Czy można napić się piwa w ciąży? Czy kieliszek wina na krążenie poprawia kondycję ciężarnej mamy? Czy jeśli ktoś się nie upija, ale czasem napije się alkoholu w ciąży to może być niebezpiecznie – na te i wiele innych pytań związanych z piciem alkoholu przez ciężarne odpowiada projekt „Weź, nie pij”.
Projekt jest realizowany w czterech placówkach resocjalizacyjnych na Mazowszu i jest skierowany zarówno do dziewcząt, jak i chłopców.
Wychowanki i wychowankowie zakładów poprawczych oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych w szczególnym stopniu są podatni na podejmowanie ryzykownych zachowań (również w czasie ciąży). Wielu z nich nie wyniosło ze swoich domów prawidłowych wzorców. Zdecydowana większość rodzin, z których się wywodzą jest dotknięta alkoholizmem, wielu rodziców przebywa w zakładach karnych. Matki wychowanek i wychowanków w czasie ciąży paliły papierosy i nie stroniły od innych używek.
Projekt Fundacji po DRUGIE - "Weź, nie pij" ma na celu ograniczenie spożywania alkoholu w ciąży poprzez dostarczenie wiedzy w zakresie szkodliwości używania alkoholu w tym okresie oraz wyposażenie uczestników w narzędzia do alternatywnego radzenia sobie z trudnościami i presją społeczną związaną z ciążą.
W ramach zajęć warsztatowych młodzież zastanawia się nad kilkoma ważnymi zagadnieniami: jakim chcę być rodzicem, czego pragnę dla siebie i dla moich dzieci. Poruszane są kwestie dotyczące odpowiedzialności kobiety i mężczyzny za siebie i dziecko, które ma przyjść na świat. Młodzież poznaje konsekwencje wynikające z niewłaściwego stylu życia i spożywania alkoholu.
W warsztatach wykorzystane są specjalne okulary, które umożliwiają zobaczenie świata oczyma osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu. W tych okularach młodzież wybiera się na rowerową przejażdżkę (ale po trawie, bo to bardzo niebezpieczne!) i próbuje zaopiekować się niemowlęciem (fantom noworodka).
Efektem przeprowadzonych warsztatów będą stworzone przez uczestników ulotki informacyjne, które stawić będą podsumowanie zdobytej przez nich wiedzy.
Współpracę w ramach realizacji projektu podjęła Komenda Stołeczna Policji. Zaplanowane działania zostaną poszerzone o pogadanki prowadzone przez funkcjonariuszy koncentrujące się wokół odpowiedzialności prawnych związanych z piciem i nadużywaniem alkoholu.
Projekt „Weź, nie pij” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Fundacja po DRUGIE