Dobiega końca realizacja stypendium Magdaleny Kawy, współtwórczynię Fundacji Instytut Kultury Cyfrowej, związanej także ze Stowarzyszeniem Dla Ziemi. W ramach projektu zbierane były wspomnienia osób, które pamiętają czasy funkcjonowania byłego obozu pracy SS w Dorohuczy. Efekty działań można znaleźć na stronie internetowej www.dorohucza.pl, a zostały oe zrealizowane w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dorohucka pamięć - założenia projektu
Projekt "Mikrohistorie. Dorohucka pamięć dziedzictwem kulturowym" to działanie z obszaru edukacji kulturalnej poprzez odniesienie się do pamięci i historii konkretnego miejsca. Dziedzictwo historyczne jest bardzo często jedynym i najważniejszym zasobem z punktu widzenia tożsamości danego miejsca, warto je przekuć w działania kulturalne, które zachęcą młodych, a także i starszych mieszkańców i mieszkanki danych miejscowości do poznania historii swojego miejsca. W bardzo dużym stopniu projekt czerpie także z pamięci - pamięci mieszkańców i mieszkanek miejscowości Dorohucza. W momencie kiedy w edukacji formalnej brakuje czasu na działania z edukacji kulturalnej i lokalnej takie działania są bardzo potrzebne i pozwalają dostrzec potencjał miejsca, w którym się żyje. Co ważne wypracowana metodologia będzie udostępniona i będzie mogła być powielana w kolejnych miejscach.
Co udało się zrobić?
W ramach projektu zebrane zostały relacje osób, które pamiętają czasy funkcjonowania obozu. Do zbierania wspomnień zaangażowana została także młodzież z dorohuckiej szkoły podstawowej. Relacje zostały opublikowane na stronie internetowej. Znajdują się tam także wspomnienia o obozie opublikowane w innych źródłach, krótki zarys historii obozu, przykładowe scenariusze zajęć oraz wskazówki w jaki sposób prowadzić podobne działania w innych miejscach.
Co dalej?
17 czerwca 2019 roku odbyła się prezentacja zebranych materiałów. To jednak nie koniec. Projekt otwiera drogę do dalszych badań i działań w obszarze pamięci o dorohuckim obozie. Wiele dokumentów jest jeszcze do opracowania, być może uda się dotrzeć do nowych informacji o byłym obozie. Być może powstaną kolejne inicjatywy edukacyjne w oparciu o zebrane materiały.
Źródło: dorohucza.pl