Międzysektorowy pakt na rzecz rozwoju edukacji globalnej w Polsce
Grupa Zagranica, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisały porozumienie w sprawie wspierania rozwoju edukacji globalnej w Polsce zarówno w obszarze edukacji formalnej, jak i nieformalnej. Porozumienie zawarto podczas międzynarodowej konferencji organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną pt. „Rozwój globalny a nowe państwa członkowskie UE - czas na nowe otwarcie?", która odbyła się w dniach 26-28 maja w Warszawie.
Porozumienie podpisali Mirosław Sielatycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Krzysztof Stanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele Grupy Zagranica - stowarzyszenia polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji i pomoc humanitarną.
Podpisany 26 maja dokument przewiduje podjęcie działań zmierzających do upowszechnienia edukacji globalnej w Polsce, w tym promowanie edukacji globalnej zarówno w obszarze edukacji formalnej, jak i nieformalnej. Jego sygnatariusze zakładają wprowadzenie i stosowanie wspólnej definicji edukacji globalnej oraz podjęcie prac mających na celu stworzenie katalogu dobrych praktyk w tym obszarze.
Edukacja globalna rozszerza zakres kształcenia obywatelskiego i wychowania m.in. poprzez uświadamianie istnienia zjawisk oraz współzależności łączących wszystkich mieszkańców globu. Jej celem jest przygotowanie uczniów do stawiania czoła wyzwaniom, dotyczącym całej ludzkości.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej