Mieszkania dla wszystkich? Habitat Poland zbiera podpisy pod europejską inicjatywą Housing for All
– Łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych oraz dostępnych cenowo, lepszy dostęp do środków unijnych dla deweloperów społecznych, uregulowanie zasad wynajmu krótkoterminowego – to tyko niektóre postulaty inicjatywy „Mieszkania dla wszystkich” pod którą w całej Unii Europejskiej trwa zbieranie podpisów.
Fundacja Habitat for Humanity Poland wspiera i promuje w Polsce Europejską Inicjatywę Obywatelską Housing for All (Mieszkania dla wszystkich) zachęcając do podpisywania deklaracji poparcia.
– Jeśli do marca 2020 roku zostanie zebrany 1 milion podpisów, Komisja Europejska będzie musiała przedstawić swoje wnioski dotyczące inicjatywy oraz informacje na temat ewentualnych działań, jakie zamierza podjąć. Ponadto organizatorzy będą mogli przedstawić swoje postulaty Parlamentowi Europejskiemu – wyjaśnia Katarzyna Przybylska, koordynatorka rzecznictwa w Habitat Poland.
Ta ogólnoeuropejska inicjatywa powstała w odpowiedzi na konkretne wyzwania przed jakimi stają kraje UE, żeby zapewnić swoim mieszkańcom godne warunki do życia.
– W Europie od dłuższego czasu trwa kryzys mieszkaniowy. Jak wynika ze statystyk: 53 miliony mieszkańców UE przeznacza na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych ponad 40% dochodów. W europejskich miastach brakuje mieszkań o umiarkowanych czynszach. Ludzie są zmuszeni wyprowadzać się poza miasta, żeby obniżyć koszty, przez co coraz więcej czasu spędzają dojeżdżając do pracy czy szkoły. Ponadto, koszty mieszkaniowe rosną w EU szybciej niż dochody – wylicza Przybylska.
Statystyki potwierdzają, że Polska także wpisuje się w ten trudny trend. Świadczy o tym choćby skala przeludnienia, z którą się zmagamy. Ponad 40% Polaków żyje w zbyt ciasnych domach i mieszkaniach, co plasuje nas na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod tym względem.
– Dotychczas nie wprowadzono w naszym kraju systemowego rozwiązania problemów mieszkaniowych. Przede wszystkim brak jest rozwiązań dla osób z tzw. „luki czynszowej” (osób o zbyt wysokich dochodach, aby otrzymać pomoc w postaci mieszkania komunalnego, a jednocześnie niemogących sobie pozwolić finansowo na najem komercyjny lub zakup mieszkania odpowiadającego ich potrzebom). Choć pojawiają się programy mające ułatwić dostęp do mieszkań, to nie będąc rozwiązaniami kompleksowymi dotychczas nie przyczyniły się do znaczącej poprawy sytuacji – wyjaśnia Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland. I dodaje: – Inicjatywa „Mieszkania dla wszystkich” ma szansę rozpocząć ogólnoeuropejską debatę o mieszkalnictwie i w efekcie wymusić na politykach wdrożenie koniecznych rozwiązań.
Postulaty zawarte w deklaracji skupiają się wokół pięciu najbardziej palących problemów.
– Po pierwsze, chcemy, żeby w Europie było więcej mieszkań dostępnych cenowo. Mieszkania komunalne są w wielu państwach unijnych, w tym w Polsce, przewidziane dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. A przecież również osoby z „luki czynszowej”, które mają średnie dochody, często potrzebują wsparcia w uzyskaniu dostępu do mieszkań – wyjaśnia Katarzyna Przybylska.
Inny postulat dotyczy tego, aby kryteria z Maastricht nie były stosowane do inwestycji publicznych czyli, żeby gminy miały możliwość budowy i remontów mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia bez względu na to, czy przekroczą przy tym 3% limit zadłużenia dopuszczalny przez regulacje unijne.
Autorzy inicjatywy postulują także, żeby deweloperzy społeczni mieli lepszy dostęp do środków unijnych. Proponuje się wprowadzenie nowego funduszu, z którego gminy i inwestorzy non-profit mogliby otrzymać wsparcie finansowe na budowę nowych mieszkań.
Po czwarte, postulatem inicjatywy jest również uregulowanie zasad najmu krótkoterminowego. Wskazuje się, że platformy internetowe ułatwiające krótkoterminowy wynajem mieszkań dla turystów powinny podlegać takim samym regulacjom podatkowym jak choćby hotele. Po piąte, inicjatorzy domagają się przeprowadzania pogłębionej analizy sytuacji mieszkaniowej w Unii Europejskiej, w tym z podziałem na obszary miejskie i wiejskie.
– Obecnie w miastach takich jak Barcelona i Londyn brakuje tanich mieszkań na wynajem długoterminowy, bo właściciele wolą wynajmować swoje mieszkania turystom. Powoduje to sytuację, kiedy ceny mieszkań na wynajem szybują ostro w górę, a mieszkańcy wypychani są na obrzeża miast, bo nie stać ich na czynsz. W Polsce nie jest to jeszcze aż tak duży problem, ale sytuacja dynamicznie się zmienia – platformy internetowe ułatwiające prywatnym właścicielom najem mieszkań dla turystów są coraz popularniejsze także w naszym kraju – mówi Katarzyna Przybylska z Habitat Poland.
Więcej informacji o Housing for All (Mieszkania dla wszystkich) dostępne jest na stronie: www.housingforall.eu/pl
Podpisy
Podpisy można składać online na stronie: www.housingforall.eu/pl.
O Habitat for Humanity Poland
Fundacja Habitat for Humanity Poland jest chrześcijańską organizacją dobroczynną, która działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób niezamożnych oraz zapobiegania bezdomności. Jej działania obejmują:
- budowy i remonty lokali mieszkalnych, przy wsparciu wolontariuszy i z wykorzystaniem darowizn materiałowych;
- pilotażowe realizacje innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają dostęp do niedrogich mieszkań o godnym standardzie;
- działania w imieniu i na rzecz osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, m.in. w celu poprawy efektywności polityki mieszkaniowej.
Do dnia dzisiejszego Fundacja Habitat for Humanity Poland wybudowała 120 lokali mieszkalnych i pomogła 4000 osób w Polsce. Powstała w 1992 roku i jest częścią sieci organizacji dobroczynnych Habitat for Humanity, które działają w ponad 70 krajach na 6 kontynentach.
Źródło: Fundacja Habitat for Humanity Poland