Ministerstwo Skarbu Państwa zaprasza na portal www.AkcjonariatObywatelski.pl
Na portalu znaleźć można informacje dotyczące idei akcjonariatu obywatelskiego, prywatyzacji PZU i zbliżającego się IPO Taurona, jak również przeczytać o historii prywatyzacji giełdowych i zgłębić ABC Inwestora. Warto także zajrzeć do sekcji Akcjonariat Obywatelski w mediach, gdzie znajdują się wybrane artykuły prasowe, wywiady i nagrania, które się ukazały.
Ministerstwo Skarbu Państwa zapoczątkowało realizację nowego długofalowego programu Akcjonariatu Obywatelskiego.
Jego celem jest doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa obywateli w życiu społeczno-gospodarczym i przemianach własnościowych. Sprawienie by prywatyzacja stała się dla ludzi przejrzysta i dostępna. Zgodnie z ideą, że prywatyzacja powinna być prowadzona nie przeciw ludziom ale dla i z ludźmi. By każdy obywatel nie miał wątpliwości, że może bez obaw wziąć czynny udział w tym procesie – może uzyskać wiedzę, zainwestować na giełdzie, zaangażować się w prywatyzację.
Idea akcjonariatu obywatelskiego zapoczątkowana przy okazji debiutu PZU jest koncepcją aktywnego uczestnictwa jak największej liczby obywateli w akcjonariacie debiutujących spółek państwowych. To zaproszenie obywateli do wspólnego stołu – do szerokiego grona akcjonariuszy spółek prywatyzowanych przez giełdę, a tym samym do udziału w polskiej prywatyzacji.
Akcjonariat obywatelski jest zamierzeniem długofalowym, które zakłada dostęp inwestorów indywidualnych do kolejnych giełdowych prywatyzacji zaplanowanych na 2010 r. (Tauron i GPW) oraz prowadzenie przez MSP działań edukacyjnych skierowanych do obywateli.
Przykładem realizacji akcjonariatu obywatelskiego, jest zagwarantowanie nowych, przełomowych rozwiązań dla inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej PZU oraz ich efekty w liczbie ponad 250 tysięcy inwestorów, którzy złożyli zapisy na ponad 7 mln akcji.
Idea akcjonariatu obywatelskiego została już pośrednio zastosowana przy prywatyzacji spółki LW Bogdanka, kiedy akcje kopalni objęły wszystkie działające w Polsce OFE 14 instytucji (sprzedaż akcji w marcu 2010 r.).
Odzwierciedleniem realizacji idei akcjonariatu obywatelskiego są również działania edukacyjne Ministerstwa skierowane do uczniów, studentów, seniorów, społeczności lokalnych, środowisk religijnych, pracowników spółek oraz mediów i liderów opinii. W 2010 r. w ramach prowadzonych działań w całej Polsce odbędzie się m in. 12 debat, w których weźmie udział ok. 50 000 uczniów, 10 debat studenckich i 7 warsztatów, 12 wykładów skierowanych do seniorów oraz 100 lokalnych projektów edukacyjnych dla ponad 2 000 uczestników.
Edukacja na temat własności prywatnej, prywatyzacji i prywatyzacji giełdowej jest już prowadzona od 2008 roku - realizowany z sukcesem program „Własność to odpowiedzialność” to w ciągu 2 lat ponad 200 tysięcy uczestników i ponad 1500 zaangażowanych instytucji.
Źródło: Biuro Komunikacji Społecznej MSP