Można już konsultować Program współpracy Ministerstwa Gospodarki z organizacjami pozarządowymi. Cel na 2016 rok to stworzenie trwałego mechanizmu współpracy. – Abyśmy się nauczyli siebie nawzajem – mówią przedstawiciele resortu.
– Ministerstwo Gospodarki przykłada duże znaczenie do konsultacji aktów prawnych i innych dokumentów rządowych – powiedział Mariusz Haładyj, wiceminister gospodarki, otwierając konferencję konsultacyjną poświęconą Programowi współpracy Ministerstwa Gospodarki (MG) z organizacjami pozarządowymi. – W mojej ocenie przez kilka ostatnich lat proces stanowienia prawa i polityk publicznych zmienił się, między innymi przez to, że większą wagę zaczęto przywiązywać do oceny skutków regulacji i konsultacji publicznych.
Jednak, jak podkreślił minister Haładyj, sytuacja nie jest jeszcze idealna, a kluczem do dobrych relacji między administracją publiczną a partnerami społecznymi, w tym organizacjami pozarządowymi, jest zrozumienie wzajemnych potrzeb i uwarunkowań.
– To nie jest kwestia zmiany jednego czy dwóch przepisów lub regulaminów wewnętrznych. Chodzi także o zmianę postaw. To wymaga czasu – mówił Mariusz Haładyj.
Cel – trwała współpraca
Konferencja „Program dla zmiany – Gospodarka” była poświęcona konsultacjom Programu współpracy Ministerstwa Gospodarki z organizacjami pozarządowymi. Założenia, jak i sam program powstały w ramach programu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych realizowanego we współpracy z czterema resortami (Sprawiedliwości, Gospodarki, Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu i Turystyki). Pracował nad nimi zespół złożony z urzędników ministerstwa i przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych współdziałaniem z MG.
– Musieliśmy się nauczyć organizacji – przyznał Janusz Księżopolski z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych MG, prezentując najważniejsze elementy Programu współpracy. – Naszym celem na najbliższy rok jest utworzenie w Ministerstwie Gospodarki trwałego mechanizmu współpracy, abyśmy się nauczyli siebie nawzajem.
Według Programu cel ten zostanie osiągnięty, gdy uda się zaangażować organizacje w proces tworzenia polityk publicznych, włączyć je w realizację zadań, które ma Ministerstwo Gospodarki oraz wypracować i wprowadzić w życie standardy komunikacji.
– Tak , aby zarówno urzędnicy wiedzieli, gdzie szukać organizacji do współpracy, jak i aby organizacje wiedziały, gdzie znaleźć urzędników zainteresowanych ich działaniami – tłumaczył Janusz Księżopolski.
Zespół kontaktowy, spotkania, zadania
Jednym z rozwiązań, które ma to ułatwić będzie m.in. powołanie Zespołu ds. organizacji pozarządowych. Będzie on punktem kontaktowym dla tych organizacji, które chciałyby nawiązać współpracę z którymś z departamentów Ministerstwa Gospodarki. Planuje się także cykliczne spotkania organizacji i przedstawicieli resortu, które mają służyć wzajemnemu poznaniu się i dyskusji nad merytorycznymi zagadnieniami. MG chce także dokonać przeglądu swych zadań pod kątem tego, które z nich mogłyby być zlecane do realizacji organizacjom pozarządowym. Obecnie MG nie ma żadnych konkursów dotacyjnych dla organizacji.
Podczas konsultacji sporo miejsca poświęcono określeniu obszarów, w których ta współpraca (zarówno finansowa, jak i pozafinansowa) mogłaby się odbywać. Przedstawiciele MG i organizacji pozarządowych zaprezentowali swoje dotychczasowe doświadczenia ze współpracy lub postulaty jej dotyczące w takich obszarach, jak: umowy międzynarodowe (w tym szczególnie Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – TTIP), zrównoważona energetyka, nowe technologie (innowacyjność), bezpieczeństwo w grach komputerowych i społeczna odpowiedzialność biznesu.
W trakcie konferencji jej uczestnicy uzupełnili tę listę o takie zagadnienia, jak m.in.: system kwalifikacji zawodowych, europejska karta zawodowa, inteligentne specjalizacje, sprawiedliwy handel, bezpieczeństwo teleinformatyczne, działalność gospodarcza organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej (w tym także problemy Zakładów Aktywizacji Zawodowej), dostosowanie narzędzi wspierania przedsiębiorstw także do potrzeb organizacji prowadzących działalność gospodarczą, stworzenie mechanizmu wczesnego ostrzegania i reagowania w kwestiach stanowienia prawa europejskiego.
Program można już konsultować!
– Teraz decydujemy, jak ta współpraca ma wyglądać w 2016 r. Jak ustalimy, tak będzie. Ale przez ten rok mamy czas na poprawienie zaproponowanych rozwiązań. Jeśli coś nie będzie działało – zrezygnujemy z tego. Jeśli się okaże, że czegoś brakuje – dopracujemy – mówiła Agata Wiśniewska-Górczewska, zachęcając do włączania się w konsultacje Programu.
Pobierz
-
Program współpracy MG - NGO
pdf ・631.68 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)