Do udziału w akcji Mitzvah Day Polska zgłoszono 17 projektów z całego kraju. Lokalne przedsięwzięcia charytatywne odbywać się będą od 15 listopada, a należą do nich głównie zbiórki żywności, odzieży, odwiedziny w domach spokojnej starości. Nie zabrakło także prac porządkowych na cmentarzu żydowskim. W inicjatywę zaangażowały się szkoły i stowarzyszenia.
Idea Mitzvah Day narodziła się w Wielkiej Brytanii w 2007 roku. Oparta jest na trzech wartościach: naprawie świata (tikkun olam), sprawiedliwości (tzedek) i akcie łaski (gemilut chassadim). W listopadowy dzień społeczności lokalne łączą się na rzecz szeroko rozumianej micwy, czyli dobrego uczynku. Chętni do pomocy wolontariusze w zależności od potrzeb mieszkańców podejmują działania, aby pomóc potrzebującym. Odrębnym aspektem wydarzenia jest opieka nad dziedzictwem żydowskim wyrażona przez porządkowanie kirkutów.
Większość ze zgłoszonych projektów dotyczy zbiórek żywności czy ubrań dla potrzebujących. „Mieszkańcy pomagają mieszkańcom”, „Mitzvah Day- Pszczółki” czy „Podaj dalej” to niektóre propozycje projektów pomocy materialnej dla najuboższych. Pojawiły się także inicjatywy, które potrwają kilka dni. Są to projekty dotyczące szerzenia wiedzy na temat wolontariatu, pomocy czy odnalezienia i sfotografowania miejsc związanych ze społecznością żydowską, zakończone wystawą plenerową. Koordynatorzy nie zapomnieli również o porządkowaniu zapomnianych kirkutów. W związku z tym powstał projekt „Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Bytomiu”. Harcerze z Krośniewic natomiast obsadzą zielenią obelisk poświęcony pamięci żydowskich mieszkańców. Wartym podkreślenia jest fakt, że aż cztery propozycje niesienia pomocy będą odbywały się w Lubsku, skąd pochodzi Stowarzyszenie Beit Lubsko.
Koordynatorzy uczestniczą w akcji bezpłatnie, a przekazana pomoc materialna pozostaje w lokalnych społecznościach. W Mitzvah Day Polska najważniejszy jest czas poświęcany innym i spełnianie micwy, czyli dobrego uczynku. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich pani prof. Ireny Lipowicz.
Pobierz
-
201310281551480467
926572_201310281551480467 ・38.72 kB
Źródło: Mitzvah Day Polska