W ten czwartek, 11 października 2018, w Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, rusza największa zrzutka na uruchomienie pierwszego Dziewczyńskiego Centrum Mocy!
Międzynarodowy Dzień Dziewczynki to święto ONZ, które ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie. Budowany jest międzypokoleniowy dialog, którego celem jest wypracowanie strategii przeciwstawiania się przemocy i dyskryminacji, z którymi zmierzają się Dziewczynki.
Agata Teutsch z fundacji Autonomia, pomysłodawczyni Dziewczyńskiego Centrum Mocy, tak o nim mówi: „Chcemy, by dziewczynki miały w końcu swoje własne miejsce, w którym będą mogły bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, popełniać błędy, pozbędą się poczucia wstydu i bezradności, docenią swoje ciało, nauczą się jak podejmować decyzje i wyzwania, będą przełamywać ograniczenia, nauczą się jak budować zdrowe relacje, odnajdą przyjaźnie na całe życie, zyskają wspierające je otoczenie, nauczą się samoorganizować i współpracować. Codziennie. Razem. W realu. Dziewczyńskie Centrum Mocy to stałe, fizyczne miejsca tworzone dla i przez dziewczynki i dziewczyny.”
„To takie miejsce, o którym wiele z nas marzyło w dzieciństwie, albo marzy teraz dla innych: córek, sąsiadek, uczennic, sióstr, kuzynek, bratanic, siostrzenic, nieznanych ale spotykanych na osiedlu” – dodaje Justyna Krawczyk, z fundacji Autonomia.
Każda z dziewczynek "na start" weźmie udział w 8 tygodniowym programie empowermentowym. Będą się odbywały m.in. takie zajęcia jak: warsztaty WenDo, warsztaty na temat zgody/consentu, cyrkowe, wspinaczkowe, z kodowania, napraw rowerowych, majsterkowania, ogrodnictwa, upcyklingu i DIY. Marzą nam się zajęcia z Polskiego Języka Migowego dla wszystkich. To będzie też przestrzeń dla wszystkich osób, dla których ważne jest wspieranie dziewczyn, równości i wolności. Z uruchomienia pierwszego Dziewczyńskiego Centrum Mocy skorzystają tez lokalne społeczności z całego kraju – dzięki specjalnemu programowi dla liderek – inicjatorek takich miejsc w innych miejscowościach.
Uważamy, że każda dziewczynka i dziewczyna ma prawo do takiego miejsca. Szczególnie, jeśli ma w życiu wyjątkowo „pod górkę” z powodu tego, że jest jakoś inna, z powodów ekonomicznych albo prawnych, z powodu sytuacji rodzinnej. Dlatego udział w zajęciach w Dziewczyńskim Centrum Mocy będzie nieodpłatny dla dziewczynek, a miejsce ma być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówią inicjatorki.
Czy takie miejsce jest potrzebne? Oto fakty:
-
nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy,
-
61% dziewczynek uważa się za zbyt grube choć tylko 6 % ma nadwagę,
-
dla ⅓ dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona,
-
niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego,
-
minimum ¼ kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej.
Dziewczynki od dziecka uczone są posłuszeństwa i uległości, są przekonywane, że nie nadają się do decydowania, budowania statków kosmicznych i że liczy się głównie ich wygląd. Dziewczynki nie są nagradzane za niezależność i samostanowienie. Nie są uczone, jak bronić własnego zdania i jak reagować, kiedy zagrożone jest ich bezpieczeństwo. Przemoc, z którą spotykają się dziewczynki i kobiety ma skalę epidemii i wpływa na to, w jakim zakresie korzystają z przysługujących im praw i możliwości.
Agata i Justyna mówią: „Po ludzku, uważamy, ze to krzywdzące, niesprawiedliwe i nie godzimy się na to! Bierzemy sprawy w swoje ręce.”
Dlaczego zrzutka?
Dziewczyńskie Centrum Mocy to inicjatywa oparta na społeczności i jej zasobach, na więziach i solidarności! Pokażmy, że naszą społeczność stać na stworzenie takiego miejsca.
Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy w Polsce, powstanie w Krakowie. Marzymy, że za rok będą działały trzy Dziewczyńskie Centra Mocy w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście - w całym kraju.
Od dzisiaj buduj z nami pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy!
Źródło: Fundacja Autonomia