21 kwietnia 2002 roku na warszawskich Polach Mokotowskich zorganizowano Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym roku odbywał się pod hasłem 'Szlaki natury – szlaki kultury'.
Organizatorom udało się zaprezentować niepowtarzalny charakter i piękno polskich krajobrazów. Festyn, trwający od 10 rano do późnych godzin wieczornych, przyciągnął ogromną liczbę ludzi, zarówno tych zainteresowanych tematyką ochrony przyrody, jak i tych, którzy w piękny niedzielny dzień wybrali się na spacer na Pola Mokotowskie.
Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów (Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Ośrodek Kultury Ochoty oraz Społeczny Instytut Ekologiczny) znalazła się między innymi Kraina Małych Przyjaciół Ziemi. W ramach zabawy przygotowanej przez Dom Kultury Ochoty, najmłodsi uczestnicy festynu mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, wykorzystując do zabawy surowce ekologiczne. Duże zainteresowanie z jakim spotkały się prowadzone zajęcia świadczy o doskonałym połączeniu zabawy z nauką o ekologii. Dzieci miały okazję przekonać się, że również ziarna zbóż czy płatki kwiatów mogą być podstawą do stworzenia pięknych prac artystycznych.
Kolejnym sposobem na łączenie nauki z zabawą była gra „Szlaki natury – szlaki kultury”. Do gry, stworzonej na wzór gry planszowej zaproszeni zostali znani artyści, na co dzień współpracujący z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej. Założeniem gry było stworzenie warunków do aktywnej zabawy, pozwalającej uruchomić nieschematyczny sposób myślenia i działania, a także zwrócenie uwagi na ważne tematy związane z ekologią i kulturą.
Ciekawym pomysłem była akcja "Drzewko za szkło i makulaturę", przeprowadzona pod patronatem Lasów Państwowych. Każdy, kto przyniósł 5 kg makulatury lub 10 szklanych opakowań mógł otrzymać sadzonkę drzewa. Sposób ten, zdaniem organizatorów, jest odpowiedni, by podnieść świadomość ekologiczną ludzi i wykształcić w nich nawyk selekcji odpadów. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w mgnieniu oka rozdano niemal 5 tysięcy sadzonek.
Festyn był także okazją do poznania 16 z 23 polskich Parków Narodowych. Na całym obszarze Pól Mokotowskich znajdowały się stanowiska poszczególnych parków, na których można było dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących roślinności i zwierząt zamieszkujących dane parki, obejrzeć liczne zdjęcia. Zwiedzający odpowiadali na pytania dotyczące opisywanych terenów, za poprawne odpowiedzi otrzymywali pieczątki. Zdobywcy największej liczby pieczątek nagrodzeni zostali atrakcyjnymi upominkami.
Prezentacja parków dla wielu osób była jedyną możliwością zapoznania się ze specyfiką przyrodniczą i krajobrazową parków, z ich działalnością edukacyjną i kulturową. Na szlaku Polskich Parków Narodowych znalazły się: Woliński Park Narodowy, Słowiński PN, Biebrzański PN, Białowieski PN, Wigierski PN, Roztoczański PN, Park Narodowy Ujścia Warty, Kampinoski PN, Ojcowski PN, Poleski PN, Pieniński PN, Tatrzański PN, Babiogórski PN, Świętokrzyski PN, Bieszczadzki PN oraz Park Narodowy Gór Stołowych.
Festiwalowi Zielone Mazowsze towarzyszyła natomiast prezentacja parków krajobrazowych znajdujących się na całym terenie Mazowsza. Liczne stoiska wypełnione były charakterystycznymi dla poszczególnych rejonów Mazowsza wyrobami, zarówno w formie rzemiosła, sztuki ludowej, czy kulinarnej. Zaprezentowano także propozycje agroturystycznych wyjazdów. Zabawie towarzyszyły warsztaty artystyczne, edukacyjne oraz występy zespołów ludowych Mazowsza. Wśród stoisk zauważyć można było między innymi Mazowieckie Towarzystwo Ochrony Fauny oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Celem przygotowanej imprezy była prezentacja działań edukacyjnych prowadzonych w parkach krajobrazowych i ośrodkach edukacji ekologicznej, a także spopularyzowanie sztuki ludowej związanej z regionem Mazowsza.
Centralną cześć festynu zajmowały stoiska różnych organizacji pozarządowych, głównie związanych z działalnością ekologiczną. Ich przedstawiciele zachęcali do zapoznania się z programem organizacji. Społeczny Instytut Ekologiczny oraz Związek Stowarzyszeń Zielona Sieć, przygotowały kampanię informacyjną pod hasłem „Czy wiesz co jesz – masz prawo wyboru”. Swoje stoiska miały także Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Szynowej oraz Liga Walki z Hałasem, przy stoisku której można było zmierzyć natężenie swojego głosu. Federacja Zielonych natomiast zaprezentowała kampanię „Zwrotna butelka – strzał w dziesiątkę”, której celem było uświadomienie ludziom konieczności stosowania opakowań proekologicznych.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi pokazały, że otaczająca nas przyroda i jej piękno, a jednocześnie zagrożenia i konieczność ochrony są coraz ważniejsze i zauważalne przez najmłodszych. Świadczy o tym chociażby fakt, że na festyn przyszło bardzo wiele rodzin z małymi dziećmi i to właśnie dla dzieci przeznaczona była większość gier, konkursów i zabaw edukacyjnych.
Dorośli natomiast, w sobotę, 21 kwietnia 2002 roku, wybrali „Człowieka Roku 2001”. W tym roku wyróżniono prezesa Klubu Gaja z Bielska Białej - Jacka Bożka, znanego z takich kampanii, jak "Teraz Wisła", w obronie ostatniej wielkiej, dzikiej rzeki w Europie, "Zwierzę nie jest rzeczą", propagującej prawa zwierząt, czy kampanii przeciwko barbarzyńskim warunkom przewożenia koni na rzeź. Podczas niedzielnego festynu można było m.in. podpisywać się pod petycją w obronie konii.
Źródło: inf. własna