Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem (17 października 2009) polskie organizacje pozarządowe przygotowały szereg zdarzeń przypominających o kondycji świata, którego piąta część pogrążona jest w ubóstwie, o tym, jak bardzo zależą od siebie bogaci i biedni, i o potrzebie globalnej odpowiedzialności.
Jednym z podjętych działań jest Kampania na rzecz dialogu dotyczącego ratyfikacji przez Polskę zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej, której celem jest zrobienie kroku w kierunku godności i praw człowieka dla wszystkich w Polsce.
Europejska Karta Społeczna zawiera prawa i wolności oraz ustanawia mechanizm nadzoru gwarantujący ich przestrzeganie przez Państwa Strony. Zrewidowana Europejska Karta Społeczna, która weszła w życie w 1999, stopniowo zastępuje pierwotny traktat z 1961 roku. Według protokołu, skargi na naruszenia Karty mogą być kierowane do Europejskiego Komitetu Praw Społecznych (procedura skarg zbiorowych).
Prawa gwarantowane przez Kartę dotyczą wszystkich osób i ich życia codziennego:
Prawo do mieszkania (np. dostęp do mieszkań o odpowiednim standardzie, procedury ograniczające przymusową eksmisję…),
Zdrowie (dostęp do efektywnego systemu ochrony zdrowia dla całej populacji, polityka zapobiegania chorobom w szczególności poprzez zapewnienie zdrowego środowiska,…)
Edukacja (bezpłatna edukacja na poziomie podstawowym i średnim, integracja dzieci niepełnosprawnych w ramach zwykłego systemu szkolnictwa, dostęp do edukacji i szkolenia zawodowego dla osób niepełnosprawnych…)
Praca i zatrudnienie (prawo pracownika do zarabiania na życie pracą swobodnie wybraną, sprawiedliwe warunki pracy w zakresie płacy i czasu pracy, dostęp do zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych,…)
Ochrona prawna i społeczna (status prawny dziecka,prawo do ubezpieczenia społecznego, zabezpieczenia społecznego oraz świadczeń socjalnych, prawo do ochrony przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym…)
Przemieszczanie się osób (prawo do łączenia się rodzin, prawo obywateli do opuszczenia własnego kraju…),
Kwestia dyskryminacji (prawo kobiet i mężczyzn do równego traktowania i równych szans w zatrudnieniu, zakaz dyskryminacji ze względu na obowiązki rodzinne, prawo osób niepełnosprawnych do integracji społecznej i uczestnictwa z życiu społeczeństwa…).
W maju 2009 r. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Thomas Hammarberg, oświadczył:
Kryzys będzie testem skuteczności ochrony praw socjalnych. Tak, jak inne prawa, prawa człowieka są gwarantowane w traktatach przyjętych przez rządy, a jednym z nich jest Europejska Karta Społeczna. Wprowadzenie praw tych w życie jest dla wszystkich wyzwaniem. Zmusza to do podjęcia działań w zakresie informowania ludzi i zapewnienia im możliwości składania skarg w przypadku naruszenia prawa. (…) Ustanowiono system skarg zbiorowych w formie Protokołu do Europejskiej Karty Społecznej. Ten mechanizm istnieje już ponad dziesięć lat, jednak tylko 14 państw zdecydowało się zostać jego stroną. To wielka szkoda, ponieważ procedura skarg zbiorowych przyczynia się efektywnie do egzekwowania praw społecznych, zagwarantowanych przez Kartę.(…)
Procedura skarg zbiorowych ma wymiar prewencyjny. Skargi wniesione do Europejskiego Komitetu Praw Społecznych nie dotyczą spraw indywidualnych, lecz wskazują na ogólne problemy, jakie mają miejsce w prawie i praktyce. Ocena dokonana przez Komitet może pomóc państwom w podejmowaniu odpowiednich środków, prowadzących do naprawy sytuacji i w ten sposób zapobiec indywidualnym skargom przed Trybunałem Strasburskim. (…)
Procedura dotycząca skargi zbiorowej ma wiele zalet. Jest ona stosunkowo szybka i pozbawiona biurokratyzmu. Jej kryteria dopuszczalności są bardziej elastyczne niż te postawione przed Trybunałem w Strasburgu. Skarga może zostać uznana za dopuszczalną, nawet jeśli środki krajowe nie zostały wyczerpane i również, gdy podobne sprawy toczą się przed krajowymi lub międzynarodowymi instytucjami.
Ten apel, wystosowany w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka w 2008 roku, koncentruje się na potrzebie dialogu i debaty dotyczących ratyfikowania przez Polskę zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej.
Dołącz do nas! Poprzyj ten apel!
Źródło: ATD Czwarty Świat