Premier Leszek Miller przedstawił raport Narodowej Rady Integracji Europejskiej o stanie negocjacji z UE: harmonogram wydarzeń do 1 maja 2004 - nowej daty wstąpienia do Unii oraz wyzwania, które stoją przed krajami kandydackimi. Narodowa Rada Integracji, której przewodniczy premier Miller, jest organem opiniodawczo-doradczym, jej celem jest wspieranie dialogu i działanie na rzecz społecznego porozumienia w zakresie problematyki integracji europejskiej.
Nie księgowi, lecz wizjonerzy powinni jednoczyć Europę - stwierdził premier Miller na IV posiedzeniu Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Dodał, że niestety odnosi wrażenie, iż jest na odwrót. I nie wizjonerskie projekty zdominowały konferencję Rady, ale raczej buchalteryjne wyliczenia. Premier mówił o wspólnym stanowisku dziesiątki państw kandydujących, wypracowanym 16 listopada 2002 podczas spotkania szefów rządów. Mimo że jest ono precedensem w stosunkach kandydaci - UE, Leszek Miller nie ma złudzeń, że gdy zaczną się poważne naciski, wspólny interes ustąpi przed pragmatyzmem. Nikt się nie zmartwi, jeśli Polska nie będzie gotowa do akcesu do UE - pulę pieniędzy podzieli się wówczas między 9, nie 10 chętnych.
Tym niemniej państwa kandydujące zgadzają się, że ich pozycja budżetowa po wstąpieniu do Unii musi być lepsza niż przed. Aby to osiągnąć, należy oszacować wielkość przepływów finansowych - i albo zredukować składkę, którą kandydaci będą wpłacać po wejściu do UE, albo stworzyć mechanizm kompensacyjny, na przykład w postaci zwiększonych funduszów strukturalnych. Trzeba się też starać o zwiększenie wyjściowego poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników (teraz - 25% dopłat unijnych rolników) i szybsze dochodzenie do połnej kwoty.
Premier przedstawił też kalendarium wejścia Polski do Unii:
12 - 13 grudnia 2002 - zamknięcie negocjacji na szczycie w Kopenhadze
16 kwietnia 2003 - podpisanie traktatu członkowskiego. (W planach uroczysta ceremonia miała się odbyć na Akropolu, ale jak zauważyła minister Danuta Huebner, powoli odchodzi się od tego pomysłu ze względu na ujemną korelację wysokości wzgórza Akropolu z wiekiem przywódców kilku państw)
1 maja 2004 - oficjalna data rozszerzenia
22 czerwca 2004 - wybory do Parlamentu Europejskiego, w których będzie uczestniczyć Polska i inni nowi członkowie
Jesteśmy na mecie sztafety, którą zaczął rząd premiera Mazowieckiego - zakończył swoją wypowiedź premier Miller - kończy się rola negocjatorów, zaczyna aktywna rola Polski jako członka UE.
Minister Danuta Huebner uzupełniła harmonogram wydarzeń związanym z wejściem do UE o to, co będzie się działo między "kamieniami milowymi" procesu akcesji. Do zamknięcia zostały jeszcze rozdziały o polityce konkurencji, budżecie i dopłatach bezpośrednich. Po podpisaniu traktatu ratyfikują go państwa Unii i kandydujące - kandydaci również w formie referendum. Do maja 2004 Polska będzie miała status aktywnego obserwatora - po akcesji uzyskamy prawo do wybierania Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Komisji Europejskiej i prawo do uczestnictwa w tworzeniu konstytucji europejskiej.
Opóźnienie wstąpienia do UE o 4 miesiące (z 1 stycznia do 1 maja 2004) obniży naszą składkę członkowską o 800 mln euro, natomiast fundusze strukturalne Unia wypłaci jak za cały rok. Będzie też więcej czasu na dostosowanie polskiej gospodarki i rolnictwa do standardów UE oraz na przekonanie społeczeństwa do korzyści wynikających z przynależności do zjednoczonej Europy.
Źródło: inf. własna