Za nami emocjonujący cykl wydarzeń odbywających się w dniach od 31.12.2022 do 6.01.2023 pod wspólną nazwą „Międzynarodowe spotkania z muzyką i poezją”. Każdy z koncertów był niepowtarzalny i wyjątkowy.
Od początku swojej działalności jesteśmy ambasadorami muzyki i poezji. Realizowany projekt jest kontynuacją prowadzonych od roku 2020 działań z udziałem muzyków międzynarodowej sławy.
Zaplątani w muzykę i poezję
Przed polską publicznością wystąpili znakomici artyści Ruben Berroeta, Kaori Saeki, Jonathan Cano. Muzycy przyjechali do Polski na zaproszenie „Fundacji Wspólna Przestrzeń” już po raz trzeci. Poprzednio prowadzili warsztaty muzyczne dla młodych utalentowanych muzyków oraz dwukrotnie wystąpili na deskach Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego w Szczawnie – Zdroju.
Pianistka pochodząca z Japonii, niepowtarzalna, mistrzyni fortepianu, Kaori Saeki. Obecnie mieszka w Austrii i koncertuje jako solistka, akompaniuje w grze na skrzypcach, wiolonczeli, flecie, oboju, klarnecie, saksofonie, rogu, trąbce, puzonie, tubie oraz śpiewie. Od 2014 roku jest asystentką pianisty Prof. Stephana Möllera,a od 2017 roku również asystentką śpiewaka operowego Georga Lehnera . Od kilku lat z pasją realizuje projekt „Beethoven-Czerny-Liszt Projekt+”, którego celem jest możliwie szerokie rozpowszechnienie prac kompozytora Carla Czernego.
Wirtuoz skrzypiec Jonathan Cano uważany za jednego z najbardziej uzdolnionych meksykańskich skrzypków swego pokolenia jest pierwszym skrzypkiem Orquesta del Teatro de Bellas Artes, a także emblematycznego OFUNAM i od 2019 roku Orquesta del Teatro Olimpico de Vicenza. Od kilku lat rozwija projekt muzyki na skrzypce i fortepian XX wieku oraz muzyki współczesnej z pianistą Israelem Barriosem Barrerą. Jego wykształcenie muzyczne obejmuje twórczość maestro Ivo Valenti, Ninowskiej Fernández-Britto, Konstantina Saksonsky’ego, Louisa Denisa Otta, Arona Bitrána, Jorge Risi i Teodora Sorokowa.
Wraz z Jonathanem Cano z Meksyku do Polski przyleciał wielokrotnie nagradzany, wszechstronnie utalentowany, aktor, tancerz, kompozytor, obdarzony niezwykłym głosem Ruben Berroeta Bueno – mezzosopran. Artysta występował na takich scenach jak Wiener Kammeroper, Das Off Theater i Gesellschaft für Musikteather w Austrii oraz Teatr Wieniawskiego w Polsce; Radio UNAM, Palacio de Bellas Artes, Alcazar del Castillo de Chapultepec, Sala Manuel M. Ponce, m.in. w Mexico City, a także Teatro Peón Contreras w Méridzie i Auditorio 5 de Mayo w Puebli.
Koncert Sylwestrowy
Całość rozpoczął Koncert Sylwestrowy 31 grudnia o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Chotomowie. W programie koncertu: Johannes Brahms, Georges Bizet, Reynald Hahn, Jacques Offenbach, Johann Strauss Jr., Carl Czerny.
Koncert poprowadzili Małgorzata Andrzejewska-Składanek – aktorka, piosenkarka, animatorka kultury oraz Tomasz Mitrowski - aktor radiowy i teatralny, konferansjer, reżyser, dyrektor GCK Jabłonna. Przy dźwiękach walca „Du und du” Straussa, sonaty Carla Czernego, Johannesa Brahmsa, “Habanera” Gorgesa Bizeta pożegnaliśmy stary rok, życząc sobie nawzajem wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2023 roku, były kwiaty, brawa, bis i owacje na stojąco.
Pracowity początek roku
Początek roku był równie emocjonujący szczególnie dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Gen. Wiktora Thommee w Pomiechówku. 3 stycznia na zaproszenie Uczniów i Nauczycieli, wraz z Rubenem Berroeta Bueno, Kaori Saeki oraz Jonathanem Cano uczestniczyliśmy w niezwykłym spotkaniu młodych miłośników muzyki. Z zachwytem wysłuchaliśmy kolędy zaśpiewanej przez wszystkie dzieci. W dalszej części spotkania artyści zaprezentowali krótki program muzyczny dodatkowo pod kierunkiem Rubena Berroeta uczestniczące w spotkaniu dzieci uczyły się i wspólnie odśpiewały utwór Fryderyka Chopina „Życzenie”. Dzieci miały okazję do zadawania pytań oraz możliwość do indywidualnego zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych pod okiem artystów.
Prosto ze szkoły pojechaliśmy do Warszawy, a konkretnie udaliśmy się na ulicę Myśliwiecką do siedziby Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia „Radio dla Ciebie”. Mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w studiu radiowym w popołudniowej audycji Piotra Majewskiego „Popołudnie z Animuszem”. Półgodziny minęło błyskawicznie. Był jednak czas na powiedzenie kilku słów o działalności Fundacji Wspólna Przestrzeń oraz o realizowanym projekcie, którego głównym celem było połączenie dwóch kultur poprzez muzykę i poezję. Podajemy link do podcastu: “Muzyczno-poetyckie spotkania kultur”.
Drugi z zaplanowanych koncertów prowadzony przez Tomasza Mitrowskiego odbył się 4 stycznia w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie. Wspólny występ artystów Kaori Saeki, Rubena Berroeta , Jonathan Cano z udziałem uzdolnionej młodzieży na co dzień rozwijającej swoje muzyczne pasje pod okiem instruktorów GCK Jabłonna Pani Pauliny Poławskiej oraz Adriany Błaszczak. Na scenie zaprezentowali swoje umiejętności Dawid Dąbrowa – saksofon, Marysia Jaroszewska– skrzypce, Klara Czyżewska – skrzypce, Michał i Mikołaj Bujak bracia grający na pianinie oraz absolwentka Szkoły muzycznej I stopnia – skrzypaczka Wiktoria Dąbrowa.
Koncert poprzedziły spotkania mentorskie młodych muzyków. Pod okiem profesjonalistów młodzież szlifowała swoje umiejętności w zakresie gry na skrzypcach, saksofonie, pianinie . Pod okiem Mentorów Uczestnicy pracowali m.in. nad określeniem swojej artystycznej tożsamości, wizerunkiem, autoprezentacją i wieloma innymi aspektami pracy w branży muzycznej.
„7 szczęśliwych wierszy Anny”
Oprócz rozpoczynającego cykl wydarzeń, koncertu sylwestrowego oraz zaplanowanego spotkania mentorskiego z młodzieżą, wspólnego koncertu z uczestnikami spotkań warsztatowych głównym punktem realizowanego projektu jest połączenie poprzez muzykę i poezję dwóch kultur. Inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego wydarzenia była twórczość współczesnej polskiej poetki, edytorki poezji ks. Jana Twardowskiego Anny Czachorowskiej, która debiutowała w roku 1992. Anna Czachorowska wydała 8 tomików poezji, w tym dwa dwujęzyczne. Jej wiersze znalazły się w wielu pismach literackich oraz antologiach polskich i zagranicznych. Tłumaczone zostały na 12 języków. Anna Czachorowska jest członkiem Związku Literatów Polskich, wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości, członkiem Movimiento Poetas del Mundo oraz członkiem Międzynarodowej Akademii Literatury i Sztuki Słowiańskiej w Bułgarii. W roku 2009 została napisana praca magisterska pt. Życie, twórczość i działalność kulturalna Anny Czachorowskiej. W roku 2011 otrzymała od MKiDN Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej; W roku 2017 otrzymała od MKiDN Medal Gloria Artis. W roku 2022 otrzymała od Związku Literatów Polskich Honorową Odznakę za wybitne zasługi dla tej organizacji oraz Medal „Zasłużony dla Gminy Jabłonna”.
„7 szczęśliwych wierszy Anny” wybranych przez kompozytora Rubena Berroetta z tomiku pt. ”Z rozpostartym skrzydłem”, tłumaczonych na język hiszpański przez Alicia Minjarez-Ramirez mieszkankę Meksyku uzyskało niezwykłe nowe życie. Muzyczną aranżację na głos, fortepian i skrzypce skomponował Ruben Berroeta Bueno. Wiersze zostały wybrane z myślą o muzyce i znaczeniu każdego utworu , tak aby tworzyły integralną całość. Muzyka i poezja od niepamiętnych czasów łączy ludzi, buduje mosty, przybliża kontynenty. Po przez nasze wspólne działania pragniemy połączyć Meksyk, Japonię z Polską.
Pierwszy koncert muzyczno-poetycki miał miejsce 5 stycznia 2023 w Pałacu Jabłonna. Niebywałe wydarzenie pierwsze w historii. Burza oklasków, owacja na stojąco oraz możliwość wysłuchania na żywo pięknych słów poetki w zupełnie innej odsłonie wzruszyła i zachwyciła wszystkich.
Koncert zaszczyciła swoją obecnością autorka wierszy Anna Czachorowska , która na żywo tuż po koncercie podzieliła się z artystami i publicznością swoimi emocjami. Wybrane utwory poetki z tomiku “Z rozpostartym skrzydłem” recytował aktor, satyryk, twórca kabaretu Filip Borowski Kabaret Filipa Borowskiego FILIP z Konopi . Wydarzenie poprowadził Conrado Moreno , osobowość medialna i telewizyjna, aktor i prezenter telewizyjny.
Całe wydarzenie możecie zobaczyć na kanale YouTube Fundacji Wspólna Przestrzeń.
Cykl międzynarodowych spotkań muzyczno-poetyckich z udziałem autorki wierszy Anny Czachorowskiej zakończył się 6 stycznia w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Koncert poprowadził Filip Borowski. Na zakończenie koncertu na scenie wraz z artystami wystąpiły młode uzdolnione siostry Rowickie, Antonina – wokal oraz Joanna – flet poprzeczny ze Szkoły Muzycznej „La Musica” w Białołęce. Zapraszamy do obejrzenia zapisanej transmisji z tego koncertu.
Wielkim zaszczytem była dla wszystkich wykonawców jak również organizatorów oraz współorganizatorów Państwa obecność na realizowanych wydarzeniach.https://youtu.be/32W5PaeMamg
Organizator: Fundacja Wspólna Przestrzeń, Gmina Jabłonna, Gminne Centrum Kultury Jabłonna, Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie, Filia GCK Chotomów oraz Centrum Promocji w Dzielnicy Praga – Południe m.st. Warszawy, współorganizator koncertu w dniu 6 stycznia.