Miejski Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi już gotowy! Pozytywna opinia ŁRDPP
XII posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji poświęcone było omówieniu i zaopiniowaniu projektu Miejskiego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi na lata 2014-2020 (BRD) zaprezentowanego przez łódzki ZDiT oraz analizie dotychczasowej współpracy Miasta Łodzi z sektorem pozarządowym i wydaniu rekomendacji na przyszłą kadencję prezydencką.
Konieczność wprowadzenia programu wyniknęła z powodu wysokiej liczby ofiar wypadków komunikacyjnych na terenie Łodzi. Program spełnia wszystkie wymagania nowoczesnej strategii prewencyjnej w zakresie zapobiegania wypadkom drogowym. Omówiony został stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Łodzi i województwie łódzkim na podstawie analizy zdarzeń drogowych, ich przyczyn i okoliczności. Dyskutowano na temat infrastruktury drogowej, podejmowanych działań w zakresie BRD, wizji i strategii do roku 2020.
W celu realizacji Programu BRD planowane jest również utworzenie Miejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do zadań Rady BRD będzie należało opiniowanie projektów i propozycji z udziałem wszystkich zainteresowanych stron w zakresie realizacji działań BRD tj. policji, ZDiTu, UMŁ, organizacji pozarządowych, czy pogotowia ratunkowego. Skróci to proces podejmowania decyzji na różnych szczeblach i etapach oraz przyspieszy realizację mniejszych inwestycji w dzielnicach, czy na osiedlach, a także pomoże w szybkim wdrażaniu wypracowanych rozwiązań w celu bieżącej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego we wskazanych miejscach. ŁRDPP pozytywnie zaopiniowała projekt Miejskiego Programu BRD na lata 2014-2020.
Członkowie Rady wymieniali również poglądy na temat dotychczasowej współpracy Urzędu Miasta Łodzi z organizacjami pozarządowymi wskazując najważniejsze ich zdaniem obszary warte kontynuowania i rozwijania podczas przyszłej kadencji Prezydenckiej tj:
- ulepszenie zasad polityki lokalowej wobec organizacji pozarządowych,
- wprowadzenie klauzul społecznych do zamówień publicznych,
- kontynuację projektu utworzenia Łódzkiego Centrum Obywatelskiego,
- podniesienie poziomu współpracy z komórkami organizacyjnymi UMŁ i miejskimi jednostkami organizacyjnymi,
- ewaluację pracy Komisji Dialogu Obywatelskiego,
- utworzenie konkursu na dofinansowanie wkładów własnych dla organizacji pozarządowych,
- rozpoczęcie prac nad ewaluacją Wieloletniego Programu Współpracy oraz ulepszenie systemu powstawania i konsultacji rocznego Programu Współpracy.
Pobierz
-
Uchwała XIII/2014
doc ・51.2 kB
-
Uchwała XII/2014
doc ・48.13 kB
-
protokół
doc ・79.36 kB
Źródło: Urząd Miasta Łodzi