Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) przygotowała dwa nowe rozwiązania, z których jedno dotyczy sposobu organizacji i realizacji konkursów dla NGO w regionie, a drugie zmienia zasady wyboru przedstawicieli sektora pozarządowego do Rady.
Regranting. Kujawsko-Pomorska RDPP od kilku miesięcy dyskutowała i pracowała nad potrzebą zmian w konkursach wojewódzkich dla organizacji pozarządowych. Aktywność Rady jest odpowiedzią na zgłaszane przez organizacje z regionu uwagi do sposobu przeprowadzania konkursów, zwłaszcza zdarzającego się niskiego poziomu przyznanego dofinansowania wobec kwoty wnioskowanej. Bywa, że organizacja otrzymuje np. 30% wnioskowanego dofinansowania, co w praktyce uniemożliwia jej realizację zaplanowanego w ofercie projektu. Dodatkowo znaczenie ma nakład pracy niezbędny do pozyskania i rozliczenia dotacji - w praktyce rozliczenie dotacji o niskiej kwocie (np. 4 tys. zł) jest tak samo czasochłonne jak rozliczenie dotacji o kwocie kilkukrotnie wyższej. Dlatego RDPP wypracowała nowy model przeprowadzania konkursów, który opiera się na przewidzianym w ustawie o pożytku publicznym modelu regrantingu. Opracowane rozwiązanie zakłada, że samorząd województwa wybierze w drodze otwartego konkursu operatora projektu, który z kolei będzie wybierał realizatorów projektów o niskiej wartości finansowej (dotacje do 5 tys. zł). Wyboru grantobiorców dokonywać ma niezależna komisja, a samo rozliczenie dotacji będzie prostsze. Równolegle w otwartych konkursach ofert wartość przyznanego dofinansowania nie może być niższa niż 5 tys. zł.
Wybory do RDPP. W związku z kończącą się kadencją Rady (w grudniu 2018), członkowie RDPP przygotowali nowe zasady wyboru reprezentantów NGO w Radzie, których kandydatury są następnie zatwierdzane przez Marszałka Województwa. Zasady te przewidują, że kandydatów do Rady zgłaszają organizacje pozarządowe zarejestrowane na terenie województwa, a każde zgłoszenie musi być poparte dwoma dodatkowymi rekomendacjami udzielonymi przez organizacje z regionu. Następnie przeprowadzane jest powszechne głosowanie, w którym każda organizacja ma jeden mandat wyborczy i może oddać maksymalnie 7 głosów (po 1 głosie dla poszczególnych kandydatów), tj. tyle ile w RDPP zarezerwowanych jest miejsc dla sektora pozarządowego. Dzięki temu wybory mają charakter powszechny, bezpośredni i jawny. Procedura ta nie była jeszcze stosowana w regionie w odniesieniu do Rady Pożytku (dotychczas pozarządowych członków RDPP wskazył Sejmik NGO), ale w zbliżonej formie została przeprowadzona w wyborach przedstawicieli NGO do Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa.
Oba rozwiązania zostały wypracowane podczas dwudniowych warsztatów zorganizowanych dla Rady w ostatnim tygodniu maja br. Obecnie, po kolejnych dwóch spotkaniach Rady, rozwiązania te są dalej procedowane - w Urzędzie Marszałkowskim powstał już projekt regulaminu wyborów do RDPP, a wdrożenie modelu regrantingu jest omawiane i doprecyzowywane z przedstawicielami Urzędu. Dwudniowe warsztaty, podczas których powstały oba opisane powyżej rozwiązania zostały zorganizowane przez CISTOR - Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne w ramach projektu "Organizacje stanowią prawo", który realizuje partnerstwo czterech organizacji: Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych (lider projektu), CISTOR-SPS, Fundacja Stabilo i Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki. Projekt finansowany jest ze środków Programu POWER (więcej o projekcie >>).
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.