Ponad 16 mld euro zostanie przeznaczonych w ramach EFS na wsparcie rozwoju kapitału ludzkiego, w tym szeroko rozumianej edukacji w Polsce w latach 2014-2020. Wciąż trwają konsultacje społeczne, realizowane przez PARP, na zlecenie MRR, dotyczące jakości przyszłych usług rozwojowych. W nowej perspektywie finansowej najważniejsza ma być efektywność wydatkowanych środków pod kątem realizacji konkretnych celów przedsiębiorców.
Wsparcie dla firm
Po raz pierwszy w historii funduszy unijnych, wspierających rozwój kapitału ludzkiego, to pracodawcy będą w pełni określać, jakich usług rozwojowych potrzebują. - Zwiększanie odpowiedzialności menedżerów za podnoszenie kompetencji i efektywności, to działanie długofalowe, zmierzające do tworzenia w każdej firmie kultury uczenia się – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Do tej pory szefowie najczęściej korzystali z ofert ogólnie dostępnych, czyli niedostosowanych do ich indywidualnych potrzeb - dodaje. Fundusze będą dystrybuowane na poziomie regionów. Przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą nabywać bony edukacyjne o określonej wartości lub uzyskiwać promesę na podstawie, której otrzymają zwrot bądź refundację poniesionych kosztów.
Jak wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego, pracodawcy są ciągle najważniejszym motywatorem do podnoszenia kwalifikacji aż dla 65% pracujących. Nieustanny rozwój jest wymogiem czasów. Chociażby dlatego, że coraz mniej młodych wchodzi na rynek pracy, w związku z czym osoby od 45. roku życia powinny aktualizować swoje umiejętności, by nadążyć za zmianami, w jakich funkcjonują firmy.
Usługi rozwojowe na wysokim poziomie
Właśnie z myślą o przedsiębiorcach powstanie Rejestr Usług Rozwojowych (RUR), w którym znaleźć będzie można wszystkie finansowane z EFS, ale także komercyjne, oferty usług rozwojowych np. doradztwa, szkoleń, coachingu, mentoringu. W przyszłości, realizowane z funduszy działania powinny w większym stopniu odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców, dawać im możliwość samodzielnego wyboru narzędzi, zapewniać szybką reakcję na występujące problemy oraz zapewniać kompleksowe wsparcie (w tym m.in. diagnostyczne i doradcze). Menedżerowie na każdym etapie planowania rozwoju pracowników będą mieć dostęp do profesjonalnej pomocy, wcześniej ocenionej przez innych. Moduł obowiązkowych ocen to też nowość, która ma umożliwić wybierającym podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Na podstawie punktów, przyznawanych przez korzystających z danej usługi, automatycznie będzie tworzony ranking konkretnych ofert rozwojowych i dostawców. Co ważne, wszystkie instytucje, które będą chciały wprowadzić swoje usługi do rejestru, będą musiały spełnić jednolite standardy wiarygodności. - Mamy nadzieję, że te rozwiązania, które wypracowujemy wspólnie z przedstawicielami biznesu, administracji, trenerów i instytucji edukacyjnych, przełożą się na bardziej strategiczne podejście do planowania rozwoju pracowników, a przez to całych firm – mówi Andrzej Szastok z Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.