Miesiąc Dobroczynności Fundacji „Pomóż Im”. Licytacje, akcje i bal charytatywny na niezwykły cel
Fundacja „Pomóż Im” w 2022 roku otworzy Dom Opieki Wytchnieniowej. To niezwykłe, bardzo potrzebne miejsce, w którym zapewniana będzie okresowa opieka niepełnosprawnym dzieciom. Wyposażenie tego domu jest celem Miesiąca Dobroczynności, który właśnie wystartował.
Wytchnienie dla opiekunów
Strona kampanii już działa – pomozim.org.pl/md. Otwarcie Domu Opieki Wytchnieniowej to natomiast kwestia miesięcy. To bardzo duży projekt, na który fundacja konsekwentnie zbierała środki od 2016 roku. Na czym polega działanie takiej placówki i dlaczego jest niezbędna?
– Opieka wytchnieniowa jest dedykowana, przede wszystkim, opiekunom. Do tej pory mówiliśmy głównie o pacjentach. A gdzieś umykają nam „cisi” bohaterowie. Po raz pierwszy takiego określenia użył ksiądz Krakowiak w 2018 roku. Ci bohaterowie to opiekunowie osób niepełnosprawnych – mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż m”. – To oni przez 24 godziny na dobę pielęgnują chore dzieci i wykonują czynności, których dzieci same nie potrafią wykonać. I jeśli taka sytuacja ma miejsce długo, mamy do czynienia z przewlekłym stresem, z wypaleniem, ponieważ zmienia się funkcjonowanie całej rodziny podporządkowanej spełnianiu oczekiwań chorego dziecka. W konsekwencji prowadzi to do wyłączenia opiekuna z życia społecznego – dodaje dr Solarz.
Fundacja „Pomóż Im” czerpie wzorce od innych. Ośrodek opieki wytchnieniowej stworzyło już Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Tam też przeprowadzono badania, w których prawie 90 procent opiekunów osób niepełnosprawnych wyrażało potrzebę skorzystania z takiego wsparcia.
– A w naszym regionie przecież potrzeby są takie same. Opiekun powinien mieć możliwość uzyskania tymczasowego wytchnienia, regeneracji sił, by potem wrócić do obowiązków przy dziecku. Są też darzenia losowe - nagle musi pójść sam do szpitala czy zaopiekować starszym rodzicem… Dziecko w tym czasie ma być natomiast w dobrych rękach. I nie chcemy tylko się nim opiekować, to znaczy karmić, dbać o higienę czy o zmianę pozycji ciała. Zamierzamy optymalnie wykorzystać ten czas. Na specjalistyczną rehabilitację czy na zajęcia z neurologopedą. I musi być to opieka zindywidualizowana, bo ile jest dzieci, tyle różnych potrzeb – tłumaczy dr Elżbieta Solarz.
Rozwojowy projekt
Dom będzie się mieścił na terenie nieruchomości pod Białymstokiem, z przestrzenią do spacerów na świeżym powietrzu. W przyszłości z możliwością różnych form terapii, w tym dogoterapią czy hipoterapią. Co ważne, opieka będzie dotyczyć nie tylko rodzin z domowego hospicjum dla dzieci, ale także innych, w których jest niepełnosprawne dziecko, kwalifikujące się do takiej opieki.
Dom trzeba będzie wyposażyć, przede wszystkim w specjalistyczny sprzęt.
– Jesteśmy w przededniu finalizacji zakupu już wybranej nieruchomości i na to mamy zapewnione fundusze. Chcemy zacząć od pobytu dziennego dla dzieci z rehabilitacją. Dlatego na początek potrzebne nam będą łóżka rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji i do pomieszczeń na pobyt dzienny. Docelowo, na wyposażenie całego domu, dostosowanie go do potrzeb pacjentów, będziemy potrzebowali bardzo dużych środków. Możemy mówić o milionach złotych – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.
Niemniej dom ruszy w 2022 roku i będzie się rozwijał. Początkowo fundacja planuje przyjmować kilkuosobowe grupy dzieci. Rotacja podopiecznych sprawi, że w sumie będzie ich sporo, bo jest wiele rodzin potrzebujących takiego wsparcia.
Miesiąc czynienia dobra
Zakup wyposażenia jest celem tradycyjnego Miesiąca Dobroczynności, który w tym roku potrwa od 5 listopada do 10 grudnia. W tej edycji kampanii fundacja organizuje wielką ilość akcji, także każdy może coś znaleźć dla siebie. Na platformie Charytatywni Allegro wystartowały aukcje. W czasie Miesiąca Dobroczynności będzie pojawiać się ich więcej. W pierwszej połowie listopada na platformie OneBid rozpocznie się oddzielna internetowa licytacja obrazów „Podlaskie Impresje”, współorganizowana z Podlaskim Instytutem Kultury i potrwa do końca kampanii. Planowany jest charytatywny koncert online, a każdy chętny może też założyć własną zbiórkę. Akcje specjalne przygotowali też przedstawiciele biznesu. Aventus Group organizuje zbiórkę, a uzbieraną kwotę podwoi; Restauracja Atmosfera przekazuje fundacji 10 % z przychodu ze sprzedaży z wybranych dni; Restauracja Pawilon Towarzyski przez cały listopad od sprzedanych śniadań - również 10 %. Swoje akcje tworzą też Catering Vikinga i grupa Ask Biznes. Kolejni Partnerzy mogą jeszcze się dojść.
Punktem kulminacyjnym Miesiąca Dobroczynności jest Charytatywny Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 20 listopada w Hotelu Traugutta. Do tańca zagra zespół ShowBand, a na uczestników czekają dodatkowe atrakcje.
Każdy może więc znaleźć coś dla siebie, sprawić przyjemność sobie lub bliskim i przy okazji pomóc tworzyć dobro. Wszystkie informacje o kampanii można znaleźć na stronie pomozim.org.pl/md.