Minigranty IKEA Kraków dla Stowarzyszenia Unicorn i Zespołu Szkół Specjalnych z Nowej Huty
Dwie krakowskie organizacje przeciwdziałające wykluczeniom społecznym zostały laureatami II edycji konkursu grantowego IKEA Kraków. W Centrum Psychoonkologii Unicorn powstał specjalny kącik dziecięcy, a uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 zyskali miejsce, w którym będą rozwijać zdolności artystyczne i prezentować swoje prace szerszej publiczności.
IKEA ufundowała wyposażenie, a pracownicy w ramach wolontariatu zaprojektowali przestrzenie i zmontowali meble.
Minigranty IKEA Kraków to projekt, którego celem jest wsparcie organizacji, fundacji i innych podmiotów, działających aktywnie na rzecz lokalnych społeczności. W zakończonej właśnie drugiej edycji nacisk położono na wyrównywanie szans rozwoju i nauki dzieci, poprawę warunków życia rodzin oraz pomoc osobom starszym lub niepełnosprawnym. Zgłosiło się 19 organizacji, spośród których na szczególną uwagę organizatorów zasłużyło Stowarzyszenie Unicorn oraz organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 14 projekt „Jestem Artystą”.
- „Jestem Artystą” to projekt, który od początku zwrócił naszą uwagę. Urzekł nas zarówno sam pomysł na zaprezentowanie światu, że nie ma barier pomiędzy niepełnosprawnymi dziećmi, a resztą społeczeństwa, jak i ogromne zaangażowanie nauczycieli w realizację akcji. Bariery w piękny sposób burzy również Unicorn, który udziela wsparcia chorym onkologicznie dzieciom i ich rodzinom, a cykl organizowanych przez nich bezpłatnych turnusów pozwala najmłodszym oderwać się od szpitalnej codzienności – mówi Sabina Patryas, specjalista ds. marketingu w IKEA Kraków.
Pracownia dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych
Pomysł na akcję „Jestem Artystą” powstał w 2016 roku jako odpowiedź na potrzebę przeciwdziałania wykluczeniu osób niepełnosprawnych intelektualnie. Grono pedagogiczne we współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie zachęciło uczniów do wykonania prac plastycznych o różnorodnej tematyce i w różnych technikach. Powstałe dzieła zostały przedstawione profesjonalnym artystom plastykom. Ci w odpowiedzi na prace uczniów, namalowali i przekazali im własne obrazy. Okazało się, że prace uczniów Zespołu Szkół Specjalnych wcale nie odbiegają od dzieł zawodowych artystów i często trudno ocenić, kto za którym dziełem stoi. Z każdym rokiem akcja zyskuje na popularności i do dziś powstało już ponad 100 obrazów oraz ich „odpowiedników”, które prezentowane są w całej Polsce oraz wystawiane na aukcjach charytatywnych. Dzięki wsparciu IKEA Kraków uczniowie zyskali przestrzeń, do której mogą zaprosić bliskich, aby zaprezentować im swoje dzieła oraz odpowiedzi artystów. Prace zostały oprawione w ramki i zawisły na szkolnych korytarzach oraz w należącym do Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 budynku po dawnym przedszkolu, w którym obecnie uczą się najmłodsze klasy. W obu budynkach powstały też nowoczesne stanowiska do pracy i zabawy.
Kącik dla dzieci i ich rodzin
Stowarzyszenie Unicorn zostało założone w 1999 roku przez Barbarę i Jerzego Stuhrów. Zapewnia wsparcie psychologiczne chorym onkologicznie dzieciom, dorosłym oraz ich rodzinom. Od czterech lat prowadzi w Krakowie pierwsze w Polsce Centrum Psychoonkologii Unicorn, gdzie psycholodzy, onkolodzy, dietetycy i rehabilitanci udzielają chorym i ich rodzinom bezpłatnego wsparcia. We współpracy z fundacją URTICA Dzieciom, organizuje też bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci w trakcie leczenia onkologicznego. To właśnie z myślą o nich IKEA zaaranżowała kolorową i funkcjonalną przestrzeń zabaw w Centrum Psychoonkologii w Krakowie. Kolorowy kącik zabaw, podobnie jak przestrzenie w szkole, zaprojektowali i własnoręcznie urządzili pracownicy IKEA Kraków.