Miasto Kraków organizuje konsultacje społeczne dla zatwierdzonego już projektu budowy Muzeum w KL Płaszów
W poniedziałkowy wieczór Miasto Kraków za pomocą Miejskiego Centrum Dialogu zorganizowało spotkanie konsultacyjne dotyczące zieleni na terenie KL Płaszów i Krzemionek. Spotkanie przebiegło w gorącej atmosferze, gdyż bardzo szybko okazało się, że jest ogromny sprzeciw społeczny wobec tej inwestycji.
Memoriał, Muzeum czy Centrum Edukacji – bo wszystkimi tymi trzema terminami posługuje się miasto dla planowanego tam budynku (czyżby dla dezinformacji?) jest planowany na ponad trzyhektarowej działce, silnie zarośniętej zwartym drzewostanem. Niemal wszyscy mieszkańcy i aktywiści miejscy sprzeciwili się wycince ponad połowy tych drzew dla potrzeb budowy.
Największe emocje wzbudziła informacja przedstawicielki Zarządu Inwestycji Miejskich, która stwierdziła wprost, że przedmiotem konsultacji nie jest budowa Memoriału i parkingu – ta jest już zatwierdzona i nie podlega zmianie, a konsultacje są zorganizowane, aby omówić tylko strefę zieleni wejściowej do budynku. Wygląda więc na to, że projekt budynku Muzeum sprzed ponad dekady będzie realizowany bez uwzględnienia jakichkolwiek uwag strony społecznej – gdyż takie konsultacje nigdy nie miały miejsca.
„Miasto stwarza tylko pozory dialogu z obywatelami. Mamy obecnie zupełnie inne realia niż w momencie powstawania projektu. Wystarczy spojrzeć jak bardzo przestrzeń miejska zagęściła się w tym czasie. Dodatkowo wątek kryzysu ekologiczno-klimatycznego i postępującej presji człowieka na środowisko, apele naukowców z całego świata i kolejne niepokojące dane czy anomalie pogodowe sprawiają, że powinniśmy zredefiniować nasze podejście do ostatnich enklaw miejskiej przyrody. A w tym aspekcie urzędnicy miejscy są głusi i nie chcą podjąć żadnego dialogu” – nie kryli oburzenia uczestnicy konsultacji.
Konsultacje miały część warsztatową, gdzie mieszkańcy pisali na karteczkach, czego chcą na tym terenie. Ogromna większość odpowiedzi skupiła się na braku ingerencji w przyrodę lub delikatnym uporządkowaniu terenu nie ingerującym w stan drzew i całego ekosystemu. Podkreślano konieczność obrony terenów zielonych przed dewastacją, niezgadzanie się na wycinkę drzew i ingerencją w naturalne korytarze ekologiczne, troskę o zwierzęta, które w dzikim zagajniku znajdują schronienie.
Obecna na spotkaniu pełnomocnik Dziekana Wydziału Biologii UJ ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego dr Zofia Prokop wygłosiła apel o „zaprzestanie podcinania sobie gałęzi, na której sami siedzimy, gdyż w obecnych czasach stoimy na skraju załamania ekosystemów, a dalsza presja człowieka na środowisko tylko pogłębia problemy zamiast im zapobiegać. Przykład wycinki kilkuset drzew na Krzemionkach, dodatkowo w kontekście faktu, że Kraków ma jedną z najmniejszych powierzchni zalesienia spośród miast w Polsce jest na to smutnym dowodem”.
Mieszkańcy i ekolodzy zwracali również uwagę na lekceważący stosunek Miasta do opinii przyrodników i ekologów, które nie są brane pod uwagę podczas planowanych i prowadzonych inwestycji. Podano przykłady zlekceważonej opinii Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody oraz Komisji Dialogu Obywatelskiego.
„Najsmutniejsza jest w tym wszystkim postawa Zarządu Zieleni Miejskiej, który nie wykazuje się zrozumieniem, a usilnie forsuje projekt, który jednoznacznie pomniejsza zielone zasoby naszego miasta, zastępując je betonem i ruchem ulicznym. Instytucja, która ma na celu dbać o zieleń reprezentuje interesy zupełnie z nią sprzeczne” – tak podsumowywali wystąpienie zastępcy dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej Łukasza Pawlika uczestnicy konsultacji. Zauważona również przez nich została nieobecność podczas konsultacji architekta projektu, przedstawicieli jednej ze stron trójporozumienia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz przedstawicieli Rady Społecznej budowy muzeum.
Źródło: Strajk dla Ziemi Kraków