Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Robert Augustyniak, mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim.
To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień środowisk żydowskich przyznawanych przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej, za szczególne zasługi w dziele pojednania, wzajemnego zrozumienia i zainteresowania tematyką żydowską, jest przyznawany "ludziom, którzy słowem i piórem walczą z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu". Wśród tegorocznych wyróżnionych, obok grodziszczanina, jest również m.in. prof. Maria Janion i Ośrodek Karta.
- Ten honor jaki na mnie spadł, to ogromne zobowiązanie. Oprócz mojej dumy będę teraz musiał pokazać, że na to rzeczywiście zasługuję - mówi Augustyniak. -Medal dostałem za swoje społecznikostwo na rzecz dobrej pamięci o dziedzictwie narodu Żydów polskich, te różne felietony i akcje, które udało się zainspirować w Grodzisku itd. ale głównie, jak powiedział p. Miedziński z SŻKiP, za doprowadzenie do przeniesienia macew na cmentarz w grudniu zeszłego roku. Powiedziałem mu, że to niewiele i że nie zasługuję, ale on odparł, że to oni o tym decydują… Należy podkreślić, że akcja przeniesienia macew z podwórka na cmentarz była możliwa dzięki postawie Burmistrza, pana Benedykcińskiego, który dał potrzebny sprzęt i ludzi.
Robert Augustyniak przez wielu znany jako August, to 37-letni społecznik z Grodziska, pod koniec lat 80. związany z opozycją antysystemową współtworzył warszawski Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, luźno związany z PPS-RD, zaangażowany w tzw. Scenę Niezależną i związany z nią "trzeci obieg wydawniczy". W 1991 roku represjonowany za udział w blokadzie budowy tamy w Czorsztynie, zorganizowanej przez Ruch Wolność i Pokój. Razem z Tomaszem Karoniem organizował pomoc i wsparcie dla strajku w Fabryce Kabli w Ożarowie. W 2002 roku utworzył z Tomaszem Karoniem i Marcinem Baka, Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska, którego celem statutowym jest między innymi, doprowadzenie do objęcia ochroną prawną, w formie użytku ekologicznego, doliny rzeki Mrownej. Miłośnik wielokulturowego, starego Grodziska. Wraz z Joanną Sarnecką, Anną Grzegorzewską oraz Danielem Prędkopowiczem realizuje pionierski projekt pt."Ulica Żydowska", sformułowany przez Sarnecką. O Grodzisku nie mówi inaczej jak "moje miasto" Pytany o wzór do naśladowania odpowiada krótko - Marek Edelman.
Źródło: Clockwork Media
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.