Mikroprzedsiębiorcy z Aleppo - Caritas Polska wspiera odbudowę lokalnego rynku w Syrii
W tym roku minęło dziewięć lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Sytuacja w kraju zmieniła się, podobnie jak sposób wspierania jego mieszkańców. Caritas Polska realizuje na miejscu projekt mikrograntów, czyli finansowego wsparcia dla drobnych przedsiębiorców.
Długoterminowe działania Caritas Polska w Syrii - od pomocy humanitarnej do rozwojowej
Caritas Polska jest obecna na miejscu od 2013 roku, kiedy wprowadziła w życie szereg pierwszych projektów humanitarnych. Ich celem było wsparcie społeczności dotkniętej wojną – tych, którzy pozostali w kraju, jak i tych, którzy zmuszeni byli uciekać ze swoich rodzinnych miast do innych części kraju. Już od 2012 roku byliśmy w krajach sąsiadujących, aby wspierać uchodźców syryjskich w Jordanii i Libanie. W samej Syrii prowadziliśmy działania o charakterze humanitarnym i rozwojowym, w tym projekty finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Po latach trwania konfliktu i funkcjonowania w wyjątkowo trudnych warunkach społeczność w Aleppo podejmuje pierwsze kroki w celu odbudowy lokalnego rynku. Caritas Polska wspiera przedsiębiorców, którzy stracili narzędzia do pracy, swoje zakłady czy pracowników. O dofinansowanie projektów starają się Syryjczycy, którzy mają opracowany biznesplan, a następnie Caritas Polska poprzez lokalnych partnerów bada sytuację w sektorze. Grant na rozwój biznesu otrzymują osoby, którym rozpoczęcie działalności umożliwi uniezależnienie się od pomocy z zewnątrz.
Poniżej przedstawiamy historie wybranych beneficjentów mikrograntów Caritas Polska. Do tej pory wsparliśmy prawie 200 osób w otworzeniu działalności w Aleppo.
Zakład krawiecki w Aleppo
Nitalin ma fach w ręku – zajmuje się krawiectwem od ośmiu lat. Dotychczas pracowała jako pomoc krawca. W trakcie wojny dom jej rodziny został zniszczony w bombardowaniu, a jej skromne zarobki i pensja męża nie była wystarczająca dla pięcioosobowej rodziny. Dzięki mikrograntowi Nitalin założyła własny zakład krawiecki i zakupiła niezbędne wyposażenie. Sytuacja Nitalin i jej rodziny znacznie się polepszyła - największe marzenie matki, którym jest zapewnienie edukacji swoim dzieciom, w końcu jest możliwe.
Taksówkarz w Aleppo
Przed wojną Jean był malarzem, jednak w trakcie ostatnich lat jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Przebyty atak serca uniemożliwił mu dalszą pracę fizyczną. Jego żona została poważnie ranna w trakcie nalotu na Aleppo, skutkiem czego nie jest zdolna do podjęcia pracy. Rodzina znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji, w związku z czym wraz z dwójką dzieci byli zmuszeni zamieszkać u znajomych. Dzięki otrzymanemu wsparciu Jean zakupił używaną taksówkę. Ten nowy zawód i możliwości pozyskania dochodu są nową szansą dla całej rodziny, w szczególności dla synów, którzy w końcu mogą zyskać stabilność, dobre warunki do nauki i poczucie bezpieczeństwa.
Możesz wesprzeć Caritas Polska w dalszych działaniach na terenie Syrii:
Wyślij SMS o treści SYRIA na nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT)
Źródło: Caritas Polska