Pierwsza w historii laureatka Medalu Filantropii im. Carnegiego z kontynentalnych Chin Mei Hing Chak wprowadza chińską dobroczynność na arenę światową
Ceremonia wręczenia Medali Filantropii im. Carnegiego za rok 2017 odbyła się niedawno w Nowym Jorku. Instytucje im. Carnegiego uhonorowały Medalem Filantropii im. Carnegiego dziewiątkę filantropów w uznaniu ich wkładu i innowacyjnego przywództwa w dziedzinie dobroczynności. Jednym z laureatów nagrody jest przewodnicząca fundacji Heungkong Charitable Foundation Mei Hing Chak, która stała się tym samym pierwszą w historii laureatką Medalu Filantropii im. Carnegiego z kontynentalnych Chin i drugim obywatelem Chin odznaczonym tym wyróżnieniem po Li Ka-shingu.
Przed otrzymaniem prestiżowego Medalu Filantropii im. Carnegiego Mei Hing Chak wraz z mężem Chi Keung Lau udało się stworzyć prawdziwe imperium od zera. Po założeniu działalności ponad 20 lat temu przekształcili grupę Heungkong Group w konglomerat obejmujący logistykę handlu, rozwój miejski, usługi finansowe, opiekę zdrowotną, edukację i turystykę, a także obróbkę metalu i energię. Firma znajduje się na liście czołowych 50 prywatnych spółek w Chinach.
Głos dobroczynności z Chin
Medal Filantropii im. Carnegiego został powołany przez Fundację Carnegiego i przyznawany jest co dwa lata osobom, które dzielą ducha filantropii z założycielem fundacji, Andrew Carnegiem. Jedna z najbardziej prestiżowych nagród w zakresie filantropii przyznawana jest w zupełnej tajemnicy. Ani gospodarze, ani laureaci nie wiedzą o przyznaniu Medalu Filantropii im. Carnegiego z wyprzedzeniem. Dlatego też Mei Hing Chak była tak bardzo zaskoczona po otrzymaniu informacji o zdobyciu wyróżnienia.
Mei Hing Chak działa dobroczynnie już od ponad 20 lat
22 instytucje im. Carnegiego w Stanach Zjednoczonych i Europie nominują medalistów, spośród których siedmiu przechodzi do ostatniej tury. Medaliści krzewią dobro, a ich działalność filantropijna ma znaczący i długotrwały wpływ na daną branżę, kraj lub społeczność.
Rektor Instytutu Filantropii na uniwersytecie Tsinghua Wang Ming podkreślił, że uhonorowanie medalem Mei Hing Chak jest nie tylko osobistym powodem do dumy, ale także dowodem na duży rozwój nowoczesnego dobrobytu społecznego w Chinach, który spotkał się z dużym uznaniem na całym świecie.
Mei Hing Chak założycielką pierwszej prywatnej fundacji w Chinach
Na początku swojej działalności charytatywnej Mei Hing Chak przekazywała datki na rzecz publicznych organizacji charytatywnych, jednak żałowała, że nie mogła wybierać projektów, które uważała za szczególnie ważne i bliskie jej wizji. W 1998 roku zdecydowała się na założenie własnej organizacji dobroczynnej, jednak wówczas Chiny nie zezwalały osobom lub prywatnym spółkom na prowadzenie tego typu działalności. Po rozluźnieniu przepisów w 2005 roku Mei Hing Chak jako pierwsza złożyła wniosek o prawo do założenia organizacji charytatywnej i otrzymała zgodę rządu. Numer rejestracyjny organizacji Heungkong Charitable Foundation jako pierwszej prywatnej fundacji (określanej w Chinach mianem prywatnej organizacji charytatywnej) to 001, co odzwierciedla jej pionierski charakter.
Od powstania organizacja Heungkong Charitable Foundation pracuje nad zapewnianiem wsparcia w edukacji, walce z ubóstwem i niesieniu pomocy po katastrofach w 18 prowincjach i miastach, w tym Guangdong, Guizhou i Syczuan. W 2007 roku fundacja rozpoczęła program pięciu tysięcy, obejmujący budowę 1 000 bibliotek, niesienie pomocy 1 000 uczniów w niekorzystnej sytuacji i przeprowadzenie 1 000 wydarzeń przy współpracy wolontariuszy. Po latach ekspansji organizacja Heungkong Charitable Foundation wspierana jest przez prawie 20 000 wolontariuszy, których praca składa się na ponad 100 000 działań wolontariatu, z których skorzystały ponad 3 miliony potrzebujących.
Dokładne pozycjonowanie: niesienie pomocy potrzebującym przez edukację i opiekę zdrowotną
Organizacja Heungkong Charitable Foundation skupia swoje działania na niesieniu pomocy potrzebującym przez edukację i zapewnianie pomocy po katastrofach. Mając na koncie dekadę doświadczenia, Mei Hing Chak planuje nadanie fundacji bardziej doprecyzowanego pozycjonowania, które zakłada niesienie pomocy potrzebującym przez edukację i opiekę zdrowotną. Jeżeli chodzi o edukację, fundacja zamierza pracować nad dwoma programami: budową bibliotek i wspieraniu potrzebujących studentów. W zakresie opieki zdrowotnej Mei Hing Chak planuje przeznaczyć 1 miliard juanów (około 150 milionów dolarów) na organizacje charytatywne działające na tym polu. Poprzez pracę organizacji fundusze trafią do specjalistycznych szpitali, które będą świadczyć usługi zdrowotne w obszarach o niekorzystnych warunkach i na rzecz najbardziej potrzebujących. W przeciwieństwie do tradycyjnych projektów charytatywnych to podejście pozwala na generowanie przepływu gotówki przez działalność szpitali, co z kolei przyniesie dodatkowe środki na dalszy rozwój działalności dobroczynnej.
Źródło: Centrum Prasowe PAP; Heungkong Charitable Foundation