Międzynarodowy Okrągły Stół dla pomocy humanitarnej
Pomoc humanitarna – jej całościowa koncepcja – powinna na nowo zostać przemyślana i zorganizowana ze względu na dynamiczne zmiany, jakie zachodzą na całym świecie. Tak twierdzą przedstawiciele Komisji Europejskiej. Ich zdaniem głównym wyzwaniem jest ponadto zaangażowanie jak największej liczby różnych środowisk, w tym oczywiście NGO.
Nowa koncepcja pomocy humanitarnej i zaangażowanie jak największej liczby środowisk – te kwestie staną się przedmiotem dyskusji podczas Okrągłego Stołu Humanitarnego, który zorganizowany zostanie przez Network on Humanitarian Action (NOHA) i Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) w marcu w Warszawie.
Narada przez Światowym Szczytem Humanitarnym
Warszawski Okrągły Stół Humanitarny to jedna z czterech konferencji organizowanych przez NOHA, które odbędą się w czterech stolicach europejskich. Celem tych spotkań jest przygotowanie do Światowego Szczytu Humanitarnego, który będzie miał miejsce w maju tego roku w Stambule. Będzie to pierwszy szczyt humanitarny organizowany przez ONZ. Przyczyną zwołania szczytu jest sytuacja międzynarodowa: zmiany demograficzne na świecie, konflikty oraz – to już w perspektywie ostatnich kilkudziesięciu lat – katastrofy naturalne.
Lokalni partnerzy – podstawa pomocy humanitarnej
Komunikat KE dotyczy także organizacji pozarządowych – w kontekście pomocniczości: doraźną pomoc podczas różnorodnych kataklizmów powinny móc świadczyć lokalne organizacje. Przedstawienie takiej propozycji w Komunikacie Komisji Europejskiej nie jest oczywiście równoznaczne z jej wprowadzeniem w życie.
Realizacja propozycji KE wymaga zaangażowania ze strony organizacji pozarządowych, także w zakresie sprawnego funkcjonowania w nowej strukturze koordynacji. Wyzwaniem jest także przygotowanie merytoryczne do realizacji nowych zadań. Zuzanna Kulińska ocenia, iż jest to ciekawa propozycja: – W Polsce nie ma dużo organizacji działających na polu humanitarnym. Każdy z podmiotów trzeciego sektora ma swoją ściśle określoną misję i na niej się skupia. Idea zaproponowana przez KE oznaczałaby zachętę dla organizacji do bardziej skoordynowanych działań. Trudno mi orzec, na ile to jest realne, czy w ogóle mamy szansę taki postulat zrealizować. Na pewno jednak, z punktu widzenia NGO-sów dobrze jest być w tym procesie, nie wykluczać się z niego.
Zagadnieniem do dyskusji jest nie tylko kwestia koordynacji, ale i finansowania pomocy humanitarnej i rozwojowej. Komisja Europejska we wspomnianym dokumencie poddaje pod rozwagę pomysł utworzenia światowego banku zasobów – danych o polach działań organizacji. Zgodnie z tą wiedzą przydzielane byłyby, w sytuacjach katastrof i konfliktów, fundusze pozwalające przeciwdziałać negatywnym skutkom tych wydarzeń. Wszystko po to, aby zminimalizować konkurencję między NGO-sami. Pomysły te to chyba pieśń przyszłości, bez wątpienia jednak odnoszą się bezpośrednio do organizacji pozarządowych, które właśnie teraz mogą wyrazić swą opinię w tych kwestiach.
Okrągły stół, czyli zaproszenie do dyskusji
Oprócz wystąpień czysto informacyjnych, poświęconych zaprezentowaniu komunikatu KE oraz dotyczących światowego szczytu humanitarnego odbędą się cztery dyskusje panelowe. Ich tematem przewodnim będzie dostępność pomocy humanitarnej (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia stopnia zaangażowania lokalnych organizacji oraz sieciowania się), pomocy humanitarnej na Ukrainie, pomocy humanitarnej w metropoliach oraz pomocy humanitarnej w kontekście migracji.
Jak mówi Zuzanna Kulińska: – Nasz okrągły stół jest wparciem merytorycznym dla stanowiska, jakie Komisja Europejska przyjmie w związku ze szczytem w Stambule. Organizatorom na poziomie globalnym, ale także nam, w Warszawie, zależy na aktywnym uczestnictwie możliwie wielu środowisk w tym wydarzeniu. Zapraszamy zatem nie tylko akademików, ale także organizacje pozarządowe, organizacje rządowe oraz przedstawicieli sektora prywatnego. Partycypacja tych wszystkich podmiotów jest dla nas niezmiernie ważna, chcemy podjąć wspólną dyskusję nad nieuchronną, jak wszystko na to wskazuje, zmianą koncepcji pomocy humanitarnej.
Gdzie i kiedy
Tekst powstał na podstawie rozmowy z Zuzanną Kulińską, koordynatorką ds. Network on Humanitarian Action, Uniwersytet Warszawski.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)