Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM apeluje o wsparcie. Potrzebne środki na wyposażenie szpitala polowego
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM niesie ratującą życie pomoc w przypadku kryzysów humanitarnych oraz klęsk żywiołowych. Lekarze i ratownicy, wszyscy działający jako wolontariusze, są w ciągu 24 godzin gotowi wyjechać w najdalsze zakątki świata. Dziś apelują do Polaków o pomoc w zakupie sprzętu medycznego i leków. Datki można wpłacać na PCPM.org.pl/ratownicy
– Kiedy mamy do czynienia z trzęsieniem ziemi czy katastrofą humanitarną, trzeba działać natychmiast. Dlatego Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest zdolny do wyjazdu z Polski w ciągu 24 godzin i działa zagranicą pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – podkreśla dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Działalność Zespołu jest finansowana dzięki wsparciu Darczyńców PCPM. Naszym priorytetem jest jego wyposażenie tak, aby na miejscu, w ekstremalnie trudnych warunkach, był samowystarczalny. Apelujemy do Polaków o wsparcie. Zestaw ostrzy chirurgicznych to koszt 45 zł, ale bateria do AED (defibrylator używany przy resuscytacji) już 800 zł. Oprócz tego na liście najpilniejszych zakupów jest m.in. waga dla niemowląt, analizator krwi czy pojemniki na wodę. To sprzęt, który ratuje życie, dlatego tutaj każda wpłata się liczy: pcpm.org.pl/ratownicy – dodaje dr Wilk.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM (Poland Emergency Medical Team PCPM) jest formacją, która błyskawicznie mobilizuje swoje zasoby, sprzęt i personel i w ciągu doby gotowa jest do wyjazdu w każdy, najbardziej oddalony punkt na świecie. Szeroki zakres kompetencji lekarzy i medyków różnych specjalności oraz odpowiednie wyposażenie, daje gwarancję tego, że Poland EMT PCPM będzie w stanie ratować życie i zdrowie. Medycy z Zespołu udowodnili to wielokrotnie – podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, lawin błotnych w Peru, na kijowskim Majdanie, wśród uchodźców syryjskich w Libanie czy w szpitalu w Ugandzie.
Zespół jest w trakcie certyfikacji przez Światową Organizację Zdrowia jako EMT Type 1, czyli lekki zespół, który może prowadzić blisko miejsca katastrofy punkt pierwszej pomocy medycznej, procedurę triażu, wstępnej stabilizacji rannych i przygotować ich do ewakuacji.
Zespół PCPM wysyła na misję jednorazowo 15-16 lekarzy i ratowników – wolontariuszy. Wymiana grup medycznych i ratunkowych trwa w kilku turach po 2-3 tygodnie. Dlatego Poland EMT PCPM ma w gotowości do wyjazdu stale 75-80 osób. Nasi medycy nie pobierają wynagrodzenia za swoją ciężką pracę, dni spędzone na szkoleniach i ćwiczeniach. Jednak oprócz ludzi potrzebujemy sprzętu i leków.
Fundacja PCPM apeluje o wsparcie jedynego w tej części Europy Medycznego Zespołu Ratunkowego, który zawsze jest w gotowości ratować ludzkie życie w każdym zakątku świata.