Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika – Fundacja Vis Maior przekazuje psy przewodniki osobom niewidomym
W Polsce przypadają zaledwie trzy psy przewodniki na milion mieszkańców, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to około 27. Fundacja Vis Maior od dwunastu lat pracuje, aby poprawić te statystyki – do tej pory przekazaliśmy bezpłatnie osobom niewidomym czterdzieści wyszkolonych psów.
28 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika, który przypada zawsze w ostatnią środę kwietnia. Korzystając z tej okazji, chcemy podkreślić, jak istotny wpływ na życie osób niewidomych i słabowidzących mają te zwierzęta. Tego dnia zaplanowaliśmy także przekazanie kolejnego wyszkolonego psa przewodnika. Blisko dwuletni Yar trafi do swojego nowego domu.
Pies przewodnik, to pies specjalnie wyszkolony do pracy z osobą niewidomą lub słabowidzącą. Ułatwia sprawne poruszanie się, daje poczucie bezpieczeństwa, stwarza możliwość większej aktywności i niezależności oraz zapewnia wsparcie w codziennym życiu. To nie tylko oczy opiekuna z niepełnosprawnością, ale też nieoceniony przyjaciel.
Fundacja Vis Maior szkoli i przekazuje psy przewodniki potrzebującym. Odpowiadamy za ich kompleksowe przygotowanie do pracy – naukę rozpoczynamy już w wieku szczenięcym, a kończymy w momencie, w którym pies jest dorosły i gotowy do samodzielnego wspierania osoby niewidomej. Pełne wyszkolenie psa przewodnika zajmuje około dwóch lat. Przed każdym przekazaniem dokładnie oceniamy konkretnego psa pod względem charakteru oraz temperamentu i dopasowujemy go do potrzeb i stylu życia osoby niewidomej, która jest chętna do przyjęcia psa przewodnika do domu. Osoba otrzymująca psa musi stale doskonalić własne umiejętności i kontynuować systematyczną pracę z psem, ponieważ on uczy się przez całe życie. W trakcie współpracy osoba niewidząca i pies poznają siebie i swoje zachowania, lepiej odczytują własne reakcje i tworzą coraz bardziej zgrany duet.
– Istotny wpływ na jakość pracy psa przewodnika ma zarówno jego wyszkolenie i przygotowanie, jak i to, by później, w codziennej pracy mógł wykorzystywać wyuczone umiejętności oraz aby był właściwie pielęgnowany przez osobę niewidomą. Dlatego do szkolenia psów przywiązujemy tak wielką wagę. Zaczęliśmy szkolenie w 2009 r., już w 2011 przekazaliśmy pierwsze psy osobom niewidomym, a do chwili obecnej przeszkoliliśmy i przekazaliśmy łącznie 40 psów przewodników. Obecnie realizujemy projekt aPSYstent, w ramach programu POWER działanie 4.1., w którym szkolimy do pracy 26 psów przewodników – mówi Jolanta Kramarz, prezeska i założycielka Fundacji Vis Maior.
Dzięki psom przewodnikom i ich ciężkiej, codziennej pracy, osoby niewidome i niedowidzące stają się bardziej aktywne, pewne siebie, mogą bezpiecznie podróżować, dojeżdżać do pracy, czy na uczelnię. Osoby, które do tej pory poruszały się wyłącznie z białą laską, po otrzymaniu wsparcia psa przewodnika określają tę zmianę jak możliwość przesiadki z malucha do mercedesa! Podstawowym warunkiem udanej współpracy pozostaje oczywiście troska o wszelkie potrzeby psa, żeby był szczęśliwy, zdrowy i czuł się komfortowo.
Fundacja Vis Maior jest organizacją pożytku publicznego i już od 19 lat wspiera aktywność osób niewidomych i buduje dla nich przyjazne otoczenie. Wierzymy, że mimo braku wzroku można aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym, sportowym i zawodowym. Fundacja została założona i jest prowadzona przez osoby niewidome i słabowidzące. Od 2009 r. szkolimy psy przewodniki i przekazujemy je bezpłatnie osobom niewidomym. Do tej pory przekazaliśmy 40 psów przewodników.
Pomagamy również osobom pracującym z naszymi psami w rozwiązywaniu ich bieżących problemów.
Odwiedź profil Facebook: https://www.facebook.com/fundacjaVisMaior.
Dowiedz się więcej: https://fundacjavismaior.pl/.
Źródło: Fundacja Vis Maior