Między niepokojem a życzliwością. Nowy raport o stosunku polskiego społeczeństwa do migracji
Fenomen masowych migracji jest dla Polek i Polaków zjawiskiem nowym. Niepewność i niekiedy dezorientacja, które pojawiły się w polskim społeczeństwie, są naturalną reakcją na ten proces. Potrzeba zapewnienia porządku i bezpieczeństwa nie wyklucza jednak życzliwości wobec migrantów i otwartości na integrację.
More in Common Polska przyjrzało się postawom Polek i Polaków wobec migracji. Wyniki i wnioski z badania sondażowego zrealizowanego przez pracownię Opinia24 na reprezentatywnej grupie 1500 osób podsumowujemy w raporcie „Między niepokojem a życzliwością. Polki i Polacy wobec migracji”, który rzuca światło na kształtujące się postawy polskiego społeczeństwa.
Polska w ostatnich latach przeszła transformację z kraju emigracyjnego w imigracyjny. Sukces gospodarczy oraz zmiany geopolityczne, w tym rosyjska agresja na Ukrainę, przyczyniły się do wzrostu liczby migrantów w naszym kraju. To nowe zjawisko spotykało się jeszcze niedawno przede wszystkim ze zdziwieniem, a obecnie z rosnącym niepokojem.
Jednocześnie, Polki i Polacy do wielu wyzwań związanych z migracjami podchodzą z pewną ambiwalencją. Dotyczy to wpływu migracji na rynek pracy, dostępność usług publicznych oraz tożsamość narodową. W ocenie skutków migracji nasze społeczeństwo jest często podzielone, ale zwraca uwagę, że wiele Polek i Polaków ciągle jest w procesie wyrabiania sobie opinii.
Odpowiedzią na odczuwany przez Polki i Polaków niepokój jest natomiast silna potrzeba uzyskania kontroli nad tym, kto migruje do Polski. To priorytet dla wyborców wszystkich ugrupowań politycznych, niezależnie od ich pozostałych poglądów w zakresie migracji i integracji.
Pomimo wyrażanych obaw i niepewności wobec migracji jako procesu, stosunek Polaków do samych migrantów nie jest negatywny. Badanie pokazuje, że postawy wobec cudzoziemców są najczęściej neutralne lub pozytywne, a największa rezerwa dotyczy grup kulturowo najbardziej odmiennych, takich jak Arabowie i muzułmanie. Jednocześnie niemal dwukrotnie więcej Polek i Polaków woli, żeby obcokrajowcy mieszkali tych samych dzielnicach co Polacy, by ułatwić im integrację z polskim społeczeństwem niż osobno, aby nie stwarzać dyskomfortu.
– Na pomyślną integrację migrantów w Polsce może wpłynąć szersze zaangażowanie w ten proces społeczeństwa obywatelskiego. Wsparcie udzielone uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy nie tylko wypełniło treścią hasło o polskiej gościnności, ale także pokazało, że Polki i Polacy chcą być aktywnymi uczestnikami, a nie biernymi obserwatorami procesów migracyjnych – podkreśla Urszula Karaś, badaczka More in Common Polska współautorka raportu.
– Większość Polek i Polaków nie traktuje migracji jako zagadnienia ideologicznego, lecz jako praktyczne wyzwanie, wymagające skutecznej polityki państwa. Konsekwentnie oczekują od władz, by priorytetem polityki migracyjnej było uzyskanie możliwie pełnej kontroli nad tym procesem. Potrzeba ta nie jest jednak motywowana niechęcią do samych migrantów, co otwiera przestrzeń dla skutecznej integracji przebywających już w Polsce migrantów – komentuje Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska.
More in Common działa na rzecz wzmocnienia demokracji oraz zmniejszania polaryzacji politycznej i światopoglądowej. Podstawą naszej pracy są skrupulatne badania, które pozwalają nam wsłuchać się w głosy płynące ze społeczeństwa i możliwie dogłębnie zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Więcej: www.moreincommon.pl
Źródło: Fundacja More in Common Polska