Dlaczego młodzi ludzie angażują się w wolontariat i działania na rzecz lokalnych społeczności? Jaki wygląda aktywność obywatelska młodzieży z perspektywy doświadczonych aktywistów? Jaka jest sytuacja młodych aktywistów w Norwegii i Rumunii? Na te i inne pytania odpowiada multimedialny ebook opublikowany przez Fundację AGERE AUDE.
Czas na zmianę, czas na młodych
Minęło już ponad 30 lat od transformacji ustrojowej w 1989 r. i od czasów, kiedy powstawały pierwsze organizacje pozarządowe w III RP. Aktywiści, którzy te organizacje zakładali i prowadzili przez lata zaczynają myśleć o następcach - młodych społecznikach, pełnych zapału, świeżego spojrzenia i wiary w moc współpracy i dialogu.
Publikacja „Misja partycypacja. Aktywizm lokalny młodych” jest odzwierciedleniem tego rodzaju współpracy, gdzie siła tkwi w różnorodności i odpowiedzialności każdego społeczności wobec tego, co wspólne i wobec siebie nawzajem. Pięć części, pięć różnych perspektyw i form prezentacji. Transpokoleniowe spojrzenie na działalność prospołeczną, aktywność obywatelską jednostki, organizacji i kraju oraz badania społeczne. To wszystko znajduje się w multimedialnym e-booku, stworzonym we współpracy z organizacjami partnerskimi – Fundacją Terram Pacis z Oslo i Cultural Assotiation for Youth z Satu Mare w Rumunii.
Misja partycypacja. Młodzi podcasterzy obywatelscy
Projekt pod tą nazwą jest realizowany przez Fundację AGERE AUDE od 2021 r. W jego ramach powstał kanał podcastowy na platformie Spotify (Misja partycypacja), który zapełnia się nagraniami na temat aktywizmu i zaangażowania społecznego ludzi w różnym wieku. Na kanale znajduje się już prawie 30 nagrań i systematycznie publikowane będą kolejne. Wiele z nich realizowanych jest przez młodych uczestników projektu, którzy wzięli udział m.in. w warsztatach z podcastingu. Wszystkie podcasty oraz inne informacje dotyczące projektu można znaleźć na stronach www.agereaude.pl oraz www.misja-partycypacja.pl
Projekt „Misja Partycypacja. Młodzi podcasterzy obywatelscy” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Dlaczego podcasting?
Podcasting jest formą bardzo cenioną przez młodszą cześć społeczeństwa polskiego. Według tegorocznych raportów Krajowego Instytutu Mediów podcastów słucha regularnie 10,3% Polaków w wieku powyżej 4 lat. Najchętniej słuchają ich ludzie młodzi - 25,2% osób w wieku 16-24 lat korzysta z tej formy audio przynajmniej raz w miesiącu, a wśród osób w wieku 25-34 lata odsetek ten wyniósł 18,1%.