Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Fundacja Pegasus, organizacja działająca w obronie i na rzecz koni, obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Korzystając ze swojego święta, przedstawiciele Fundacji nagłaśniają problem łamania praw zwierząt i jeszcze w marcu 2012 roku ruszają z nowym portalem edukacyjno-pomocowym.
Uratowany pod koniec lutego Feluś z Nasielska. Wiera – zabrana ze skupu koni rzeźnych koło Mszczonowa. Siwka, która dzięki pomocy PEGASUSA i wielu darczyńców, otrzymała możliwość leczenia, doczekania porodu i odchowania źrebaka. Luna, Kora, Sawa, Carmen, Mirabelka... To tylko niektóre z ponad 170 koni uratowanych przez Fundację PEGASUS w ciągu ostatniej dekady. Nasza organizacja powstała jako wyraz sprzeciwu wobec niehumanitarnego traktowania koni – wyjaśnia Agata Gawrońska, założycielka i prezes Fundacji. Zwierzęta stanowią nieodłączny element funkcjonowania człowieka i należy im się szacunek – dodaje. Dlatego Fundacja PEGASUS pomaga koniom, stawiając przed sobą dwa główne cele. Po pierwsze, ratowanie zagrożonych śmiercią i złym traktowaniem zwierząt. Po drugie – edukacja.
Konie najczęściej są ratowane siłami i wsparciem ludzi dobrej woli oraz wolontariuszy PEGASUSA. Niejednokrotnie udało się dosłownie w kilka dni zebrać potrzebne kwoty pieniężne i wykupić zwierzęta przeznaczone na rzeź. Jednak ocalenie konia, to dopiero początek. Najważniejsze jest znalezienie mu dobrej i troskliwej opieki, dzięki której możliwa będzie rekonwalescencja oraz odbudowanie zaufania do ludzi. Część koni na zawsze zostaje pod opieką Fundacji, znajdując dach nad głową, wikt oraz opiekę weterynaryjną w Musułach koło Grodziska Mazowieckiego lub w zaprzyjaźnionych stajniach. Inne zwierzaki trafiają do nowych domów (starannie wybranych przez specjalistów z Fundacji). Zarówno jedna, jak i druga forma opieki nad wierzchowcami wymaga zaangażowania oraz nakładów finansowych. Stąd pomysł na stworzenie dedykowanego portalu internetowego, promującego programy adopcji zwierząt (zarówno stacjonarnej, jak i wirtualnej) organizacji z całej Polski i skierowany do osób, które chcą pomagać, ale nie zawsze wiedzą, gdzie znaleźć szczegółowe informacje na ten temat.
Stworzona wraz z Fundacją Centaurus strona www.pokochaj.org, stanowić będzie pierwszą w Polsce bazę potrzebujących zwierząt. Użytkownik w prosty sposób będzie mógł wesprzeć wybranka, samemu określając formę i zakres pomocy. Nie chodzi tu o promocję danej organizacji, a o przybliżenie Polakom idei adopcji – choćby tej wirtualnej – i brania odpowiedzialności za naszych czworonożnych przyjaciół. Dopiero po wybraniu zwierzaka, użytkownik dowiaduje się, czyim podopiecznym dany koń, kot czy pies, jest – tłumaczy Gawrońska. Do współpracy przy projekcie będą zapraszane kolejne organizacje pro-zwierzęce, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć skalę problemu, jakim jest porzucanie i krzywdzenie zwierzaków. A skala jest niestety duża…
Co roku przedstawiciele Fundacji jeżdżą na targi do Skaryszewa (kiedyś także Bodzentyna), gdzie monitorują przestrzeganie praw zwierząt i walczą o uratowanie choćby kilku wierzchowców. Szacuje się, że w ciągu 2 dni, na sprzedaż do rzeźni wystawianych jest tam nawet 1,5 tys. koni! Wywożone z Polski zwierzaki, często czeka długa podróż (np. do Włoch), w bardzo ciężkich warunkach. Fundacja PEGASUS stara się głośno mówić, m. in. o topniejącej liczbie koni w naszym kraju. Jeszcze w 2002 roku, kiedy organizacja zaczynała działalność, w Polsce było milion koni. Teraz jest ich połowa mniej! Prowadzimy działania na rzecz poszerzania wiedzy z zakresu regulacji prawnych, dotyczących zwierząt oraz zachęcamy do alarmowania odpowiednich władz i organizacji pozarządowych o przypadkach znęcania się nad końmi. Pamiętajmy! Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt i utrzymaniu porządku w gminach z sierpnia 2011 r., zwiększyła kary za znęcanie się nad zwierzętami do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem – do trzech lat. Osoba, która znęca się nad zwierzęciem, może stracić prawo do jego posiadania na okres od roku do 10 lat. Ustawa zakazuje trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, a także na uwięzi krótszej niż trzy metry. Złamanie tego zakazu jest wykroczeniem. Co ważne, przed sądem w sprawach dotyczących znęcania się nad zwierzęciem, mogą teraz występować organizacje społeczne.
Fundacja PEGASUS prowadzi także projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży (akcja „Ratuj i Raduj” oraz „Koń, jaki jest każdy widzi”) oraz dorosłych (np. warsztaty fotograficzne). Ważną płaszczyzną działalności jest hipoterapia. Uratowane konie pomagają w rehabilitacji niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo dzieci na terenie całej Polski.
Przez 10 lat działalności Fundacja PEGASUS – dzięki darczyńcom, wolontariuszom, partnerom i wspierającym mediom – zrobiła wiele dobrego na rzecz koni. Wiemy, że można zdziałać jeszcze więcej.
Więcej informacji na: www.pegasus.org.pl oraz www.facebook.com/fundacjapegasus.
Źródło: Fundacja PEGASUS
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.