Międzynarodowy standard raportowania dla organizacji pozarządowych dostępny w języku polskim
Organizacja Global Reporting Initiative udostępniła wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju dla organizacji pozarządowych w języku polskim. Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, pomysłodawca i koordynator tłumaczenia standardu, liczy na to, że polska wersja zachęci rodzime NGO-sy do przejrzystego informowania nie tylko o finansowych i merytorycznych, ale także o społecznych i środowiskowych aspektach swojej działalności.
Czym są Wytyczne i Suplement?
Wypracowane przez organizację Global Reporting Initiative w ramach szerokich konsultacji Wytyczne, są uznanym i jednym z najpowszechniej stosowanych międzynarodowych standardów raportowania społecznego. Do prac nad Suplementem dla sektora organizacji pozarządowych zaproszono jego przedstawicieli, by zadbać o uwzględnienie ważnych z ich punktu widzenia aspektów. Znajdujące się w publikacji elementy dotyczące definiowania zawartości, jakości i zasięgu raportu oraz standardowych informacji na temat strategii i profilu organizacji, jak też wskaźniki wyników, zostały uzupełnione o specyficzne dla sektora NGO informacje oraz komentarze na temat Wytycznych. Pozostają przy tym jednak elastyczne – to autorzy raportu decydują zarówno o skali zastosowania Wytycznych, jak również o metodzie prezentacji danych.
Wszystkie dane, do ujawnienia których zachęcane są organizacje przydatne są dla nich samych. Dają możliwość szerokiego spojrzenia na sposób i jakość funkcjonowania oraz zarządzania organizacją. Wskazują także obszary, w jakich organizacja być może nie analizowała dotychczas swojej działalności czy przygotowania – mówi dr Agata Rudnicka, jedna z recenzentek tłumaczenia Suplementu dla NGO na język polski. - Dobrym przykładem jest np. skuteczność programów – kluczowy element dla każdej organizacji podejmującej się realizacji projektów. Zestaw wskaźników zawartych w tym punkcie może już na etapie planowania kolejnych przedsięwzięć pomóc organizacji w lepszym i bardziej precyzyjnym planowaniu działań i ich koordynacji - dodaje. Wśród innych zagadnień istotnych dla organizacji pozarządowych, które uwzględniono w Suplemencie sektorowym GRI, znalazły się także m.in. uwzględnianie kwestii płci i różnorodności, świadomość społeczna i rzecznictwo, alokacja zasobów, etyczne pozyskiwanie funduszy, współpraca z wolontariuszami.
Jakie korzyści przynosi stosowanie Wytycznych?
Mimo ich niewątpliwych zalet, wciąż niewiele organizacji sięga po międzynarodowe wytyczne czy wskaźniki. Według danych GRI, w 2010 roku do organizacji wpłynęły 43 raporty od NGOsów. Wśród największych graczy z suplementu GRI korzysta Amnesty International, Greenpeace czy Oxfam. W kolejnym roku kilka kolejnych organizacji dołączyło do tego grona, korzystając już z suplementu sektorowego dla NGOsów. Tymczasem dobrze przygotowany raport przynosi organizacji szereg korzyści: pozwala na lepsze zrozumienie swoich partnerów, beneficjentów, pracowników i współpracowników oraz innych interesariuszy; daje okazję do przeprowadzenia oceny własnych działań, polityki i skuteczności programów; wreszcie umożliwia krytyczne przyjrzenie się własnej działalności i porównanie z innymi organizacjami, a w efekcie – wprowadzenie ulepszeń i zmian. Korzystanie z Wytycznych GRI pozwala także budować zaufanie odbiorców do przedstawionych działań i czyni raport bardziej wiarygodnym. Sprzyja przejrzystości organizacji, co w Polsce może okazać się szczególnie wartościowe w przypadku organizacji pożytku publicznego w kontekście pozyskiwania i wydawania wpływów z 1%.
Dlaczego warto sięgnąć po GRI NGOSS?
We współczesnym świecie odpowiedzialności społecznej i informowania o swoich działaniach oraz ich wpływie na społeczeństwo i środowisko wymaga się jest już nie tylko od firm, ale także od pozostałych aktorów życia społecznego, wśród których znajdują się organizacje pozarządowe. Z uwagi na swą rolę i liczebność mają one możliwość znaczącego przyczynienia się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Warto poprzez raport GRI pokazać szerokiemu gronu odbiorców, w jaki sposób NGO wnoszą swój wkład w zrównoważony rozwój. - Mamy nadzieję, że tłumacząc Suplement dla sektora organizacji pozarządowych na język polski wzbudzimy zainteresowanie tematyką raportowania społecznego wśród polskich NGO, a jednocześnie ułatwimy wykorzystanie standardu pionierom tego procesu w naszym kraju -podkreśla Mirella Panek-Owsiańska, Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jednak nawet jeżeli organizacja nie ma zasobów czy możliwości przygotowania pełnego raportu, Wytyczne mogą stanowić swoisty przewodnik, który pozwoli doskonalić podejmowane działania.
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu