Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jednym z kluczowych zagrożeń współczesnej cywilizacji jest hipokinezja, czyli brak odpowiedniej dawki ruchu. Z badań warszawskiego AWF wynika, że 94 proc. dzieci wykazuje niewystarczający poziom sprawności fizycznej. Jak alarmuje Eurobarometr, problem ten dotyczy również dorosłych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Fundacja MultiSport przeciwdziała temu zjawisku przez promocję zdrowego, aktywnego stylu życia wśród różnych grup społecznych.
Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka, jednak wraz z rozwojem technologii i związaną z nim zmianą stylu życia, jej poziom jest znacznie ograniczany. Ma to ogromne konsekwencje dla zdrowia publicznego i gospodarki. Mierzymy się z epidemią chorób cywilizacyjnych w postaci cukrzycy, chorób układu krążenia czy otyłości, z którą zmaga się coraz więcej dzieci.
Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że polskie dzieci są jednymi z najszybciej przybierających na wadze w Europie. Obecnie ponad 22 proc. uczniów ma zbyt wysoką wagę, podczas gdy w latach 70. XX wieku problem dotyczył mniej niż 10 proc. Dotyczy to wszystkich dzieci – od wieku przedszkolnego po nastolatków.
Skutki bezruchu ujawniają się także w pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków. Już dziś ponosimy z tego tytułu ogromne koszty ekonomiczne i społeczne, a biorąc pod uwagę jak szybko starzeje się polskie społeczeństwo, mogą to być to zaledwie symptomy przyszłej katastrofy. Według raportu MultiSport Index 2023, ponad połowa, bo 52 proc. mieszkańców Polski, nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. Eurobarometr alarmuje z kolei, że ponad 30 proc. Polaków spędza w pozycji siedzącej co najmniej 5,5 godziny dziennie lub więcej.
Powyższym zjawiskom od trzech lat przeciwdziała Fundacja MultiSport, powołana przez Benefit Systems, prowadząc działania mające na celu promocję zdrowia i aktywnego stylu życia wśród różnych grup społecznych.
Lekcje WF w klubie fitness – to możliwe
Zgodnie z wynikami badań warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, 94 proc. dzieci wykazuje niewystarczający poziom sprawności fizycznej, co skutkuje brakiem fundamentalnych umiejętności ruchowych – 57 proc. dzieci nie umie skakać przez skakankę, a 86 proc. dzieci z klas I-III nie potrafi wykonać rzutu i chwytu oburącz[1].
Brak ruchu, zwłaszcza w okresie dorastania, może w dłuższej perspektywie skutkować m.in. zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób przewlekłych. Według dr. Tomasza Półgrabskiego, prezesa Fundacji MultiSport, uatrakcyjnienie formuły lekcji WF poprzez wykorzystanie profesjonalnego sprzętu z klubów fitness może sprawić, że uczniowie będą chętniej uczestniczyli w zajęciach i rzadziej korzystali ze zwolnień.
Przykładem takiego działania jest flagowy program Fundacji – Aktywne Szkoły MultiSport, kierowany do uczniów między 12. a 19. rokiem życia. W ramach lekcji WF uczniowie odwiedzają kluby fitness należące do Benefit Systems (m.in. w sieci Zdrofit, Fabryka Formy, Fitness Academy, Fit Fabric, My Fitness Place), gdzie pod okiem wykwalifikowanych trenerów uczestniczą w zajęciach tanecznych, rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową, cross oraz body&mind. W 2023 r. przeprowadzono łącznie 2273 godziny zajęć, w których wzięło udział 4032 dzieci i młodzieży z sześciu województw: mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, a także dolnośląskiego. W tym roku dodatkowo planowane jest monitorowanie postępów sportowych dzieci biorących udział w programie.
Walka z wadami postawy
Według danych z Instytutu Matki i Dziecka prawie 90 proc. dzieci w Polsce boryka się z wadami postawy. Długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych w czasie wolnym w wymuszonej, zgarbionej pozycji, często prowadzi do powstawania skoliozy, płaskostopia czy koślawości kolan. Ponadto, obserwuje się wzrost diagnozowania nowych schorzeń – przykładem jest chociażby tzw. szyja smartfonowa.
Aby przeciwdziałać tym problemom, Fundacja MultiSport realizuje program o nazwie „Zajęcia MultiSportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej”. Jest on skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych do szóstej klasy. Zajęcia będące częścią tego programu pełnią istotną rolę w procesie korygowania wad postawy ciała oraz kształtowania prawidłowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną. W zeszłym roku w ramach programu zrealizowano 2218 zajęć w 22 placówkach edukacyjnych.
Miniaturowy klub fitness
W październiku ubiegłego roku w warszawskim Centrum Praskim Koneser powstała wyjątkowa przestrzeń edukacyjna miniciti. Miejsce przeznaczone jest dla dzieci w wieku 7–15 lat, a Fundacja MultiSport została jednym z partnerów strategicznych projektu. W miniaturowym klubie Zdrofit młodzi obywatele miasteczka miniciti mają okazję wcielić się w różne role zawodowe, w tym menedżera klubu fitness, trenera personalnego, fizjoterapeutę czy dietetyka. Tylko w listopadzie i grudniu ubiegłego roku mini Zdrofit odwiedziło ponad 850 dzieci.
Miniaturowe miasto dla najmłodszych jest pierwszym tego typu projektem non profit w Polsce. Osoby kupujące do niego bilety wspierają jednocześnie dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, zapewniając im bezpłatny dostęp do zajęć edukacyjnych.
Aktywność seniorów
Aby wesprzeć seniorów w utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej, w 2023 roku Fundacja MultiSport wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking zainicjowała pilotażowy program „Senior w dobrej formie”, obejmujący 200 godzin zajęć w 10 województwach. Jego celem było przede wszystkim zwiększenie poziomu aktywności fizycznej osób starszych oraz integracja lokalnych społeczności. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach biegowych, a także nordic walking, prowadzonych przez profesjonalną kadrę instruktorską. Seniorzy mogli nie tylko poćwiczyć, ale także uzyskać porady dietetyczne i informacje, na temat roli aktywności fizycznej w zdrowym życiu.
Sport bez barier
Fundacja MultiSport obejmuje swoimi działaniami także osoby z niepełnosprawnościami – misja aktywizacji osób borykających się z trudnościami, wynikającymi np. z poczucia pominięcia w obszarze aktywności fizycznej, realizowana jest m.in. poprzez kampanię „Pełni Sportu”. Jej ambasadorami zostali polscy paraolimpijczycy, w tym m.in. Bartłomiej Mróz (parabadmintonista), Andrij Demczuk (mistrz paraolimpijski w szermierce na wózkach), Benjamin Iwon (medalista Mistrzostw Europy w rzucie dyskiem w kategorii osób z Zespołem Downa) oraz Monika Kukla (zawodniczka Amp Futbol Polska). Projekt pod względem merytorycznym wspierali wybitni paraolimpijczycy Grzegorz Pluta oraz Stefan Makowski.
W 2023 roku w 17 miastach w Polsce odbyły się liczne spotkania sportowo-edukacyjne w szkołach gromadzące łącznie ponad 3 tys. uczestników. W ramach kampanii zorganizowane zostały także „Dni Pełne Sportu”, w których udział wzięło blisko 20 tys. osób.
Na tym jednak nie koniec. Aby skłonić najmłodszych do refleksji nad różnorodnością i akceptacją w sporcie, Fundacja MultiSport wspólnie z Fundacją Zaczytani.org stworzyła bajkę „Jak grają najlepsi”. Jej celem jest zwiększanie świadomości dotyczącej potrzeby włączania osób z niepełnosprawnościami do świata sportu. Opowieść ta nie tylko inspiruje do aktywności fizycznej, lecz także skłania najmłodszych do refleksji nad różnorodnością i akceptacją. Bajkę można odsłuchać tutaj.
Plany na 2024 rok
Ekspansja głównych programów oraz kampania podnosząca świadomość dzieci wokół inkluzywności i aktywności fizycznej – to priorytety Fundacji MultiSport na ten rok. Plan na rozwój Aktywnych Szkół MultiSport, Zajęć MultiSportowych oraz kampanii Pełni Sportu to ponad 55 tysięcy odbiorców, co będzie możliwe do osiągnięcia dzięki zaangażowaniu kolejnych placówek partnerskich, także w nowych województwach.
Źródło: Fundacja MultiSport