Wronki, Zielona Wieś, Czarnków, Pleszew. Cztery wydarzenia, ponad 20 organizatorek i około 500 uczestników. To tylko częściowy bilans projektu „Wielkopolanki na start!”, którego celem była aktywizacja kobiet i wspieranie ich w podejmowaniu działań społecznych. Czy się udało? Przekonajmy się.
– Celem projektu było zwiększenie udziału Wielkopolanek w życiu publicznym i społecznym m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia merytorycznego i finansowego w organizacji imprez lokalnych. Chcieliśmy przez to zaprezentować społecznościom lokalnym ogrom potencjału kobiet i korzyści płynących z ich zaangażowania społecznego – mówi Monika Przybylak z Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju, koordynatorka projektu. A było co pokazywać.
Podczas wydarzeń lokalnych organizowanych przez aktywne Wielkopolanki można było wziąć udział w warsztatach zdobnictwa decoupage, konkursach kulinarnych, zostać widzem spektaklu teatralnego, uczestnikiem koncertu, czy targów talentów.
Ostatnia impreza z kolei była pomysłem aktywnych mam z pleszewskiego Klubu Rodzinnego Ja’Mua’, które zorganizowały dla małych pleszewian i ich rodziców niecodzienną imprezę. Podczas niej dzieci mogły uczestniczyć w czytaniu bajek, zajęciach w kąciku małego rysownika czy zabawach z wykorzystaniem przestrzeni parku. Największym sukcesem organizatorek okazało się duże zainteresowanie oraz pozytywny odbiór ich działań.
Co przynosi mamom z Ja’Mua’ największą satysfakcję w działaniu na rzecz społeczności lokalnej?
– Poczucie tworzenia czegoś nowego, oryginalnego i wnoszącego do otoczenia nową jakość. Wyzwaniem w tym kontekście jest pracowanie nad tym, aby nasz projekt miał charakter długofalowy i był na jak najwyższym poziomie, czyli jak najbardziej odpowiadał oczekiwaniom naszych adresatów: dzieciom i rodzicom – wyjaśnia Ewelina Grygiel, jedna z organizatorek „Przestrzeni Dziecka”.
– Uważam, że kobiety w Pleszewie mają duży potencjał i chęć do samorealizacji nie tylko w pracy zawodowej, a także społecznej. Myślę, że cel tworzenia bezpiecznej, kreatywnej przestrzeni dla siebie i własnych dzieci uaktywni większą grupę rodziców – dodaje Julia Myglias-Dera, druga z aktywnym mam, współautorka wydarzenia.
Wszystkim autorkom pomysłów i realizatorkom gratulujemy umiejętności, kreatywności, zapału i sukcesu przedsięwzięć. Wielkopolanki już planują kolejne inicjatywy społeczne oraz z dumą prezentują dotychczasowe osiągnięcia, co może dowodzić, że cel projektu, czyli zwiększenie podmiotowości kobiet, ich znaczenia w społeczności lokalnej oraz świadomości własnych możliwości, został osiągnięty.
Projekt „Wielkopolanki na start!” jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Pobierz
-
201204180941190586
766965_201204180941190586 ・38.72 kB
Źródło: Fundacja Niwa