Lepsza współpraca MENiS i trzeciego sektora oraz wolontariat w szkołach były przedmiotem debaty w piątek 14 stycznia 2005. MENiS zorganizował konferencję inicjującą prace nad programem współpracy z organizacjami pozarządowymi. Program ma być przygotowany w oparciu o grupę roboczą. Mogą się do niej zapisywać zainteresowane organizacje.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu chciałoby systemowej, a nie okazjonalnej współpracy z organizacjami. Dlatego też proponuje NGO-som udział w grupie roboczej, która zajęłaby się przygotowaniem programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
- Odczuwamy potrzebę zmiany - mówiła dyrektor Biura Młodzieży MENiS, Agnieszka Dybowska - dziś ta współpraca jest bardziej spontaniczna niż systemowa. Myślę, że możemy wspólnie wypracować jakiś model komunikacji, a następnie program współpracy. Lista uczestników grupy roboczej jest cały czas otwarta.
Wstępna dyskusja nad tym, czym ma się zajmować grupa odbyła się
podczas konferencji MENiS 14 stycznia. Według tych wstępnych głosów byłyby to następujące kwestie:
• zasady komunikacji Ministerstwa z trzecim sektorem (transparentność i dostęp do informacji); •
zasady dostępu do pieniędzy publicznych, • powołanie organów konsultacyjnych z udziałem
przedstawicieli NGO-sów, • procedura wydawania przez MENiS opinii na temat projektów edukacyjnych,
realizowanych przez organizacje.
Ważnym filarem prac oddzielnej grupy roboczej ma być wprowadzenie do szkół zagadnień związanych z wolontariatem i działalnością społeczną. Obecny na konferencji minister Mirosław Sawicki mówił o możliwości wprowadzenia na świadectwie informacji od działalności społecznej ucznia. Organizacje dodawały, że taką propozycję należy obudować programami aktywizowania uczniów. Wiele takich programów działa na zachodzie. Programy wolontariatu wśród uczniów i studentów prowadzą też polskie organizacje (choćby "Szkolne Kluby Wolontariatu" prowadzone przez Centra Wolontariatu). Ministerstwo miałoby pochylić się nad ułatwieniem wprowadzania tego typu programów do szkół, likwidowaniu barier administracyjnych czy proceduralnych.
Póki co toczą się wstępne dyskusje nad tym, jak mówić o wolontariacie
w szkole. Dyskusja ma trzy kierunki: zachęcanie do wolontariatu w materiałach dydaktycznych,
przygotowanie nauczycieli do pracy z wolontariuszami, otwarcie samej szkoły na działania
wolontariackie. Nad tymi kwestiami pracować ma oddzielna grupa robocza w Ministerstwie.
Źródło: inf. własna