie – mówiła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN. - Jednocześnie przypominam, że złożone wnioski będą oceniać niezależni eksperci – dodała.
Jednolite i jasne kryteria oceny dla wszystkich projektów
Chcemy, by ocena wniosków nie budziła żadnych wątpliwości. Dlatego rezygnujemy z oceny strategicznej, której zarzucano podatność na wpływy polityczne, co podważało zaufanie do całego procesu i wzmacniamy rolę niezależnych ekspertów. To oni będą ponosić pełną odpowiedzialność za merytoryczną i kontekstową ocenę wniosków (0-60 pkt). Ważna będzie także ich rekomendacja uwzględniająca unikalność i znaczenie projektów (0-40 pkt).
Ponadto wprowadzamy medianę ocen ekspertów zamiast średniej do wyliczenia końcowej oceny. Zredukuje to wpływ ocen skrajnych i ograniczy znaczenie czynnika subiektywnego w ocenie eksperckiej.
Brak oceny wkładu własnego
Ocena wkładu własnego, która pierwotnie miała promować zaangażowanie różnych podmiotów w finansowanie kultury, przestała pełnić swoją rolę wraz ze zmieniającymi się warunkami ekonomicznymi. Dlatego zrezygnowaliśmy z oceny wkładu własnego, aby wyrównać szanse na dofinansowanie projektów mniejszych pomiotów spoza sektora finansów publicznych.
Wprowadzona zmiana zachęca do partnerstwa i dywersyfikowania źródeł finansowania. Chcemy zwiększyć elastyczność w planowaniu budżetów projektów po stronie wnioskodawców oraz umożliwić im realizację wartościowych inicjatyw niezależnie od zdolności zapewnienia wysokiego wkładu własnego.
Ocena organizacyjna – premia dla profesjonalnie przygotowanych wnioski
Ocena organizacyjna nie jest dodatkowym etapem oceny eksperckiej. To mechanizm zapewniający uczciwość i jakość procesu oraz zachęcający do profesjonalnego podejścia do procesu aplikacyjnego. Nie wpływa na podniesienie punktacji wniosku, może ją jedynie obniżyć.
Domyślna ocena organizacyjna dla wniosków przygotowanych bez zastrzeżeń to 0 punktów. Jednak wnioski zawierające drobne uchybienia nie będą automatycznie odrzucane. Przyznane zostaną im punkty ujemne (od 1 do 10).
Tryb rezerwy Ministra zamiast trybu odwoławczego
Tryb rezerwy Ministra to strategiczne narzędzie pozwalające na wyłowienie projektów, które mogą zostać przeoczone w procesie oceny eksperckiej, oraz na wsparcie wyjątkowych inicjatyw niewpisujących się w standardowe kryteria oceny.
Na tryb rezerwy Ministra przeznaczamy 15% budżetu Programów Ministra. Środki te umożliwią Ministrowi przyznanie dotacji projektom, które nie zyskały rekomendacji w trybie konkursowym oraz podwyższenia dotacji rekomendowanym w konkursie zadaniom o wysokich budżetach. Co ważne – postępowanie w ramach tego trybu nie wymaga od wnioskodawców składania dodatkowych wniosków czy odwołań.
Tryb rezerwy Ministra zamiast trybu odwoławczego
Tryb rezerwy Ministra to strategiczne narzędzie pozwalające na wyłowienie projektów, które mogą zostać przeoczone w procesie oceny eksperckiej, oraz na wsparcie wyjątkowych inicjatyw niewpisujących się w standardowe kryteria oceny.
Na tryb rezerwy Ministra przeznaczamy 15% budżetu Programów Ministra. Środki te umożliwią Ministrowi przyznanie dotacji projektom, które nie zyskały rekomendacji w trybie konkursowym oraz podwyższenia dotacji rekomendowanym w konkursie zadaniom o wysokich budżetach. Co ważne – postępowanie w ramach tego trybu nie wymaga od wnioskodawców składania dodatkowych wniosków czy odwołań.
Nowe limity finansowania
Wprowadzamy dwutorowe wnioskowanie. Wnioskodawcy będą mogli aplikować o kwoty w ramach podstawowych limitów. Jednocześnie w wybranych programach będzie możliwość wnioskowania o wyższe kwoty dla ambitnych i kosztochłonnych projektów.
Środki na zadania wysokobudżetowe będą wydzielone z budżetów programów, a decyzję o przyznaniu wsparcia podejmie Minister. Wszystkie wnioski, niezależnie od wnioskowanej kwoty, przejdą ten sam proces oceny eksperckiej, a terminy otrzymania decyzji będą takie same.
To rozwiązanie pozwoli stworzyć system, który wspiera rozwój polskiej kultury na wszystkich poziomach – od małych społeczności po globalne sceny – stawiając na pierwszym miejscu jakość i wartość merytoryczną projektów.
Realne terminy rozpatrzenia wniosków
Termin podania wyników naboru zostanie ustalony na podstawie liczby złożonych wniosków oraz specyfiki programu i będzie znany w ciągu 5 dni roboczych od zamknięcia naboru.
Minimalny czas rozpatrywania wniosków to 27 dni roboczych (dla programów z małą liczbą wniosków), zaś maksymalny - do 3 miesięcy (dla programów z bardzo dużą liczbą wniosków lub o szczególnej złożoności).
Usprawnienie komunikacji z wnioskodawcami – System Obsługi Programów
Wprowadzamy nowe narzędzie – System Obsługi Programów (SOP), który przenosi cały proces dotacyjny do środowiska cyfrowego. Papierowe formularze i dokumenty nie będą konieczne, a proces ubiegania się o dotacje i zarządzania nimi będzie prostszy, szybszy i bardziej przejrzysty.
Wnioskodawca z dowolnego miejsca i o dowolnej porze będzie miał dostęp do wszelkich niezbędnych informacji, zaś o statusie złożonego wniosku (przyznanej dotacji, zawartej umowie itd.) poinformują go odpowiednie powiadomienia.