Ministerstwo Zdrowia narzuca obowiązkowe mięso i nabiał w szkołach. Fundacja Viva! protestuje
Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe rozporządzenie o żywieniu w szkołach i przedszkolach. Mimo deklaracji promowania diety planetarnej dokument wymusza obowiązkowe uwzględnienie w jadłospisie uczniów mięsa i nabiału, a możliwość wyboru diety roślinnej ogranicza do symbolicznego minimum.
Fundacja Viva! alarmuje: to dyskryminacja dzieci na dietach roślinnych i krok wstecz wobec europejskich standardów żywienia zbiorowego.
18 czerwca na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. Fundacja przedstawia opinię dietetyczki, koordynatorki ds. diet roślinnych w Fundacji Viva!, mgr Sandry Marciniak, która odnosi się do kluczowych fragmentów projektu oraz proponuje zmiany.
Najważniejsze zastrzeżenia
Obowiązkowe porcje nabiału
Wymusza się codzienne podawanie dwóch porcji mleka lub produktów mlecznych, z możliwością zastąpienia jedynie jednej z nich napojem roślinnym. To ogranicza prawo do wyboru diety w pełni roślinnej bez konieczności uzasadniania tego zaświadczeniem lekarskim.
Obowiązkowe mięso dwa razy w tygodniu
Sprzeczne z zasadami profilaktyki zdrowotnej, trendami proklimatycznymi oraz deklarowaną w rozporządzeniu „dietą planetarną”.
Obowiązkowa ryba w tygodniu
Projekt zakłada obowiązek podawania porcji ryby w ramach obiadu co najmniej raz w tygodniu, co wyklucza dzieci na diecie roślinnej z możliwości korzystania ze szkolnych posiłków bez produktów odzwierzęcych.
Brak realnego dania roślinnego
Wymóg podawania potrawy z roślin strączkowych raz w tygodniu nie gwarantuje dania wegańskiego – grochówka na mięsie czy fasolka po bretońsku z boczkiem również spełnią ten wymóg.
Fundacja Viva! proponuje m.in.
- Zniesienie obligatoryjnych wymagań dotyczących liczby porcji mięsa i produktów mlecznych w jadłospisach zbiorowego żywienia w szkołach i przedszkolach.
- Wprowadzenie pełnoprawnych alternatyw roślinnych dostępnych dla każdego dziecka bez konieczności przedstawiania zaświadczeń lekarskich.
- Zmianę sformułowania „produkty roślinne naśladujące produkty mleczne” na neutralne określenie „produkty roślinne wzbogacane w wapń i witaminę B12”.
- Wprowadzenie obowiązku codziennego oferowania przez stołówki w placówkach oświatowych co najmniej jednej pełnowartościowej roślinnej opcji obiadowej zawierającej źródło białka pochodzącego z nasion roślin strączkowych, tofu, tempeh lub orzechów.
- Dostosowanie treści rozporządzenia do deklaracji zawartej w jego uzasadnieniu poprzez faktyczne ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych i promowanie diety planetarnej zgodnie z aktualnymi rekomendacjami zdrowotnymi i klimatycznymi.
- Zapewnienie wsparcia we wprowadzeniu posiłków roślinnych (np. wytyczne, szkolenia, dotacje) oraz kontrolę dostępności roślinnych opcji (np. audyty, ankiety w szkołach).
Według definicji Komisji EAT-Lancet ds. żywności, planety i zdrowia dieta planetarna to globalna dieta referencyjna dla dorosłych, która jest symbolicznie reprezentowana przez połowę talerza owoców, warzyw i orzechów. Druga połowa składa się głównie z pełnych ziaren, białek roślinnych (fasola, soczewica, rośliny strączkowe), nienasyconych olejów roślinnych, umiarkowanych ilości mięsa i nabiału oraz niektórych dodanych cukrów i skrobiowych warzyw. Dieta jest dość elastyczna i pozwala na dostosowanie do potrzeb dietetycznych, osobistych preferencji i tradycji kulturowych. Dieta wegetariańska i wegańska to dwie zdrowe opcje w ramach diety zdrowia planetarnego, ale są to osobiste wybory.
Fundacja zwraca uwagę, że obowiązkowe porcje produktów odzwierzęcych ograniczają prawo do samostanowienia dietetycznego, co może naruszać konstytucyjne zasady równego traktowania (art. 32) i wolności wychowania (art. 48). Ponadto projekt ignoruje wpływ diety bogatej w mięso i nabiał na otyłość, choroby przewlekłe i środowisko.
Pełną treść projektu można przeczytać na stronie rządowej.
Konsultacje publiczne trwają tylko do 9 lipca. Fundacja Viva! zachęca do zgłaszania uwag.
Źródło: Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva