Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, 4 września 2024 r. został ogłoszony jednym z dziesięciu najlepszych studentów świata nagrody Global Student Prize.
Po otrzymaniu więcej niż 11 000 aplikacji z ponad 170 państw Varkey Foundation i Chegg.org w lipcu br. ogłosiły listę 50 finalistów nagrody Global Student Prize. Wówczas na liście znalazło się trzech Polaków. 4 września natomiast organizatorzy opublikowali zawężoną listę jedynie 10 finalistów z całego świata, a na niej, jako jedyny Europejczyk, znalazł się Mikołaj Wolanin. Spośród nich wkrótce wyłoniony zostanie zwycięzca.
Mikołaj Wolanin to urodzony w 2002 roku prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą, jako niepełnoletni, ufundował w 2019 r. na podstawie zezwolenia sądu rodzinnego. Od tamtej pory Fundacja podejmuje stałą działalność edukacyjną oraz interwencyjno-poradniczą z zakresu praw uczniowskich.
Mikołaj to także przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, do której w poprzednim roku szkolnym zapisało się ponad siedemset osób z całej Polski, reprezentant Fundacji w Child Rights Connect w Genewie — organizacji stanowiącej merytoryczne zaplecze dla Komitetu Praw Dziecka ONZ, jak również członek Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy MEN.
Mikołaj Wolanin jest też aktywny naukowo. Swój pierwszy artykuł napisał bowiem w I klasie liceum i został on opublikowany w renomowanym czasopiśmie „Palestra” (numer: 10/2019, początek drugiej klasy liceum). W trakcie drugiej klasy liceum napisał z kolei swoją pierwszą książkę — Prawa ucznia, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2020. Obecnie Mikołaj ma w swoim dorobku czternaście publikacji naukowych, w tym dwie monografie (Prawa ucznia, a także Obowiązki ucznia wydane w 2021 r.), jak również ponad trzydzieści referatów na konferencjach naukowych, w tym na dwunastu międzynarodowych.
Na co dzień Mikołaj studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Odbywał on też staże naukowe na Uniwersytecie w Weronie (Włochy) oraz w Instytucie Komparatystycznego Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
Ponadto, od lutego 2022 r. do czerwca 2023 r. Mikołaj pracował w Punkcie Pobytu Krótkoterminowego dla Uchodźców z Ukrainy prowadzonym przez m.st. Warszawę — najpierw jako wolontariusz, a od maja 2022 r. jako pełnoetatowy pracownik Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, głównie na zmiany nocne (by połączyć pracę z własną Fundacją i dwoma kierunkami studiów). Punkt zakończył swoje działanie w czerwcu 2023 r. w związku ze stosowną decyzją warszawskiego Magistratu, a w trakcie swojego operowania przyjął ponad 7000 osób w kryzysie wojennym.
W 2020 r. Mikołaj był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju (tzw. dziecięcy Nobel). W 2023 r. zaś został jednym z laureatów nagrody głównej Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego.
Więcej o nagrodzie: https://globalteacherprize.org/pages/globalstudentprize
Źródło: Fundacja na rzecz Praw Ucznia