Mikrodrobiny plastiku znaleźć można obecnie w każdym miejscu na ziemi – od szczytów gór po głębiny oceanów. Masowa produkcja tworzyw sztucznych rośnie stale od lat 50. XX wieku, a ich popularność wynika z niskich kosztów produkcji i szerokiego zastosowania. Tak szerokiego, że dziś plastik towarzyszy ludziom na każdym kroku i niemal w każdej sferze ich życia.
Beztroska w używaniu tego tworzywa, szczególnie jednorazowego plastiku, odciska coraz większe piętno na naszej planecie. Wiele badań udowadnia, że plastik w formie mikrocząsteczek jest obecny w diecie ludzi, a ostatnio świat naukowy poinformował o wykryciu mikroplastiku w ludzkiej krwi. Fundacja MARE alarmuje – plastik i mikroplastik to już nie tylko zagrożenie dla środowiska naturalnego, to realne zagrożenie dla nas samych, bo my i przyroda stanowimy jedność.
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potencjalnym wpływie mikroplastików na zdrowie ludzi. Dziś wiemy, że spożywając pewne produkty jesteśmy narażeni na przyjęcie do naszego układu pokarmowego sporych ilości mikrodrobin. Mikroplastiki znajdują się bowiem w wodzie butelkowanej, piwie, soli, owocach morza, herbacie parzonej w torebkach, czy w gotowych posiłkach pakowanych w plastik. Mikrodrobinki znaleziono w próbkach kału – zarówno niemowląt, jak i dorosłych.
Przeciętny człowiek zjada co najmniej 50 000 cząstek mikroplastiku rocznie i wdycha podobną ich ilość. Jednak informacja z ostatnich tygodni jest szokująca – holenderscy naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali obecność mikroplastików także we krwi ludzi. Nie wiadomo jeszcze, jakie może mieć to konsekwencje dla naszego zdrowia.
Zespół naukowy zajmujący się tym zagadnieniem przeanalizował próbki krwi 22 anonimowych dawców (zdrowych dorosłych) i znalazł cząsteczki plastiku w 17 z nich. Połowa próbek zawierała plastik PET, który jest powszechnie używany do produkcji butelek na napoje. Polistyren używany do pakowania żywności i innych produktów został znaleziony w jednej trzeciej z próbek, natomiast jedna czwarta przebadanych próbek krwi zawierała polietylen, z którego produkuje się plastikowe torby na zakupy. Niektóre próbki krwi zawierały więc 2 lub 3 rodzaje plastiku.
Globalne zużycie tworzyw sztucznych osiągnęło obecnie ponad 320 mln ton rocznie. Jedynie 9% z nich poddawane jest recyklingowi, co oznacza, że ogromne ilości plastiku trafiają na wysypiska śmieci lub, co gorsza, bezpośrednio do środowiska. Według Komisji Europejskiej co roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 do 12,7 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, przy czym ok. 50% stanowią jednorazowe plastiki. Większość z nich, o ile nie zostanie wyłowiona, pozostanie w środowisku morskim na zawsze, rozpadając się na coraz drobniejsze i trudniejsze do usunięcia frakcje – mikroplastiki, a dalej nanoplastiki. Te drobiny plastiku mylone są przez organizmy morskie z pokarmem i stanowią zagrożenie dla ich życia.
„Problem zanieczyszczenia plastikiem nie omija również Morza Bałtyckiego. Szacuje się, że ponad 60% odpadów znajdujących się w naszym morzu i na jego plażach to różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Z tego powodu Fundacja MARE od lat aktywnie działa na rzecz poprawy stanu ekosystemu Bałtyku” – mówi Olga Sarna, prezes Fundacji MARE. „Od kilku lat sprzątamy Bałtyk na wiele sposobów. Razem z organizacjami rybackimi wyławiamy zalegające na dnie i unoszące się w toni wodnej tzw. sieci widma, czyli zagubiony sprzęt połowowy, przeprowadzamy wraz z nurkami coroczną akcję sprzątania plaż i morza, edukujemy. W zeszłym roku dzięki wsparciu finansowemu zaangażowanych firm, ale także dzięki funduszom pochodzącym z 1% podatku, zainstalowaliśmy 5 koszy morskich, usuwających śmieci bezpośrednio z wody w marinach i portach. W tym roku MARE planuje zakup kolejnych tego typu urządzeń” – dodaje prezes Fundacji.
Fundacja MARE od lat działa na rzecz Bałtyku. Jest jedyną organizacją pożytku publicznego w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Bałtyku. Główne obszary projektów MARE to odpady morskie (sieci widmo, plastik), niebezpieczne wraki i edukacja społeczeństwa.
Jeżeli chcesz pomóc chronić Bałtyk, przekaż 1% podatku Fundacji MARE (KRS: 0000594977) lub wesprzyj finansowo w inny sposób.
Dowiedz się więcej na www.fundacjamare.pl.
Źródło: Fundacja MARE