Z pozoru to przeciętne miasto położone w środkowej Wielkopolsce. Tymczasem mieszkają w nim rzesze wolontariuszy gotowych bezinteresownie poświęcać swój czas dla innych. Śrem, bo o tym mieście mowa, z sukcesem włącza mieszkańców w ograniczanie problemów społecznych takich jak ubóstwo, bezdomność, niepełnosprawność. A to wszystko dzięki aktywności lokalnego Centrum Wolontariatu działającego przy Fundacji na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem.
A na początku….
Fundacja na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2001 roku. Fundacja zajmuje się przede wszystkim wsparciem dla potrzebujących: osób ubogich, bezdomnych, starszych, samotnych, dzieci niepełnosprawnych. Praktycznie od początku swojej działalności Fundacja korzystała ze wsparcia wolontariuszy. „Już na początku zawiązała się grupa osób pracujących przy Fundacji w Banku Żywności czy podczas organizowanych przez nią imprez” – mówi Anna Sobieraj z Fundacji na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem. „Również w szkołach na terenie powiatu zaczęły tworzyć się grupy uczniowskie, które działały na terenie swoich placówek, jak i obsługiwały niektóre imprezy organizowane w gminie” – dodaje. Pomysł na powstanie Lokalnego Centrum Wolontariatu pojawił się nieco później. Ostatecznie Centrum powstało w 2005 roku z inicjatywy Marii Stefaniak, przewodniczącej Rady Fundacji. „W trakcie naszej pracy zaczęliśmy zauważać potrzebę szerszego zaangażowania wolontariuszy w nasze inicjatywy” – uzupełnia A. Sobieraj.
Codziennie nowe wyzwania…
Wolontariusze skupieni w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Śremie pracują m.in. w: Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowym Domu Samopomocy, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, rodzinnych domach dziecka, bibliotekach, domach kultury, szkołach oraz przedszkolach. Oprócz bieżącego wsparcia świadczonego na rzecz różnych organizacji i instytucji, wolontariusze ze Śremu uczestniczą m.in. w programie „Starsza siostra, Starszy brat” oraz włączają się w organizację wydarzeń takich jak majówka dla osób niepełnosprawnych, miniolimpiada, Gala Wolontariatu, półkolonie letnie i zimowe, obóz dla dzieci niepełnosprawnych, Gwiazdka, śniadanie wielkanocne. „Do autorskich działań realizowanych przez naszych wolontariuszy należą także: organizacja rajdu rowerowego oraz akcja Młodzież czyta dzieciom” – podsumowuje A. Sobieraj.
Obecnie Centrum zrzesza około 400 wolontariuszy z 16 szkolnych Klubów Wolontariatu oraz trzech klubów wolontariuszy dorosłych. Zarządzanie tak sporą grupą wolontariuszy nie jest proste, stąd konieczne jest wprowadzenie pewnych zasad organizacyjnych. „Poszczególne Szkolne Kluby Wolontariusza zajmują się konkretnymi działaniami i mają przyporządkowane instytucje, w których pracują” – wyjaśnia A. Sobieraj.
Niezwykle ważnym obszarem działania Centrum jest także wsparcie oferowane samym wolontariuszom. Z myślą o nich organizowane są szkolenia z pierwszej pomocy oraz m.in. z takich tematów jak: „Asystent wychowawcy w placówce opiekuńczo-wychowawczej”, „Wychowawca wypoczynku dzieci i młodzieży”, „Przyjaciel osoby niepełnosprawnej”. W miarę możliwości odbywają się także obozy sportowo-rekreacyjne, w których rocznie uczestniczy około 45 wolontariuszy najbardziej angażujących się w pracę w ramach Centrum. „Naszym wolontariuszom oferujemy również pomoc w ramach prowadzonych bezpłatnych porad prawnych czy wypełnianiu dokumentacji urzędowej. Wolontariusze, którzy tego potrzebują, mogą również korzystać z żywności z Banku Żywności” – uzupełnia A. Sobieraj. Co roku organizowana jest także Gala Wolontariatu, podczas której ogłaszane są wyniki konkursów o tytuł Wolontariusza Roku i Przyjaciela Wolontariatu. Nominowani do tych tytułów otrzymują statuetki i drobne upominki, a zwycięzca nagrodę i dyplom gratulacyjny.
Miłe akcenty
Działania podejmowane przez Lokalne Centrum Wolontariatu zostały zauważone. Centrum zostało nominowane do prestiżowego tytułu Śremskie Żyrafy 2011, ogłoszonego przez Burmistrza Śremu. Szansę na otrzymanie tytułu mają inicjatywy lokalne realizowane w Śremie. W tym roku nominowanych zostało pięć inicjatyw. Ostateczna decyzja, kto otrzyma tytuł należy do Internautów, którzy za pomocą portalu miejskiego srem.pl wybierają ich zdaniem najbardziej interesującą inicjatywę mijającego roku. Głosy można oddawać do 9 stycznia 2012 roku. Tradycyjnie już statuetka Śremskiej Żyrafy zostanie wręczona podczas gali noworocznej 10 stycznia 2012 r.
Jak pokazuje przykład Lokalnego Centrum Wolontariatu w Śremie, działającego przy Fundacji na rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, współpraca z wolontariuszami po prostu się opłaca i to każdej ze stron. Wolontariusze zyskują nowe doświadczenia, organizacja ma oddanych współpracowników, a sami potrzebujący zyskują nie tylko niezbędną pomoc, ale także przyjaciół, czasem nawet na całe życie.
Źródło: Centrum PISOP