Są szanse na wprowadzenie ułatwień w rachunkowości dla organizacji pozarządowych. Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w ustawie o rachunkowości oraz ustawie o finansach publicznych. Dyskutowano o nich podczas posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego (RDPP).
Zmiany w ustawie o rachunkowości podyktowane są koniecznością dostosowania polskich przepisów do nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (dyrektywa 2013/34/UE).
Nie tylko dla mikroprzedsiębiorstw
Przewidywane uproszczenia obejmują możliwość sporządzenia znacznie skróconego sprawozdania finansowego (jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat) oraz zwolnienie ze sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności pod warunkiem, że niektóre informacje, które do tej pory były wymagane w sprawozdaniach finansowych, będą ujawniane w informacjach uzupełniających do bilansu. Dyrektywa unijna dotyczy mikroprzedsiębiorstw (czyli spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek komandytowo-akcyjnych), które na dzień bilansowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech kryteriów: 1) suma bilansowa: 350 tys. euro (czyli ok. 1 480 tys. zł), 2) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 700 tys. euro (czyli ok. 3 mln zł) 3) przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10.
Ministerstwo Finansów zaproponowało jednak, aby zmieniające się w Polsce przepisy – poza tak zdefiniowanymi mikroprzedsiębiorstwami – objęły także m.in. „stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, organizacje dobroczynności i opieki społecznej, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych – jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej”.
To zmiany oczekiwane od dawna
– To krok w dobrą stronę – ocenił Cezary Miżejewski, przewodniczący Zespołu ds. Programów i Funduszy działającego przy Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Rada, podczas swego posiedzenia 17 września 2013 roku, pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rachunkowości, aczkolwiek zwróciła uwagę na kilka spraw wymagających poważnej dyskusji z udziałem ekspertów ze strony organizacji pozarządowych.
Doprecyzowania wymaga np. definicja podmiotów uprawnionych do korzystania z uproszczeń. W projekcie nowelizacji użyto pojęcia „organizacje dobroczynności i opieki społecznej”, RDPP sugeruje, aby odwołać się do definicji zawartej w ustawie o działalności pożytku publicznego.
Według członków Rady rozważyć należy także ograniczenie kręgu podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej a mających prawo do uproszczonej księgowości. Chodzi m.in. o fundacje korporacyjne, obracające wieloma milionami euro (nierzadko powyżej 2 mln euro rocznie), które – w świetle proponowanych zapisów – także stałyby się beneficjentami uproszczeń w rachunkowości. A z drugiej strony – na co zwrócili uwagę przedstawiciele Departamentu Pożytku Publicznego – mogą zdarzyć się przypadki, w których mała organizacja osiągająca rocznie kilkaset złotych przychodów a prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała sporządzać pełne sprawozdania finansowe.
Będzie kolejna okazja
W nowelizowanej ustawie nie znalazły się wszystkie postulaty zgłaszane przez organizacje pozarządowe w sprawie uproszczeń w rachunkowości. Obecni na posiedzeniu Rady przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli jednak, że to nie koniec prac i zmian w przepisach o rachunkowości, ponieważ wdrożenia wymaga także kolejna dyrektywa UE dotycząca sprawozdawczości małych przedsiębiorstw. Wtedy możliwe będzie wprowadzenie następnych zmian, dogodnych z punktu widzenia organizacji pozarządowych. Członkowie Rady zapowiedzieli aktywne włączenie się w te prace.
Ponadto Rada podczas swego posiedzenia:
- rekomendowała Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej do realizacji Krajowy Program na rzecz Młodzieży Aktywna Młodzież;
- pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielenia pomocy de minimis przez fundusze rozwoju obszarów miejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych;
- pozytywnie zaopiniowała koncepcję projektu Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020;
- przyjęła uchwałę w sprawie poparcia dla zapisów programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (z zastrzeżeniami);
- wysłuchała informacji na temat rozpoczęcia prac nad zmianami w ustawie o pomocy społecznej i ich zakresie;
- wysłuchała informacji na temat stanu prac nad zmianami w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Następne posiedzenie RDPP odbędzie się 17 grudnia 2013 r.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)