W środę, 2 kwietnia 2003, w MGPiPS odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Jerzy Hausner zaprezentował program działania połączonych ministerstw.
– To ministerstwo ma koncentrować swoje działanie na problematyce innowacyjności, przedsiębiorczości, transferze technologii, promocji eksportu, rozwoju regionalnego i restrukturyzacji. – powiedział minister Hausner przedstawiając plan działania połączonego ministerstwa na 2003 rok. – Plan działania jest dokumentem ministerialnym, a nie rządowym. Obejmuje on zestaw działań wynikających z konstytucyjnej odpowiedzialności ministra GPIPS – wyjaśnił szef połączonych resortów.
Celem strategicznym polityki strukturalnej w ujęciu tego dokumentu jest, według ministra, osiągnięcie przez polską gospodarkę wysokiego i trwałego wzrostu gospodarczego. Aby osiągnąć ten cel, należy pobudzać przedsiębiorczości, stwarzać warunki do powstawania nowych miejsc pracy i ożywienia gospodarki. Dlatego w planie działania ministerstwa w roku 2003 znalazły się cztery priorytety: ograniczenie ubóstwa i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, promocja zatrudnienia, efektywne wykorzystanie funduszy strukturalnych oraz ożywienie gospodarki. Każdy z tych działów opiera się na analizie sytuacji, wskazaniu celów i działań. Plan zawiera również harmonogram działań wraz z nazwiskami osób, które będą odpowiedzialne za ich realizację.
Ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego
– Z diagnozy sytuacji wynika, że w Polsce od 1997 do 2001 przybyło prawie 2 miliony osób, które żyją poniżej minimum egzystencji. Dlatego sądzę, że nie można już w żadnej mierze obniżać dochodów grup najuboższych. Stąd wynika nakaz zachowania realnej wielkości niektórych dochodów z pracy oraz emerytur i rent – mówił minister.
Najważniejszymi działaniami, jakie zostaną podjęte w ramach tego priorytetu są: ustawa o świadczeniach rodzinnych (wkrótce rozpatrywana będzie podczas Rady Ministrów), ustawa o pomocy społecznej (ostatni etap prac nad projektem), ustawa o rencie socjalnej (w parlamencie), nowelizacja ustawy o dodatkach mieszkaniowych, ustawa o zatrudnieniu socjalnym (koniec prac w parlamencie) oraz ustawa o domach socjalnych. Mają one na celu ograniczenie kosztów pomocy społecznej oraz uproszczenie tego systemu. Dodatkowo powinny doprowadzić do rzetelnego stosowania testu dochodowego. W miarę możliwości ma zostać także wprowadzony test majątkowy, szczególnie przy świadczeniach okresowych i fakultatywnych.
Minister Hausner zapowiedział również (w przypadku większości świadczeń) wprowadzenie kontraktu socjalnego, pewnych zobowiązań dla rodzin i beneficjentów pomocy społecznej. – Chcemy lepiej adresować te świadczenia oraz eliminować luki i możliwości nadużyć w systemie, ponieważ jest to poważny problem – tłumaczył Hausner.
Minister poinformował też o powołaniu zespółu zadaniowego, którego celem będzie wypracowanie, do końca grudnia, długofalowej Narodowej Strategii Integracji Społecznej. W skład weszli przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego i liczący się eksperci, a przewodniczyć mu będzie sekretarz stanu Jolanta Banach.
Promocja zatrudnienia
– W przypadku promocji zatrudnienia podstawowy kanon polityki gospodarczej musi brzmieć tak: dla powstrzymania wzrostu bezrobocia nie wystarczy aktywizowanie bezrobotnych i wspieranie absolwentów. Konieczna jest promocja zatrudnienia tzn. tworzenie nowych miejsc pracy – mówił minister Haunser. – Zapowiadamy przygotowanie nowej ustawy, nie o przeciwdziałaniu bezrobociu, ale o promocji zatrudnienia w oparciu o nową koncepcję zarządzania rynkiem pracy i realizacji usług dla osób poszukujących pracy. Uruchomiliśmy już i będziemy rozwijać cały system lokalnych i regionalnych programów aktywizacji zawodowej skojarzonej z restrukturyzacją trudnych sektorów i dużych przedsiębiorstw – mówił minister.
W “Planie działania” znalazł się również program zwiększania poziomu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym (o roboczej nazwie “50 plus”). Program będzie odejściem od mechanizmu, który wyprowadza w masowej skali z rynku pracy pięćdziesięciolatków.
Szef połączonych resortów przedstawił też propozycję funduszu szkoleniowego, który miałby działać w ramach przedsiębiorstw, pracodawców i związków zawodowych oraz służyć podnoszeniu kwalifikacji pracowniczych, a więc pomnażaniu wartości kapitału ludzkiego.
Wykorzystanie funduszy strukturalnych UE
– Polska z dniem 1 maja 2004 musi mieć pełną zdolność do korzystania z funduszy europejskich. To jest cel, który musimy osiągnąć i który deklaruję, że zostanie osiągnięty – powiedział minister.
Minister Hausner zapowiedział, że za część programu, związaną z wykorzystaniem funduszy strukturalnych, w całości odpowiadać będzie podsekretarz stanu Krystyna Gurbiel. Będzie ona również koordynatorem tej problematyki w rządzie. Ponadto zostanie kierownikiem międzyresortowego zespołu ds. funduszy strukturalnych.
W ramach długookresowej perspektywy rozpoczynają się także pracę nad Narodowym Planem Rozwoju na lata 2006 – 2013. Minister postanowił powierzyć to zadanie prof. Jackowi Szlachcie, którego uważa za najlepszego specjalistę w Polsce w zakresie funduszy strukturalnych i rozwoju regionalnego.
Ożywienie gospodarki
Najważniejszym zadaniem związanym z ożywieniem gospodarki będzie ograniczenie barier w rozwoju przedsiębiorstw. Minister poinformował, że zamierza w tym celu uzgodnić ze środowiskiem przedsiębiorców pakiet konkretnych rozwiązań i przedsięwzięć. Nie chodzi tu o jednorazową akcję, ale o systematyczne działanie. – Nie może to polegać na ciągłym zmienianiu przepisów pod wypływem doraźnych impulsów, ale na formułowaniu trwałych, systemowych podstaw prawnych, a więc na porządkowaniu i systematyzowaniu porządku prawnego odnoszącego się do przedsiębiorców – wyjaśnił Hausner.
Według ministra liczą się jednak nie tylko przepisy. Ważny jest także odpowiedni klimat dla przedsiębiorców i sposób, w jaki są oni traktowani przez różnego rodzaju urzędy. Inne działania w ramach tego priorytetu to przede wszystkim finansowe wspieranie inwestycji, zwiększenie dostępu małych przedsiębiorstw do kapitału kredytowego i inwestycyjnego, ustawa o sanacji portfela kredytowego banków i utworzenie funduszu poręczeniowo-gwarancyjnego dla średniej wielkości przedsiębiorstw, wpieranie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wykorzystanie aktywów OFE dla inwestycji infrastrukturalnych.
Minister podkreślił, że konieczne jest wykreowanie instytucjonalnego układu prowadzenia polityki strukturalnej. Najważniejsze pięć agend, to według niego: Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstw Krajowego, połączona Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych i Polska Agencja Informacyjne oraz KUKE.
Zmiany w kierownictwie
Minister Hausner przedstawił podczas konferencji także nową strukturę ministerstwa, nowych ministrów, nowy podział kompetencji i zakres odpowiedzialności poszczególnych członków kierownictwa. 18 marca na podsekretarza stanu został mianowany Mirosław Zieliński, odpowiedzialny za problematykę handlu zagranicznego i współpracy międzynarodowej. Kolejnych dwóch wiceministrów otrzymało od Premiera nominacje - 1 kwietnia. Marek Szczepański będzie odpowiedzialny za problematykę rynku pracy, natomiast Andrzej Szejna zajmie się problematykę promocji gospodarki i inwestycji zagranicznych.
Źródło: Biuletyn MGPiPS